Türkiye'nin utanç veren ikinciliği!

Football Manager 2013'ü korsan indirenler listesinin "en parlak" kısmında, ne yazık ki Türkiye var!

  • Zeynel A. Öztürk
Türkiye'nin utanç veren ikinciliği!

Korsana karşı verilen her türlü mücadeleye rağmen yasadışı indirmeler, hızını kesmiş değil. İngiltere merkezli oyun yapımcısı Sports Interactive'in yaptığı araştırma, Kasım 2012'de Türkçe dil seçeneğiyle yayınlanan Football Manager 2013'ün 10.1 milyon kez kaçak olarak indirildiğini gösterdi.

MCV'nin raporuna göre oyun için yayınlanan crack'teki bir "açık", onu yasadışı olarak indiren herkesin izlenebilmesine izin veriyor. Sports Interactive, bu sayede oyunun 10.1 milyon kez indirildiğini ortaya çıkarmış. Daha ilginci ise 3.2 milyon indirmeyle onu en çok indiren birinci ülke olan Çin'in ardından ikinci sırada 1.05 milyon indirmeyle Türkiye'nin gelmesi. Üçüncü sırada ise 780 bin indirmeyle Portekiz bulunuyor. Vatikan'dan bir kişinin oyunu indirmiş olması, dikkat çeken ayrıntılardan.

Firmanın stüdyo direktörü Miles Jacobson, oyunu kaçak olarak indirenlerin yüzde 1.74'ünün crack'li kopyanın dağıtılmamış olması halinde onu satın almış olacaklarını söylüyor. Dolayısıyla 10.1 milyon büyük bir rakam gibi görünse de korsancılığın etkisi, o kadar da büyük görünmüyor. Yine de yüzde 1.74'ün 176.000 satışa denk geldiğini, bunun ise Jacobson'a göre 3.7 milyon dolar gelir kaybı olduğunu belirtmekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

bu saçma oyuna 60-70 tl verilmez tabi korsan indirilir ama bi bf4 e 100 lira hak ediyor

@15 Kas 2013 19:35 saçma ama indirilir diyorsun yani kısaca çalarım diyorsun kendinle çelişiyorsun ironik adam :)

@15 Kas 2013 19:35 playstore da 12 taksıt ile 90 tl :S

vatikandaki o adamın günah çıkartmaya gitmiştir şimdi :D

Bu oyunu oynayanların %90 öğrenci, bir öğrenci de zaten açtır. Okuyan bilir. Bu durumda oyunu almaları zor görünüyor. Elbetteki bu durum hoş değil ve tavsiye etmem.

Şimdi anlaşıldı herkesin teknik direktör havalarına girip "abi alacaksın şunu defansa bunu da forvete..." gibi uçuk planlar yapması. Adam hiç para harcamıyor ki. Bir de Vatikandan oyunu indiren o bir kişinin de Türk olma ihtimali var mıdır acaba?

Vatikan dan kim indirdi acaba. Papa olmasın :D :D

gurur duydum :D

Vatikan'dan bir kişinin oyunu indirmiş olması, dikkat çeken ayrıntılardan. ; O bir kişi kim acaba :D

2015'te türkçeyi unutun beyler :(((

Ruhu Şad olsun atalarımın bir sözü vardır: ''Bedava sirke baldan tatlıdır.'' O hesap baldan tatlı :)

eee burası türkiye. burda yasal kullanım olmaz. onun için cezalar ağırlaştırılmalı. ama cebine iphone 5s almayı bilir.

oyununun exe dosyalarını güvenlik duvarından engellemek lazım tabi ki :D

Gelir düzeyi düşük bir ülkede yaşıyoruz orjinal oyun veya yazılım alacak paramız yok

@16 Kas 2013 03:14 fakat sınırsız internet ve canavar sistem alacak para var ?

papa sen de mi :)

ya pahali demis birisi bi kere fm13 de ocak ayinda d&r kampanya yapti 20 liraya mi ne dusurmustu alsaydiniz. ben fm 14 de orjinal aldim ttnet drn taksitle aldim 50 liraya bu mu pahali ? daha dun sinemaya gittik esim ablasi ben misirdi icicekdi falan 60 lira gitti eee alti ustu bi filmr 60 lira verdim oyuna 50 lira verince cok biride ogrenciler demis ogtenciler ac demis ya ogrrnciden bol para harcayan mi var birisi cook guzel yazmis ama buna pahali dersiniz iphone 5 ile gezersiniz die tabi iphone ucuz zaten

Elin amerikalısına para kaptıracağımıza oyunu crackler oynarız. İsterse 5 TL olsun yinede para vermem.

@16 Kas 2013 10:50 Sigagames Amerikan şirketi değildir, önce bi araştırın sonra çalarsınız.

Vatikandaki o kişi kesin Türktür.

Abi şimdi asgari ücretin 800 lira olduğu bir ülkede gidip 150-200 TL para verip oyunları nasıl alalım:)

@16 Kas 2013 11:46 FM 2014, 60-70 TL civarı hatta ön siparişte kod ile Playstore'da 40 TL civarına geliyordu fiyatlar saydığınız gibi uçuk değildir, dijital ortamda çok daha ucuza satış var biraz araştırın. :)

Kimse pahalı cart curt ayaklarına yatmasın, sınırsız internet parasıyla aynı fiyata gelen bir oyun ki kimse gırtlağınıza yapışmıyor tek ödeme ile alın diye, alırsınız taksitle olur biter. Öğrenci milleti de parasını biriktirir yine alır olur biter bu kadar basit, yeter ki içinizde hırsızlık yapmama isteği olsun. Kaldı ki FM 2013 geçen kış tatili döneminde 30 TL gibi bir fiyata satılmıştı ona da pahalı diyen varsa kendini atsın bir yerden, o canavar sistemlere nasıl para veriyorlarsa artık.

@Kara Şövalye paranın getirdiği zorunluluktan dolayı mı insanlar bilmedikleri oyunları alsınlar? gerek reklam gerekse satışlardan ihtiyaçları kadarını zaten alabiliyor oyun üreticileri ayrıca oyunların çocuklarda geliştirebilecekleri yetenekler ortada..parası yok diye zengin çocuklarının rahatça ulaşabilecekleri potansiyele ulaşamasın mı parası olmayan çocuk hack bilinçli kullanıldığında düzgün kullanıldığında sadece dengeleyici bir güçtür.

@Kara Şövalye oyunlar uyduruk! evet eğlenceli gibi sanki; ama yavan ve genelde sıkıcı vede hiçbir orjinalliği yok! oyun şirketleri böyle oyunlar yapıyorlar çünkü şımardılar sadece satışa odaklı oyun çıkarıyorlar, millete koyun muamelesi yapılıyor, oyun şirketleri bu kadarı ile bile bu kadar şımarmış iken ben ve benim gibiler para ödese kimbilir neler olur! hatta onu bile başarı saydıklarından oyunu torrent`tan bile download etmiyorum. sega ve codemasters gibi istisnalar dışında oyun sektörü haddinden fazla beslendiğinden zarar görüyor. ben birtek codemasters ve sega`ya para veririm (eskiden eidos vardı ama malesef oda gitti). önce istedikleri parayı hak etsinler nokta! senin gibi korsana klavye delikanlılığı ile internete savaş açmışlartan geçilmiyor forum ve teknoloji siteleri, ama hâlâ korsan oyunda birincilikten inmiyoruz; ne iş?

@16 Kas 2013 13:18 iyi parası yok diye evinize hırsız girip değerli eşyalarınızı çalarsa polise haber vermeyin hiç adamın parası yok diye sizin değerli eşyalarınızdan mahrum mu kalsın şimdi ? ve evet korsana savaş açtım, diğerleri de açsa birincilikten ineriz sen canını sıkma aklınca beni burda böyle konuşup korsan kullanan birisiymiş gibi göstermeye çalışma boş yere :)

@Kara Şövalye adam haklı beyler. sırf korsan yuzunden turkıyede oyunculuk gelışmiyor. bende istemezdim ama suan ps3 oyunlarım 5 tane ps3 alır :) ama yapıcak birsey yok . milyonlarca insan bu işten ekmek yiyor . korsan ile onların hakkına giriyorsunuz. sonrada neden turkce oyun yok :D bu da iyi

futbol oyunlarının bazılarında futbolcu ve takım isimleri gerçegiyle alakası yok nedeni ise o takımlara lisans parası ödememek bildiğim kadarıyla sadece fifa lisans ödediği takımları oyuna dahil ediyordu diğerleri takım isimleri ve futbolcu isimlerini az değiştirip bir nevi onlarda korsan işi görmekde o zaman neden onlarda bu işi yapıyorlar

Vatikana dediğiniz ülke mi sanki de ne kadar kişi indirecek. Utanç verici tablo diyene kadar hayrına bi 5 10 oyun dağıtın o zaman çok biliyorsanız.

tek kelime: REZALET....

Asgari ücretin 800 lira olduğu bir ülkede varsında o asgari ücretli kendine pc almasın varsında o kaçak/çalıntı oyun zevkinden mahrum kalsın !! 50 liralık oyunu taksitle alsan ayda 5-6 liraya gelir :s

Burası Türkiye arkadaşlar... Kupalar bile illegal yolla kazanılıyor. Kaldı ki oyunlar neden indirilmesin. :)

2 dakika da internet ten indirmek varken ne uğraşcam bedavaya verseler almam

Ya korsanı savunmamak gerek. Hatta bu oyun 40 lira falan. Hem kaliteli olsun hemde orjinal olsun diye aldık. Peki tüm dünya konuşuyor. Çok iyi oyun falan filan diye. Bu gta 5 170 lira. Abi o kadar değil yani. 50 60 değil yani. Kaldı ki oyun denen mefhum için bu kadar harcama yapılıyor olması bile akıl karı değil. Zengin olsam alırmıydım. Kesinlikle düşünmezdim. Ama kimse kusura bakmasın ben orta gelirle bile gidip bir oyuna 170 lira vermem. Biraz da suçu kendilerinde arasınlar

mmorpg oyunlarına saydığımız paralarla koleksiyon yapabilir konsol bile satın alırdık ama düzgün bir fiyat politikası şart humble&bundle kampanyaları sıklaştırılabilir şuan fear 2-3 bathman origins ve lord of the rings var çeşitlilik artırılsa yani sadece ea değil de rockstar, activision ve diğer yapımcılar bu tarz kampanyalar oluştursalar diğer dünyaya bu hasılatla gitmeyeceksiniz kaç oyun sattığınız sorulmayacak size

30 sene önceki oyunu ayıla bayıla oynayan milyonlar var iken, güncel oyunlarda 2 saatte oynanıp kenara fırlatılan ve bir daha yüzüne bile bakmayacağımız oyuna 10-140 tl para istemek dolandırıcılığa eş değer bir eylemdir! 2 saat oynanıp kenara fırlatılıp bir dahasına silah zoruyla anca oynanabilecek bir oyuna 5 kuruştan fazla vermek soygundur. bunu yapmaya zorlamak için karşıdakini aşalayıcı suçlamalarla oyun satın almaya zorlamak oyun firmalarının işine gelen bir davranıştır açıkçası düpedüz; bu despotluğu savunmaktan başka birşey değil! bu oyun firmaları üç kağıt yapınca ben karışmam deyip ama oyun firmlarının bu üç kağıtına aynı davranışla karşılık veren siz oyunculara tepkimi o zaman veririm demek iki yüzlüktür! oyun firmaları korsana karşılar: mağdur olduklarından değil aç gözlü olduklarından! oyun firmalarının istediği gibi davranıp daha fazla kazanmalarını sağlamak çok daha berbat oyunların gelmesini sağlar. korsana karşı savaş açmış arkadaşlar olaya tek bakış açısı ile ve sabit fikirlilikle bakıyorlar, olaya sadece siyah beyaz olarak yaklaşıyorlar, evet olaya düz mantık ile yaklaşılırsa haklılar ancak o dedikleri 2003 senesinde kaldı, hayat fazlası ile gri tondadır bazen oyun sektörünü desteklemek için korsana başvurmak da gerekebilir! açıkçası beni koyun gören açgözlü oyun firmalarına benden para çıkmaz özellikle resident evil`in yaratıcısını işten seriyi kendi başına sürdüren capcom ve silent hill serisinin yaratıcısını işten atıp yine seriyi kendi başına sürdüren konami`ye! oyun firmaları kendilerine çekidüzen verirlerse tabiki orjinal oyun almamız boynumuzun borcu ancak olay burada bitmiyor, yanında onbinlerce kişilik ekiple film yapıp devasa stüdyolar kurup o kadar efekte daha bir bir sürü masrafa para harcayıp sinemada sabit ücret ile 10 tl film izlemeden dünayanın parasını kazanıp kâr üstüne kâr yapmasına rağmen, 500 programcıyı bir odaya tıkıp yap sat yap sat titizliği ile dondurma oyunlara 70 dolar para istemekte nedir yahu? üstelik dün oyunları 10 dolardan zengin oyun kutusu içeriği ve kitapçığı ile satılmasına karşın bugün kutu içeriği sadleştirmeden hiç birini sunmuyor iken!

Asgari ucretin 800 ve orta sinif bir memurun 1500 tl maasi oldugunu dusunursek eger, hadi asgari ucretli oyun alamaz... Kiralar da yaklasik 750 tl olduguna gore bu memur geri kalan 750 tl ile napsin? Ailesine mi baksin faturalari mi odesin oyun mu alsin? Ki bir oyuna 100 tl den fazla vermek sacmaliktir... Zaten oyunlar genelde 100 - 200 tl arasi. Memur bunu nasil alsin ekonomisi duzeltilmedikce ?

siz merak etmeyin adamlar onun parasını ekran kartı vb. gibi şeyleri satarak çıkartıyor üstelik adamlar oyunları karcak adamlara el altından veriyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play