Türkiye'nin Uzaydaki Varlığı Bir Kat Daha Artıyor!

Ülkemizin yeni uydusu Türksat 3A, yörüngesine 2008 yılında oturacak!

Türkiye'nin haberleşme sahasında gelişimi devam ederken Fransız Alcatel firmasıyla imzalanan anlaşmalar ile artık geri sayım başladı. İleri teknolojili gelişmiş Türksat 3A uydusu 2008 yılında uzayda olacak!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Uydu projesiyle hem Türkiye'ye ayrılan 42 derece doğu boylamındaki yörüngenin doldurulması hem de gelişen ihtiyaçları karşılayacak şekilde bir uydunun zamanında hazır olması amaçlanıyor. Yeni uydu projesi ihtiyaçtan doğan bir şey" diye konuştu.

Aslında bu sadece bir uydu macerası barındırmıyor bizim için. Zira Türksat 3A uydusunun yapımında 22 Türk mühendisin görev almasıyla 100% Türk imalatı bir uyduya bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Kendi teknolojimizi kendimiz yaparak, dışarıya bağımlılığımızı azaltabilmek adına da çok önemli ve verimli bir proje olan Türksat 3A, ekonomik ömrünü 2007'nin son çeyreğinde tamamlayacak olan Türksat 1C uydusunun da çok daha gelişmiş bir versiyonu olacak.

Binali Yıldırım ayrıca, Türkiye'nin uydu vizyonundaki yeni hedeflerinden, projelerinden bahsetti. Türkiye'nin uzaydaki varlığını ilk 1994 yılında Türksat 1B'yi uzaya göndererek ortaya koyduğunu ifade eden Yıldırım, bunu 1996'da Türksat 1C ve 2001 yılında Türksat 2A uydularının izlediğini kaydetti.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu uydunun 24 transponderi ve toplam kapasitesi 1296 mghz olacak. Türksat 2A uydusunun 32 transponderi vardı ama kapasitesi bu uydudan düşüktü. Türksat 2A'nın kapasitesi 1092 mghz idi. Yeni uyduda bir özellik de kapsama alanı daha hassas olacak. Geniş bir kapsama alanına hizmet verecek. Ülkemizde coğrafik koşulların dağlık ve engebeli olması nedeniyle sinyal alımlarında sıkıntılar olduğu için mevcut uydulardan istediğimiz noktaya sinyal indiremiyoruz. Bu bakımdan bu uydu farklılık getiriyor. Çok daha basit ve küçük alıcılarla hizmet verebilecek. Kapsama alanı, görüntü ya da data iletişim kalitesi bakımından bir teknolojik üstünlüğü olacak."

Erdem Levent

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bence güzel türkiye için güzel bir haber.haberi olmayan arkadaşlarıma haber vereceğim.............................................................

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir