TÜRKSAT 3A, 13 Haziran'da uzaya çıkıyor

Daha önce fırlatılması beklenen, ancak sorunlar nedeniyle fırlatılamayan TÜRKSAT 3A neler getirecek?

Uydunun özellikleri - 1

Uydunun özellikleri - 1

TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 1C'nin bütün trafiğini ve yükünü alacak. Farklı bir yörüngede, farklı bir şekilde işletilecek olan 1C uydusu televizyonların ilave data aktarımı taleplerinin yerine getirilmesinde kullanılacak.

Haziran ayında hizmete girmesi planlanan TÜRKSAT 3A'nın uydu manevra ömrü 20 yıl. 2,8 x 2,3 x 1,8 metre boyutlarında olan uydunun kanat açıklığı ise 30 metre. TÜRKSAT 3A uydusunda diğer uydularda olmayan ''yıldız izleme'' özelliği de bulunuyor. Diğer uydular güneşe ve dünyaya bakarak yerini hesaplarken, TÜRKSAT 3A uydusu yıldızları izleyerek yerini hesaplayabiliyor.

Üretimi için ilk resmi girişim 2005 yılı Nisan ayında başlatılan TÜRKSAT 3A, 200 milyon dolara mal oldu. Yeni uydunun tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde yürütülen teknoloji transferi ve eğitim projesinde 22 Türk mühendis de görev aldı. Böylece, bundan sonra TÜRKSAT için üretilecek uyduların Türk mühendislerce tasarlanabilmesi yolunda ilk ve en önemli adım atılmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hayırlı uğurlu olur inşallah

inş bu seferde ertelenmez yoksa çileden çıkar herkes... hayırlı uğurlu olsun

Türkiye'ye de inşallah HD yayın gelecek

full Hd isteriz öyle readyy le olmaz bu işler zaten diyer ülkelerden ne kadar gerideyiz.
Anlayamıyorum okadar vatandaşdan vergi alınıyor. hala ne internet nede böyle hd ve karasal yayınlara geçebildik. yüzde nebilim kaç kadar vergi alıyor 200 milyon dolar dediğin nedirki okadar vergi alan bir ülke için.
ama içimizde kanı bozuk olanlar var.

inşallah sorunsuzca gönderilir
mevlam utadırmasın

Bu gece saat 01.05'de Fransız Guyanası'ndan TRT2'den naklen canlı yayınla uzaya sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. Fırlatmanın ardından sayın ulaştırma bakanımız Binali Yıldırım basın mensuplarına uydu ve fırlatma hakkında bilgi verdi. İzlerken gerçekten heyecanlandım :) Roket üzerinde TÜRK bayrağını görünce şöyle koltuk altlarım kabarıır gbim bişi oldu :D

üstünde türk bayrağı görünce mutlu olanlar var ama ne yazik ki atıldığı yer Fransız Guyanası...tamam ekipte Türk mühendisler de varmış ama gene de MADE IN TURKEY değil.%100 kendi imkanlarımızla yaptığımız uyduları da görmek dileğiyle...

HD ready ye razıyız full HD yayını çekecek şuan hiçbir kanalda kamera bile yoktur, neyseki HD Ready kameralar varda 1280X720 HDReady seyredebiliriz.

'Ne mutlu türküm diyene'
Türk Bayragının oldugu herşey güzeldir.
Her şey oldu deyince olmuyor arkadaşlar, <<<<<insanlar bağımsızlık
savaşımıza inanmıyorki(ne kadar bağımsız olduğumuz tartışılır belki)
bazı şeyler bunun gibi yavaş yavaş.

Siyasiler Türk gençlerinin önünü açsın bakın daha neler oluyor bu sevinçi paylaşan herkese mutluluklar dilerim .
TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OLSUN
METİN

bide kendimiz yapıp göndersek şu aletleri ne güzel olurdu

daha önce 2 kez ertelenmişti fırlatma sonuda fırlatabildiler. canlı yayında izledim ingilizlerin uydusuyla birlikte fırlatıldı. bildiğim kadarıyla (yanlışda olabilir)teknolojileri ve bilgi birikimleri yeterli olmasına karşın ingilizler nasıl oluyorda kendi uydularını yapamıyorlar şaşırdım doğrusu.

Orada çalışanlar ve özel anlaşmalar sayesinde bundan sonraki uydu üretimleri Türkiyede olacak.Fakat ne kadar yerli materyal kullanılır ???Şuan yerli LCD tv lerin %94 ünün ithal parçalarla yapıldığını düşünürsek %100 yerli (ki bence buna gerek yok,önemli olan hayati parçalar yani teknolojik olanlar)biraz daha zaman alacak,ama MUTLAKA OLACAKTIR...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir