Türkiye'nin ilk 3 boyutlu kent bilgi sistemi

Türkiye'nin ilk 3 boyutlu kent bilgi sistemi ''Citysurf'', ODTÜ Teknokent'te geliştirildi.

Türkiye'nin ilk 3 boyutlu kent bilgi sistemi

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren bir firma tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk 3 boyutlu kent bilgi sistemi ''Citysurf'' tanıtıldı.

Tanıtım toplantısına katılan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turan Menteş, e-bilişim projeleriyle Türkiye'de kamusal alanda ciddi bir bilgi birikimi sağlandığını belirtti.

Menteş, Türkiye'de ulusal ölçekli projeler sayesinde yakın zamanda tüm vatandaşların bilişim teknolojilerini kullanmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye'de nüfusun, en iyi olasılıkla yüzde 20'sinin bilgisayar, yüzde 25'inin ise internet kullandığını belirten Menteş, şöyle konuştu: "Ancak yüzde 75'i kullanmıyor. Amacımız, bu insanların bilişim dünyasına erişmesini sağlamak. Bunun için kamudaki projeler kullanılıyor. Bunlardan biri TC kimlik numarasının zorunlu hale getirilmesiydi. Yakında vergi ve pasaport işlemleri de internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Önemli olan vatandaşın en çok yüzyüze geldiği yerel yönetimlerde bilişim altyapısının oluşturulmasıdır. Bu noktada, belediyelere yönelik bilgi sistemi kurulması ve bunu Türk bir şirketin yapması çok önemli."

Menteş, Türkiye'de yerel yönetimlerin bir araya gelmediklerini belirterek, "Siyasi tercihleri yüzünden birlikte toplantı yapamıyoruz. Oluşturduğumuz Bilgi Kentleri Birliği ile her türlü çalışmayı belediyelerle paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.

Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz ise Çorum'un ARGE ve kaliteyi özümsediğini, yeniliklere kolay uyum sağladığını söyledi. "Citysurf"ü kullanan ilk belediye olduklarını bildiren Atlamaz, "Bu konuda ilk olmak da bize yakışırdı. Bu sayede Çorumlular, kentleriyle ilgili her türlü veriyi sistemden anında izleyebilecek" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Güzel bir uygulama.

ODTÜ Yürü be kim tutar seni.

Yabancılara köle olacağımıza böyle yazılımlar geliştirip kendi gücümüzü kullanıp kendi işimizi geliştirelim ;;)

citysurf ü denedim ama hep takılıyor

odtü nün geliştirmiş olduğu bir proje değil. sadece odtü de bulunan teknoloji geliştirme alanı olan teknokent'te geliştiriliyor. kuruculardan birisi dokuz eylül üniversiteli arkadaşım.... hakan küçükkılıç

tebriiklerrr

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Türkiye'nin ilk 3 boyutlu kent bilgi sistemi
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir