.TV uzantılı alan adı bu adayla batıyor

İnternetin popüler alan adı uzantılarından biri olan .TV, ufak bir adayla birlikte nasıl batıyor?

  • Ümit Öncel

Bildiğiniz gibi internetten en sık kullanılan .com, .net ve .org alan adı uzantılarının yanı sıra ülkelere özel alan adı uzantıları da bulunuyor. Türkiye'de com.tr, .net.tr ve org.tr şeklinde kullanılan bu alan adı uzantıları örneğin Fransa için .fr, Almanya için .de ve Tuvalu adaları için .tv. Pek çok kişinin daha önce adını bile duymadığı Tuvalu adası, televizyonun TV kısaltmasını çağrıştıran .tv alan adı uzantısı ortaya çıktıktan sonra internet üzerinde şöhreti yakaladı.

2000 yılında Tuvalı hükümeti .tv uzantılı alan adını kullanıma açtı ve satışları için dotTV adlı bir ajansla anlaştı. 12 yıllık bir süre için imzalanan anlaşma süresince, Tuvalu'ya her üç ayda bir 1 milyon dolarlık ödeme yapılıyor. Yaklaşık 15 kilometre karelik adada 12 bin kişi yaşıyor.

Fakat internetin en büyük alan adı satıcılarından biri olan GoDaddy bir süredir kendi sitesi üzerinden .tv uzantılı alan adlarının satışında Tuvalu adasının batıyor olduğu ve diğer bir alan adı uzantısını tercih etmenin daha mantıklı olacağına dair bir uyarı yayınlamaya başladı. GoDaddy'ye göre en yüksek noktası sadece 4,5 metre olan ada sular altında kalacak olursa .tv uzantılı alan adları da adayla beraber ortadan kaybolacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Benim bildiğim kadarıyla ada batsa bile kullanım sürebilir. Başka bir sitede şöyle bir yazı okumuştum. "Sovyetler dağıldığı halde .su uzantısı kullanılmaya devam etmiş."

taiwan vat .tw :-D altarnatif

Benim bildiğim kadarıyla ada batsa bile kullanım sürebilir. Başka bir sitede şöyle bir yazı okumuştum. "Sovyetler dağıldığı halde .su uzantısı kullanılmaya devam etmiş."

"the island of tuvalu is sinking."
sink: batmak, su altında kalmak..

akıllı.tv mort :=)

Bence kaybolmaz. Tv uzantısı birşekilde Halledilir alınır satılır. O kadar tv uzantısı var. Kapatmak delilik olur.

Komik olmayalım.

Bana kalırsa o adanın alan adı için bir fon, hisse açılır gene kaldığı yerden devam eder. Demokraside çare tükenmez. İlerde ne olur bilemem ama insanoğlu bunu çözemezse bundan büyük felaketlerde ne kadar mala bağlayacağını kestirmemek elde değil.

Niye ki, .tv uzantılı alan adlarını barındıran serverlar o adadamıymış?

Çok uzun vadesi var bu olayın. Ada üzerinde 12 bin insan yaşıyor onların ne olacağı malum değilken domainimi düşünseydi millet:D

domaincenter lar avrupa ya veya asya hiç olmadı amerika veya ağusturalyaya taşınır:)

en kötü ihtimal 1 gün kapalı kalır bazı adresler ertesi gün canavar gibi çalışırlar:)

kimsenin adresi elden çıkmaz ve bu ada için kimsenin domaini elinden alınmaz:)

Bizzat bende dava açarım bnmde tv uzantılı 3 domainim var ve 95 000 üyeyi kaybedemem bir ada yüzünden:D

boşver aman

uzantılara birşey olmaz, tv uzantısı tuvalu'da değil zaten. onu gTLD'ye çevirecekler devam edecek. Domainler ülkelerle ortaya çıktı diye öyle devam edecek diye bir şart yok. Çoğu ccTLD farklı amaçlarla kullanılıyor.

Adayı .tv uzantısının 1 yıllık geliri ile yani 4 milyon dolar ile epey bir yükseltirler, olmadı yüzen ada yaparlar, gene batırmazlar.

Sen de yorum yaz