TÜRKSAT 3A, 13 Haziran'da uzaya çıkıyor

Daha önce fırlatılması beklenen, ancak sorunlar nedeniyle fırlatılamayan TÜRKSAT 3A neler getirecek?

Uydunun özellikleri - 2

Uydunun özellikleri - 2

TÜRKSAT 3A, Avrupa, Türkiye'nin tamamı ve Asya'yı kapsama altına alacak. Uydu, Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin'e kadar uzanan geniş bir kapsama alanında, televizyon yayıncılığı ile birlikte internet, ses ve data aktarımları için kullanılacak.

Doğu ve Batı kapsama alanları arasında doğrudan anahtarlanabilme özelliğine sahip olan TÜRKSAT 3A, bu özelliği ile kapsama alanı içerisinde dünyanın herhangi bir bölgesinden verilen bir yayının, dünyanın başka bir bölgesine aktarımını gerçekleştirebilecek.

TÜRKSAT 3A üzerinden VSAT uygulamalarında kurumsal müşteriler 50-60 santimetre gibi küçük çaplı antenlerle yayın alabilecek ve 1 watlık HPA'larla uplink yapabilecek. Bu özelliği ile TÜRKSAT 3A, VSAT kurulumlarında önemli oranda maliyet azalmasına imkan tanıyacak.

TÜRKSAT 3A 1296 megahertzlik pazarlanabilir kapasiteye sahip olacak. Bu kapasite, TÜRKSAT 1C uydusunun yaklaşık iki katı büyüklükte. TÜRKSAT 3A'nın, bu kapasitesi ile ortalama 200 yeni televizyon kanalı yayın yapabilecek.

TÜRKSAT 3A'nın 42 derece Doğu lokasyonunda devreye girmesiyle mevcut televizyon, radyo ve VSAT aktarımları çok yüksek hız ve kalitede gerçekleştirilebilecek. Yüksek çözünürlüklü (HD) yayınların iletilmesi ile ilgili çok iyi bir altyapıya kavuşulmuş olacak. Çanak antenlerin çapının küçülmesine rağmen daha iyi bir yayın kalitesi standart dijital yayınlarda da elde edilebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hayırlı uğurlu olur inşallah

inş bu seferde ertelenmez yoksa çileden çıkar herkes... hayırlı uğurlu olsun

Türkiye'ye de inşallah HD yayın gelecek

full Hd isteriz öyle readyy le olmaz bu işler zaten diyer ülkelerden ne kadar gerideyiz.
Anlayamıyorum okadar vatandaşdan vergi alınıyor. hala ne internet nede böyle hd ve karasal yayınlara geçebildik. yüzde nebilim kaç kadar vergi alıyor 200 milyon dolar dediğin nedirki okadar vergi alan bir ülke için.
ama içimizde kanı bozuk olanlar var.

inşallah sorunsuzca gönderilir
mevlam utadırmasın

Bu gece saat 01.05'de Fransız Guyanası'ndan TRT2'den naklen canlı yayınla uzaya sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. Fırlatmanın ardından sayın ulaştırma bakanımız Binali Yıldırım basın mensuplarına uydu ve fırlatma hakkında bilgi verdi. İzlerken gerçekten heyecanlandım :) Roket üzerinde TÜRK bayrağını görünce şöyle koltuk altlarım kabarıır gbim bişi oldu :D

üstünde türk bayrağı görünce mutlu olanlar var ama ne yazik ki atıldığı yer Fransız Guyanası...tamam ekipte Türk mühendisler de varmış ama gene de MADE IN TURKEY değil.%100 kendi imkanlarımızla yaptığımız uyduları da görmek dileğiyle...

HD ready ye razıyız full HD yayını çekecek şuan hiçbir kanalda kamera bile yoktur, neyseki HD Ready kameralar varda 1280X720 HDReady seyredebiliriz.

'Ne mutlu türküm diyene'
Türk Bayragının oldugu herşey güzeldir.
Her şey oldu deyince olmuyor arkadaşlar, <<<<<insanlar bağımsızlık
savaşımıza inanmıyorki(ne kadar bağımsız olduğumuz tartışılır belki)
bazı şeyler bunun gibi yavaş yavaş.

Siyasiler Türk gençlerinin önünü açsın bakın daha neler oluyor bu sevinçi paylaşan herkese mutluluklar dilerim .
TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OLSUN
METİN

bide kendimiz yapıp göndersek şu aletleri ne güzel olurdu

daha önce 2 kez ertelenmişti fırlatma sonuda fırlatabildiler. canlı yayında izledim ingilizlerin uydusuyla birlikte fırlatıldı. bildiğim kadarıyla (yanlışda olabilir)teknolojileri ve bilgi birikimleri yeterli olmasına karşın ingilizler nasıl oluyorda kendi uydularını yapamıyorlar şaşırdım doğrusu.

Orada çalışanlar ve özel anlaşmalar sayesinde bundan sonraki uydu üretimleri Türkiyede olacak.Fakat ne kadar yerli materyal kullanılır ???Şuan yerli LCD tv lerin %94 ünün ithal parçalarla yapıldığını düşünürsek %100 yerli (ki bence buna gerek yok,önemli olan hayati parçalar yani teknolojik olanlar)biraz daha zaman alacak,ama MUTLAKA OLACAKTIR...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir