Türkiye'nin gururu yazılım projesi

Temmuz ayında Paris'te gerçekleştirilecek Imagine Cup 2008'de Türkiye'yi kim temsil edecek?

Türkiye'nin gururu yazılım projesi


İstanbul'da izleyiciye açık olarak gerçekleştirilen finalde L'orientalis adlı proje birinci olarak Türkiye'yi Paris'te yapılacak dünya finalinde temsil etmeye hak kazandı. Bu yıl altıncısı düzenlenen Imagine Cup'ın teması: "Sürdürülebilir çevre için teknolojinin kullanıldığı bir dünya düşleyin".

Microsoft'un genç bilişimcileri, teknolojik beceri ve potansiyellerini küresel sorunlara çözüm bulunması için kullanmaya teşvik etmeyi amaçlayan yarışması Imagine Cup 2008'de Yazılım Tasarımı kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek proje belirlendi. İstanbul'da izleyiciye açık olarak gerçekleştirilen finalde Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin "L'orientalis" adlı projesi birinci oldu. İkincilik ödülünü Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden "Miracle", üçüncülük ödülünü ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden "Rota" adlı projeler kazandı.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alper Kamil Demir'in danışmanlık yaptığı "L'orientalis" adlı projede, Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden Deniz Şen, Engin Kızıl, Semih Balkancı ve Yusuf Avcı görev aldılar. Proje, insanları ağaç dikmeye teşvik etmeyi, bu konuda kolaylıklar sağlamayı ve ormanlık alanları genişletmeyi amaçlıyor. Proje ile insanlar İnternette harita üzerinde herhangi bir yer seçip, orada kendi adlarını taşıyan ağaçlar dikebilecekler. Aynı zamanda, ağaçlar hakkında bilgi edinmek, fotoğraflar ve videolar ekleyerek tüm dünya ile paylaşmak mümkün olacak.

Microsoft Türkiye'nin düzenlediği Türkiye finali 9 Mayıs'ta İstanbul'da, ödül sponsoru olan Casper'ın evsahipliğinde gerçekleştirildi. Yarışmanın dünya finali ise, 3 – 8 Temmuz tarihlerinde Fransa'da yapılacak. Bu yılki yarışmanın teması, "Sürdürülebilir çevre için teknolojinin kullanıldığı bir dünya düşleyin" oldu.

Türkiye'yi temsil edecek proje Microsoft Türkiye, TEMA Vakfı, CHIP ve TÜBİTAK'ın temsilcileri ile yazılım alanında uzman isimlerden oluşan bir jüri tarafından belirlendi. Yarışmada izleyiciler de en beğendikleri ekipler için oy kullanarak Türkiye'yi dünya finallerinde temsil edecek projenin belirlenmesine destek verdiler. Microsoft Silverlight teknolojisi ve Medianova tarafından sunulan altyapı ile yarışma, internetten canlı olarak da izlenebildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

işte budur ya Türkiye'yi böyle alanlarda yurtdışında temsil edenlerin sonuna kadar arkasındayım..Başarılar arkadaşlar eminiz yurtdışında da Türkiye'deki başarınıza benzer başarılara imza atarsınız..

Derece alan yarışmacıları tebrikederin ;)

Haksızlık yapıldı bence
Orada olamayıp da ne kadar güzel proje yapanlar var
Marmaradan arkadaslara haksızlık yapıldı.
Selam

Kazanan arkadaşları yakından tanıyorum ve çok daha fazlasını hakkettiklerini biliyorum. Kendi çalışmalarım dolayısıyla yanlarında çokça bulunamadım ama her zaman kazanacaklarına olan inancımı onlarla paylaştım. Kendilerini en içten dileklerimi bu kanaldan bir kere daha belirtip, temmuz Fransa macerası sonrası gerçekleştireceğimiz projeler için her zamankinden daha çok çalışmamız gerektiğini ekliyor ve gruptaki tüm arkadaşlarıma şimdiden kolay gelsin diyorum... (Ersin Ateş)

diğer projeler değendirilmeli herkesin fikri güzel olabilir.

Birinciliği alan arkadaşları bende yakından tanıyorum:)tebrik ederim kendilerini..çok daha iyiylerini yapabilirler..

Kazanan arkadaşları kutluyorum. Ağaç diktirme çabası bence yabana atılmayacak kadar değerli ve aynı zamanda kutsal bir hizmet. Kazanan grubun kimilerine göre çok basit gibi görünen temasının ülkemiz için çok önemli olacağını ve şimdiden çalışmaların hızlandırılıp hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Proje sunumları gerçekten çok ilgi çekiciydi. Dünya devi ve çok saygı duyulası Microsoftun yazılım yarışmasında SilverLight teknolojisinin kullanılması yerinde bir tercihti. Sunumları gereksiz ayrıntılardan ve uzun betimlemelerden uzak, yalın, akıcı ve akılcıydı. Sanırım bu da en az projeleri kadar başarılarına hakkaniyet kazandırdı.

Finalde'ki diğer grupların projeleri de kesinlikle dikkate alınmalı. Zaten gerçekten faydalı olacağına inanılan projeler layık oldukları değere erişeceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Sunumlar esanasında söylemeden edemeyeceğim bir eksiklik gözüme çarptı. Özellikle uluslararası arenada kendilerini göstermek isteyen böylesine değerli arkadaşların yabancı dil yeterliliklerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı başarılı konuşmacılar hariç genel olarak anlatılmak istenen ne kadar güzel de olsa ne yazık ki anlatılamadı. Bu özellikle bazı gruplar açısından çok üzücü oldu.

Dereceye giren giremeyen ve özellikle talihsizlik yaşadıklarını düşünen arkadaşların emeklerinin boşa gitmeyeceğini temenni ediyor ve fikirlerinin, projelerinin arkasında olmalarını canı gönülden istiyorum.

el_fuego

Çok başarılı bir proje olmuş.Pariste Türkiye'yi çok iyi temsil edeceklerine inanıyoruz.Hepsiyle gurur duyuyoruz.Tekrar tekrar tebrik ederiz.

Arkadaşları gönülden kutluyorumm...!!
Dilerimmm güzel bir dereceyle Türkiye'ye dönerler...

BGM
(:

bence hepsi grubu temsil edecek hepsi grubu hepsi grubu çok yaşaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Türkiye'nin gururu yazılım projesi
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir