Türkiye'ye sahte cep telefonu yağıyor

Türkiye'de sahte cep telefonu satışının birkaç yüz bini geçtiği düşünülüyor.

Türkiye'ye sahte cep telefonu yağıyor
Türkiye sahte cep telefonu cenneti oluyor.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, sahte cep telefonlarının satışının yaygınlaştığını ifade ederek, "Her ilde bu cihazlar satılmakta. Tahminim şu anda Türkiye'de sahte cep telefonu satışı birkaç yüz bini geçmiştir" dedi.

Sahte cep telefonlarına ilişkin konuşan Özgül, Uzak Doğu'da özellikle Çin'de, standartlara uygun olmayan, kullanıcı sağlığını tehdit eden hatta bazı uluslararası markaların taklitlerini yaparak bir takım cep telefonları üretildiğini ve dünya genelinde gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde uygun zemin bulunarak satıldığını söyledi.

Özgül, "Sanki Çin'de ilgili otoriteler tarafından, hatta bazı tarafların iddiaları ile teşvik edilen bir süreç var. Bizim sektör ve ülkemiz de bundan nasibini alıyor. Kayıtlı düzene geçildikten sonra sektörümüzde artık kaçak cihazla uğraşamayan bir kesim bu sahte cep telefonu işine yöneldi" dedi.

Kendilerinin bile bu telefonları asıllarından ayırt etmekte güçlük çektiğini, tüketicinin bunu ayırt etmesinin zor olduğunu ifade eden Özgül, "Maalesef sahte cep telefonu cihazları Türkiye'ye yağmur gibi yağıyor. Tahminim şu anda Türkiye'de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiştir" diye konuştu.

Özgül, bu sahte cep telefonlarının Türkiye'ye ya kaçak olarak sokulduğunu ya 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yüklendiğini söyledi. Bu sayede, sahte cihazın sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterildiğini ya da adı sanı duyulmayan bir marka adı ile ülkeye sokulduğunu, Telekomünikasyon Kurumu'nun mobil cihaz kayıt sisteminin elektronik ortamda takip yapması nedeniyle bunu denetlemesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

türkiyede gelişmekte olabn bir ülke ya ben çin yapımı televizyonlu felan bir nokia gördüm şaşırdım çünki nokianın bu telefondan haberi bile yok ama demekki adamlarda bunu yapabilecek kadar teknik ve bilgi var bizde yapsak keske(gercek nitelikte kendi üretimimiz olan bir cep telefonu) ne güzel olur

Olan bir şeyin kopyasını, tıpatıp aynısını çıkarmak, elbet bir başarı sayılabilir, hatta ekstra özelliklerin de eklenmesi vs. daha da ilgi çekici. Ama Çin neden taklitten öteye gidemiyor? Ayrıca, o telefonlara para verenlere hala şaşarım, 2 gün sonra tüh reset attı, ekranı gitti, pili bitti, tuşu düştü... Kim demişti unuttum ama sözü unutmam;
"Ucuz mal alacak kadar zengin değilim."

sonuçta ülkemiz teknolojiyi tüketmeye yönelik bir millet hemen hemen herkesin bir telefonu var tıpkı msnesi olduğu gibi ülkemizin maddiyatıda belli telefon üreticileri fiyatlarını aynı kalite doğrultusunda sunmaya devam ederse milletimiz çakma diye tabir edilen ürünleri daha çok satın alır alındırılır sadece telefonda değil her türlü elektronik cihaz giyim vb şeyler say say bitmez...ne zaman fiyatlar düzelir satın almak yerine üretmek gibi bi faliyete girersek yada kampanyalar doğrultusunda gsm operatörleri tüketicileri bilinçlendirmeye yöneltirse(yeni modelleri sözleşme yoluyla hat yanında telefon verme olayı örnek almanya ve avrupa ülkelerinde olduğu gibi) bu tür vakalar hiçe iner diye düşünüyorum

türkiyede kaçak telefon olur tabi insanların gelir seviyesine bak telefon fiyatlarına bak ne yapsın insanlar teknolojiyi seviyor bir şekilde takip etmek zorunda hayatını ,kolaylaştırmak için ve bu telefonlardan alan bir çok arkadsım var. özellikle tv. izlenen telefon yok satıyor işte evde arabada tv izleniyor. bu telefon yasal olsa kimse alamaz yanına bile yaklasamaz kaç milyon askari üçretli var mec burende vatandaşım bu telefonlara gerek duyuyor, zoruna giden firmalar fiyatları aşağı ceksin yada kampanya yapsın.. vatandaşta almasın!

ARKADAŞLAAR YENİ BİR TELEFON ALDIM BİR GÜN KULLANABİLDİM NİÇİNMİ DİYE SORDUĞUNUZU DUYAR GİBİYİM ÇÜNKÜ KLONLANMIŞTI

beyler ben N1 aldım ama fabrika sifresini bilmiom milen warsa benim msn mi kaydetsin msn nem kalpten_1907li@hotmail. com

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Türkiye'ye sahte cep telefonu yağıyor
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir