Twitter CEO'sunun Twitter hesabı hack'lendi!

Twitter CEO'su Jack Dorsey'in Twitter hesabı hack'lendi, muhtemelen bir ilk yaşandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Twitter CEO'sunun hesabı hack'lendi!

Twitter'daki son büyük hack olayı, Twitter CEO'su Jack Dorsey'i vurdu. Hacker'lar, Dorsey'in hesabında birkaç masum görünen video paylaştıktan sonra kendilerini şöyle açıkladılar:

"Merhaba, biz OurMine'ız, güvenliğinizi test ediyoruz." Hacker'ların web sitesine bağlantı içeren bu tweet çok kısa sürede silindi. OurMine ismini kullanan hacker'lar, daha önce Google'dan Sundar Pichai'nin sosyal medya hesabını, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in hesabını hack'lemişlerdi. Ancak bir CEO'nun kendi platformunun hack'lenip, adına paylaşımlar yapılmasına herhalde ilk defa rastlıyoruz.

Dorsey'in hesabından gönderilen mesajlarının tümünün Vine üzerinden geldiği gözlendi. Dorsey'in Vine hesabının parolasının, ele geçen bir başka hizmetin parolasıyla aynı olabileceği düşünülüyor. Katy Perry, Deray Mckesson gibi ünlü isimlerin de Twitter hesapları, geçtiğimiz günlerde ele geçmişti. Hesabınızı koruma altında tutmak istiyorsanız her sitede ayrı bir parola kullanmaya, parola kurtarma bilgilerinin doğruluğuna ve iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmeye dikkat edin. Twitter'da hangi uygulamalara izin verdiğinize buradan bir göz atın ve eski veya hatırlamadığınız hizmetleri listeden kaldırın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Her sitede ayrı parola kullanmanıza gerek yok, sisteminizin güvenliğini tam olarak sağlayın yeter...

@cleverman öyle bir güvenliğin olması imkansız .

@cleverman Günümüzde hemen hemen herkesin en az iki email, en az bir Facebook, en az bir Twitter, en az bir Instagram, en az bir Youtube, en az bir online muzik sitesi, en az bir online depolama alanı, en az bir gazete/dergi/forum/oyun ve en az bir online alışveriş sitesi hesabı var. Kaç etti? 10. Bir de Windows Parolası var. 11. Şimdi bu insanlar bu hesapların herbiri için ayrı bir şifre mi oluştursunlar?

@cleverman Diğer taraftan KeepAss gibi yazılımların da neden olduğu güvenlik sorunları vardır. Sisteminize bir hacker girişi olursa, hacker bu yazılımlar sayesinde tüm parolalarınızı kolayca alır götürür. Ayrıca bu tür yazılımların kendileri de parolalarınızı topluyor olabilirler. Tarayıcılara parola kaydetmek de çok büyük bir güvenlik riskidir. Ya parolalarınızı encrypted olarak smartphone'a kaydedersiniz, ya da güvenli sistemler ile tek bir parola kullanırsınız. Aksi takdirde unutursunuz...

@cleverman Ya ayni parolayi kullandigin sitelerden biri sifreleri yeterince guvende tutamiyorsa? Hersey senin makinanda bitmiyor sekerim, dikkatli ol.

Neden hep facebook değilde twitter? Facebook daha nadir oluyor demek ki bu şifreden değil sistem o kadar da güvenli değil. Twitter da tıpkı google ve facebook gibi sistemde açık bulanlara para ödülü verse bunlar yaşanmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost