Twitter'ı sallayan Türk!

Geçtiğimiz günlerde Twitter'ı alt üst eden liseli Türk'ün ilginç hikayesi burada...

"Nereden bilirdim Twitter da çökermiş"

Sosyal ağların hacklenmesi ya da çökmesi milyonlarca insanı etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Twitter'da yaşanan olay ise günlerce manşetlerden inmedi. Ancak işin aslı sonradan ortaya çıktı. Twitter'da dünyanın en ünlü insanlarının takipçilistelerinin kontrolünü kaybetmesinin sebebi, bir Türk genciydi. Amerika'da, Avrupa'da, bütün dünyada Türklerin Twitter'ı hacklediği konuşuldu.

Twitter'da bulduğu güvenlik açığıyla mesajlaşma sitesini çökerten lise öğrencisi Bora Kırca, İngiliz Daily Telegraph Gazetesi'ne konuştu. Bu sayede işin gerçek yüzü dedikodu ve spekülasyonlardan arınmış olarak gerçekten ortaya çıktı. Yaptığı işten gurur duymadığını söyleyen Kırca, yarattığı karışıklık yüzünden Twitter'cılardan özür diledi...

"Hacker değilim"

Bora hacker değilim diyor

Amerika'nın en ünlü kadın programı sunucusu Oprah Winfrey'den, Ashton Kutcher'a, Demi Moore'dan Justin Bieber'a kadar çok sayıda ünlünün hesabının çökmesine neden olan Zonguldaklı Bora Kırca, "Güvenlik açığını fark ettiğimde, Twitter görevlilerini uyardım. 14 saat geçmesine rağmen bana mail atmadılar. Ben de bu açıkla ilgilenmediklerini düşündüm. Büyük bir şey olmadığını sandım ve bu açığı internette yazdım. Bir tesadüf büyük bir kaosa dönüştü, böyle bir şey olsun istemedim. Twitter kullanıcılarından özür diliyorum, kimseye zarar vermek istemedim. Böylesine bir sitede böylesine kötü ve büyük bir güvenlik açığı, kim bilebilirdi ki? Böyle komik bir açıkla, Twitter'a fiziksel bir zarar vermenin mümkün olmayacağından emindim. Büyük bir zarara yol açmadım. Tüm bu olan biten karışıklıktan gurur duymuyorum. Bir hacker değilim, hackerlar böylesine deşifre olmaz" dedi.

Peki Bora Twitter'a ne yaptı?

Metal grubunu takip etmek isterken dünyayı peşine taktı

Accept isimli metal grubununun hayranı olduğunu söyleyen Bora Kırca, ay başında Twitter'da bu grubu takip etmek istediğinde bu güvenlik açığını gördüğünü anlattı.

Sonradan bu grubun da kendisinin takipçi listesine eklendiğini gördüğünde bunu internetteki blogunda yazdığını anlattı. Bora, bu güvenlik açığının nasıl işlediğini anlatmadı.

Ancak Türk çocuklar, örneğin Bill Gates için "accept username" diye Twitter mesajı yazıldığında sözkonusu kişinin takipçiler listesine eklendiğini fark etti. Twitter'da anarşiye sebep olan olay da bütün ünlülerin takip edilenlerden, takipçiye dönüşmesiydi.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bora senmi yaptın:S

Aman iyi halt yemiş

aynı fareyi kullanıyoz :p

inci sever:)

adam bi grup ismi yazzdı (accept) twitteri salladı...... twitterin böyle bi açık bırakması çok ilginç ( keske facede böle bi şey bulsalar)

afferin evladım iyi yaptın...!!!
japonları kandıran Türk astronottan sonra, şimdi de sen böyle bir muziplik yaptın... AFERİN...DEVAMINI DİLERİM...başarılar...!!!

bari dünyaya saldığımız bu çok farklı namımızı paraya dönüştürmenin tam vakti bence...!!!

bari artık olan olmuş, yapacak başka bir şey yok...

saygılarımla...!!!

Aferin Brova Bora :P

Bu durumda Accept'de ününe ün katmış oldu. Bora Kırca; Büyüksün!

Olayın biraz daha anlaşılır açıklaması:

"Twitter kullanıcısı Bora Kırca, geçtiğimiz günlerde, “Accept” adlı Alman metal müzik grubunu beğendiğini siteye yazdı. Ancak “Accept pwnz” (Accept harika) ifadesinin arkadaşlarına iletilmediğini, bunun yerine “pwnz” adlı bir başka Twitter kullanıcısının kendisini takip etmeye başladığını gördü. Böylece “Accept” (Kabul et) kodunu yazarak, isteyen Twitter kullanıcısının kendisini takip etmesini sağlayabileceğini keşfetti."

Biraz tesadüfi bir buluş olmuş. "Accept" yerine başka bir grubun ismini yazsaymış demekki hiçbirşey olmayacakmış

bu bora işsiz kalmaz soylemiş olayım dünyadaki herkes bunu konuşuyor yabancı sitelerdede

Şans eseri bulmuş ve bu açıkta kapanmış böylece. Fakat bilgisayar manyağı, büyük hacker, usta bilgisayarcı gibi sıfatlar yakıştıranlara yuh demek istiyorum buradan.

Sen de yorum yaz