Türkiye'de 4G hız rekoru kırıldı!

Avea ve Nokia Networks 3,6 Gbps ile Türkiye'de 4G hız rekorunu kırdı.

Türkiye'de 4G hız rekoru kırıldı!

Avea, Nokia Networks ile Avea Teknoloji Merkezi'nde Nokia altyapı cihazlarını kullanarak gerçekleştirdiği hız denemesinde saniyede 3,6 Gigabite ulaşarak, Türkiye'de 4G hız rekorunun yeni sahibi oldu. Böylece Türkiye'nin bir önceki 4G hız rekorunu dörde katlayan Avea, dünyada bu hıza ulaşabilen ilk 5 operatör arasındaki yerini aldı.

Avea 4G'ye rekorla hazırlanıyor

Avea altyapısı ve Nokia teknolojileri yardımıyla çoklu terminal ile LTE frekans bandı kullanılarak ulaşılan bu hızın, Türkiye'de şimdiye kadar bir iletişim noktasından ulaşılabilen en yüksek hıza karşılık geldiğini söyleyen Avea Network Grup Direktörü Cemal Baki, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Türkiye'nin en genç ve dinamik mobil operatörü olarak, ülkemizde birçok hizmet ve teknolojinin öncülüğünü üstleniyoruz. 2015 yılında hayata geçmesi beklenen 4G hizmetleri üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Bugün 4G ile saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşarak yeni bir Türkiye rekoruna imza attık. Ayrıca 4x4 MIMO çoklu anten teknolojisiyle Türkiye'de ilk kez 300 Megabit hıza ve LTE-Advanced CA ile iki taşıyıcıyı birleştirerek saniyede 300 Megabit hıza ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz."

4G teknolojisinin getirdiği daha hızlı, daha kaliteli ve düşük bekleme süresi sayesinde müşterilerine yepyeni hizmetler sunma fırsatı bulacaklarını ifade eden Baki, "Nokia Networks ile bugün birlikte kırdığımız bu rekor, Avea'nın 4G hizmetlerini güçlü bir teknolojik altyapı üzerinden sunmaya hazır olduğunun bir göstergesidir. 4G sayesinde mobil bağlantı deneyimi farklı bir boyuta taşınacak. Birden fazla kişiyle cepten kesintisiz video konferans gerçekleştirebildiğiniz, büyük dosya transferi yapabildiğiniz, her yerden şirket ağına hızlı bağlantı kurabildiğiniz ve veri paylaşabildiğiniz, yüksek çözünürlüklü film ve videoları her yerden kesintisiz seyredebildiğiniz, sosyal paylaşıma ve eğlenceye her zamankinden çok daha yakın olduğunuz bir dünyanın kapılarını aralıyoruz. 4G'nin getirdikleri eşliğinde önümüzdeki yıllarda gündeme gelecek yeni uygulama ve teknolojiler, yapay zekadan sanal gerçekliğe uzanan, heyecan verici yeni nesil uygulamaların yaygınlaşmasını sağlayacak. Burada ulaşılan 3.6 Gbps hızı, 2G ve 3G teknolojileriyle karşılaştırıldığında büyük bir gelişme olarak kabul edilebilir. Mesela 3 dakikalık 500 MB boyutlu yüksek çözünürlüklü  bir video, 300 Mbps hızla  13 saniyede, 30 dakikalık 5 GB boyutlu yüksek çözünürlüklü bir video, 3,6 Gbps hızla  sadece 11 saniyede indirilebilecek. Demolarda kullanılan radyo sistem üniteleri, Avea 3G şebekesinde hali hazırda kullanılan radyo sistem üniteleri ile aynı donanıma sahip" diye konuştu.

Avea ve Nokia 4G'nin geleceğine ışık tutuyor

Avea'nın gösteri şebekesi üzerinden kırdığı hız rekorunun altyapı cihazlarını sağlayan Nokia Networks Türkiye Satış Direktörü Özlem Öztürk Sağlıkova, Avea ile birlikte böyle bir başarıya imza atmaktan gurur duyduklarını söyledi. Sağlıkova; "Mobil geniş bant çözümlerinin lider tedarikçisi olarak, operatörlere, karşılaştıkları yoğun veri kullanımlarıyla başa çıkabilmeleri için destek oluyor ve bu konuda yenilikçi yönümüzü sürekli geliştiriyoruz. Türkiye'de ilk defa denenen bu hız rekorunu Avea ile birlikte gerçekleştirmekten dolayı da özellikle gurur duyuyoruz" dedi. 

4x4 MIMO Teknolojisi Türkiye'de ilk kez Avea tarafından test edildi

Avea, toplantıda kırdığı 4G hız rekorunun yanı sıra eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği testle Türkiye'de 4x4 MIMO özelliğiyle tek taşıyıcı kullanarak 300 Mbps hıza ulaşan ilk operatör unvanının da sahibi oldu.

Günümüz teknolojisinde 20 Megahertz frekans bandında tek taşıyıcıyla 2x2 MIMO ile saniyede 150 Megabit'lik hıza çıkılabiliyor. Avea yaptığı gösterimde 20 Megahertz'lik tek taşıyıcı ve 4x4 MIMO teknolojisini kullanarak saniyede 300 Megabit hıza ulaştı. Böylece taşıyıcı hızını dört katına çıkaran 4x4 MIMO çoklu anten teknolojisi, Türkiye'de ilk kez Avea tarafından denenmiş oldu.

Avea, gerçekleştirdiği üçüncü gösterimde Gelişmiş LTE Taşıyıcı Birleştirme (LTE-Advance CA) özelliğiyle iki taşıyıcıyı birleştirerek saniyede 300 Megabit hıza ulaştı. Bu hız, bugün için tek bir terminalle ulaşılabilen maksimum hıza karşılık geliyor. 2015 yılında geliştirilen yeni teknoloji ve ticari terminallerle bu hızın 450 Megabit'e çıkması bekleniyor.

4G teknolojisi dünyayı kuşatıyor

LTE, dünyanın en hızlı yayılan mobil altyapı teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Küresel Mobil Sağlayıcılar Birliği'nin (GSA) 7 Ocak 2015'te hazırladığı raporda yer alan verilere göre dünya genelinde 124 ülkede 360 LTE şebekesi ticari olarak hizmete girmiş durumda. Devam eden kurulumlarla birlikte yakın zamanda bu rakamın 166 ülke ve 566 LTE şebekesine çıkması bekleniyor. 2014 yılının 3. çeyreği itibariyle dünyada 373 milyon LTE abonesi bulunuyor.

LTE Advanced olarak da bilinen yeni nesil 4G teknolojisi, sağladığı yüksek hızla ve düşük bağlantı cevap süresiyle birçok yeni nesil mobil servis ve uygulamanın kablolu geniş bant ile kıyaslanacak ölçüde kaliteli şekilde sunulabilmesini sağlıyor. İletişimden eğlenceye, verimlilikten sosyal paylaşıma tüm popüler mobil uygulamalar, 4G teknolojisiyle yepyeni olanaklara kavuşuyor.

Türkiye'de 4G lisans ihalesinin 2015 yılında gerçekleştirilmesi ve ihaleyi takiben yıl sonuna kadar son kullanıcıya yönelik 4G şebekelerinin hayata geçmesi bekleniyor.

3,6 Gigabit ile 1 saniyede neler yapılabilir?

- Standart boyutlarda yaklaşık 300 bin belge aktarılabilir
- 2 binden fazla kitap indirilebilir.
- 300'e yakın web sitesi aynı anda yüklenebilir.
- 50'den fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraf yollanabilir.
- 120'ye yakın şarkı indirebilir.
- 200'ün üzerinde Full HD kalitesinde yayın eş zamanlı olarak izlenebilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Biran önce gelsin. Telefonum 4g destekliyor ama kullanamıyorum zaten avea alıcam ama hız gayet iyiymiş kim tutar seni avea! Biraz baz istasyonunu çoğaltırsa avea çok iyi olacak.

@25 Oca 2015 00:11 Turkcell den şaşma hocam. Avea dan bir yol olmaz!

@25 Oca 2015 00:11 avea fanboyu geldi:)))

3G cekmeyen bir suru yer var memlekette... Bosverin gosterileri...

@25 Oca 2015 00:28 bırak 3G yi, 2G nin çekmediği yerler var aveada . sırf tarifeler diğerlerinden çok daha uygun diye arada çekmemesini göze alarak numaramı aveya taşıdım :(

Sn de internet paketim bitcek yani Ok

@25 Oca 2015 00:39 sen telefonundan tek seferde 4 gb veri aktaracak kadar cahilsen bitecek. Şu an da istersen 4 giglik bir dosyayı yarım saatte indirirsin telefonuna. İntenretin hızlı diye daha hızlı tükenmez. Site hızlı açılır. Resim hızlı yüklenir boyutu sabittir. Şu siteye girebilmiş olmanız bile mucize sanırsam.

Bu hızlara biz ulaşamadıktan sonra mantıksız geliyor

nokiaaa sen hani here uygulamanı iosa getirecektin bizi unutdun yahuuu:))) 4gye gelirsek bizim ülkeye nezaman gelecek 2015 sonlarına doğuru diye duyuumlar almıştım

avea önce dört duvarın içinde çekmeyi öğrensin :D

valla dedıgı gıbı tek bır verıcıden alına hız bu zaten gerısı 7 bolgede belkı yedı tane cıhazları var nereye gıtsem cekmıyor gb bırak mb bıle gormuyor bazen sanıyelık baz ıstasyonu yanında 2mb ınyapıyor

Avea nın erzurumdaki hizmetinden hiç memnun değilim. Pek çok şehirde güzel çekiyor, burada değil.

Sehir merkezinde mustakil evde oturuyorum etrafimda oyle yuksek binalarda yok ama hala odadan odaya gore cekiyo. Baz isyasyonuyla 300 metre yok aramda telefon cekmiyo avea ile. Turkcell sakir sakir cekiyo ama. Avea once bi kapsama alanini genisletsin

Hadi hayırlısıyla herkese açılsında

Avea olmasa o 2 operatör burnunuzdan getirirdi.

masal bunlar... Avea önce şehir merkezinde bi çeksinde kimse rekor mekor istemiyor. )))

Şehir merkezinde ev içinde bana 3G sağlayabilsin yeter. Çekmiyor

Kendi elimizle nokia yı bitirdik halbuki şimdi olsaydı ne biçim servisler teknolojiler sunardı bize kaldıkmı plastik teknolojilere

@25 Oca 2015 09:39 yahu nokianın eski telefonlarının hepsi sanki metaldi.. "plastik teknoloji" lafı nedir ya? anasının karnından titanyumla çıkmış sanki. ayriyetten alimünyum cihaz alıp cizilecek diye kapakla kullanacağıma plastik kapaklı bir cihaz almayı yeğelerim.

Bence önce verecekleri 3.6 Gbps hıza 10-15 saniye dayanabilecek paket yapsınlar. Şu an fahiş fiyatlardan satılan 8 GB Paketi 22 saniyede bitirir bu hız. Zaten piyasada ne sınırsız ne de hız dşümsüz paket var. Adamlar anca göz boyuyor. Bu hızı görsek bile kullanabilcek paket olmadıktan sonra bi anlamı yok.Sadece aveayada demiyorum hepsi aynı Adil kullanımla yüksek hız yalanlarıyla uyutuluyoruz resmen. Bi tanesi 4G yerine sınırsız adil kullanımsız paket getirebilsin kolaysa. Asıl mesele bu olmalı.

@mehmet_93 % 100 Haklı ve katılıyorum. Google Fiber, Yabancı şirketler 1000 GB upload download diyor. Limit falan yok. Avea, Turkcell, TTNET hala 8 MB Download 1 MB Upload.Ayrıca Adil kota diye insanları kazıklıyorlar. Limitin bitti deyip hızı % 80 azaltıyorlar. Upload ve Dowload hızı birbirine yakın olmalı ve hızda ne vaad ediyorsa süreklilik olmalı 75 GB ta bittin demek bugün saçmalık 75 GB sadece bir 4K film oluyor artık.

Avea ilk İstanbulun merkezinde çeker se daha makbule gecer

Haberi okuyunca 3 g gelmeden önceki haberleri hatırladim. Şuan o vaat ettikleri hızların onda birini kullanamıyoruz

Nasıl yani ben en kral yerde test ediyorum 20mbit'i geçmiyor bu saçmalıkları nerelerinden uyduruyorlar

aveadan turkcelle geçmiş bir birey olarak konuşayım da bilmeyen bu tuzaklara düşmesin. avea demek hattınızın sizden habersiz herhangi bir binaya girince kapanması ve elinize telefonu alınca kapalıyken sizi arayan numaraları bildiren mesajla şok olmanız demek. insanlar seni aradım telefonun kapalıydı dediğinde ne alaka ya diyip telefonunuza bakarsınız ve servis yok der.

Önce evimin içinde çeksin yeter. 3g degil 2 g bile camin önünde ancak çekiyor. Bursa merezdeyim.

Avea önce kapsama alanı sorununu halletsin. Telefonum çekmiyorsa ne yapayım 4Gyi.

çekmiyor ki arkadaş, nasıl hızlı bu avea anlamadım :)

yahu bu avea yüzünden turkcell 4g servisini veremiyordu zaten, btk haksız rekabetten erteliyordu.habere bak gel de gülme .hasbünallah...

İsterlerse 10 GB hıza ulaşsınlar. Yine 2 GB internet paketi yaparlar ve çok çok pahalı olur. Değişen teknoloji yerine fiyatlar/paketler olmalı. Umarım birileri buradaki yorumları okuyordur. Bu sadece Avea için değil. Avea diğer operatörlere göre yine dah iyi paketler yapıyor. Turkcell, Vodafone çok çok aşırı pahalı.

3Mbit yuvarlayın siz onu

insanimiz bos konusmayi seviyor iyi cekmiyor, paket limitli vs vs bu konuda önlem almasi gereken yöneticiler burada 3 sirket anlasma yapiyorsaki 1 tanesi zaten Bdk elinde digeri ne oldugu hala belli degil kiralanmis o ona devretmis bilme neler karteli sorusturmasi gerekenler belli ayrica rekabet kurulu ne halta yariyorsa 3 firma fiyatlari ayni anda cikar ve iniyorsaortada karetle anlasmasi vardir. Ayrica cekme sorununda 2 ve 3g icin bant genisligi Avea icin iyi olmayabilir ama 4g kapsaminda elindeki lisans digerlerinden daha hizli ve etkin 3 firmanin degisik mhzlerde bant kullanim hakki var ve 4g olayinda ilk defa Avea digerlerine bakarak o frekansda daha avantajli.

@25 Oca 2015 15:16 aveanın sözcüsümüsün sen

zaten hep rekor kırıyolar biriside 4G yi devreye sokup tüm müşterilerimize verelim demiyor

şimdi burdan avea ve nokia ya çok ağır konuşurum ama yayınlamazsınız tabi ki...

bu habere inanıp ta aveaya mı geçelim.ben bugün turkcelle geçtim internet hızı yavaş diye.il merkezinde çekmeyen operatör isterse dünya rekoru kırsın.bidaha aveanın uzağından bile geçmem...

Tam Hızlı 4G Avea dicem, bi gülme geliyor....

değil 3.6 Gigabyte avea 100 Gigabyte de ulaşsa boş. önce bi doğru dürüst çekmeyen şebekesini düzeltsin. hiç bir yerde doğru dürüst bi vericisi yok

@26 Oca 2015 00:16 1999'dan mı bahsediyorsun ?

Adil kullanım noktasından sonra 3mbit

Avea çok komiksin çok, bir noktada çekersin fiberi kurarsın cihazı kırarsın hız rekorunu tabi. Sen şebekende yaygın olarak 3G verebiliyor musun her şeyden önce insanları düzgün konuşturuyor musun ondan haber ver, magazini bırak iş yap

İstanbul-Esenyurtta 1 tane çizgi çeken avea mı bu

29 liraya heryone 1000 dk 1000sms 4GB interneti olmasa bi dakka durmam Aynisi turkcellde 59 lira cunku

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play