"Twitter yasağı ifade özgürlüğüne aykırıdır"

Bilişim Sanayicileri Derneği, Twitter'a erişimin engellenmesini böyle değerlendirdi!

TÜBİSAD: Twitter yasağı ifade özgürlüğüne aykırı!

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)  Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesinin toplumun ve Internet ekonomisinin gelişiminin önünde bir engel ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metinini sizlerle paylaşıyoruz:

"Çağımız, bilginin özgürce üretilip paylaşıldığı, bu temel gerçeklik bazında toplumsal ve siyasal ilişkilerin etkilendiği bir çağdır. Internetin çok önemli rol oynadığı bilişim ekonomisi de çağımızın en büyük ekonomik sektörlerinden birisidir.

Geçtiğimiz 10 yılda haber alma ve haber yayma faaliyeti Twitter'ın da dahil olduğu sosyal paylaşım platformları aracılığıyla biçim değiştirmiş, milyonlarca kişinin karşılıklı etkileşimine dayanan yeni bir iletişim dönemi başlamıştır.

Bilginin özgürce paylaşılmasını sağlayan Twitter'a erişimin engellenmesi, Türkiye gibi, dışa açık bir büyüme ve demokratik bir hukuk devletine sahip olma iddiasındaki ülkemiz için de olumsuz bir gerekçedir.

"Twitter'ın yasaklanması" toplumsal gelişimin önünde bir engel olmanın yanı sıra, hukuki olarak da çok önemli sakıncalar içermektedir.   5651 Sayılı İnternet Kanununda yapılan son değişiklikler ile  artık sitelerin tamamının kapatılmayacağı, mahkeme kararı ile belirlenen "hukuka aykırı" içeriğin kaldırılmasının  URL temelli engellemeyle sağlanacağı belirtilmiştir. URL temelli engelleme yapılmadan Twitter'a erişimin tamamen engellenmesi, 5651 sayılı mevcut kanuna da aykırı bir durumdur. Ancak mahkeme kararı ile belirlenebilecek "hukuka aykırı içeriğin" URL bazlı engellenmesi yerine, tüm sitenin kapatılarak diğer içeriklerin de engellenmesi hukukun evrensel prensibi olan "Ölçülülük Prensibine" de aykırıdır.

Ayrıca, ülke sınırlarında faaliyet göstermeyen bir şirkete mahkeme kararlarının ne şekilde uygulanacağı Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde açıkça belirtilmiştir.Twitter'a erişimin engellenmesi Avrupa Birliği müktesebatına uyum yönünde hukuki taahhütü olan bir ülke için tasvip edilemez bir uygulamadır.

Internet özgürlüğü sadece hukuki açıdan değil aynı zamanda ülkemizin geleceği ve ekonomisi açısından da çok değerlidir. Ülkemizin 2023'de Dünya'nın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini tutturabilmesi, ekonomik büyümenin itici gücü olduğuna inandığımız bilgi iletişim teknolojileri ve Internet sektörünün sağlıklı ve özgür gelişimi ile mümkün olacaktır."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Anasayanın ifade özgürlüğüne dair sınırları belirleyen 26. maddeyi gitsin bir okusunlar. Sonra da tüm içeriğin üzerinde işlem yapma inisiyatifinin Twitter'da olduğunu belirten Twitter yönetmeliğini. Ondan sonra hala 'içeriği kapatmak yerine sitenin tamamını neden kapattınız?' diye soracaklar mı bakalım. Ülke sınırları içerisinde faaliyet göstermeden 9 milyon Türk kullanıcı üzerinden reklam geliri varsa, bu şirket bu memlekette resmi olarak ofis bulundurmalıdır zaten. Eğer Türkiye Cumhuriyeti'ni değersiz buluyorlarsa karartma kararına itiraz etmezlerdi. Velhasıl son zamanlarda Twitter üzerinden eleştiri yapanların derdi ifade özgürlüğü ayağına hükümete vermek veriştirmek, başka da birşey değil.

@23 Mar 2014 00:13 hadi evine kuzucuk

@23 Mar 2014 00:13 Yarında ABD 'li bir şirket ya da şahıs AKP Amerikan alehtarı propaganda yapıyor. Web sitesi kapatılsın diye bir mahkeme kararı çıkarırsa ne olacak. Sosyal Medya ve İnternet ilgili hukuk kuralları daha bu mecraları doğru düzgün tanımayan kişiler tarafından oturtulmaya çalışılıyor. Engel koy, yasakla nereye kadar ? giren yine giriyor. Reklam gelirlerinden bahsetmişsiniz Twitter üzerinden ihracat amaçlı olarak reklam veren, müşterileri ile bu platform üzerinden haberleşen kaç firma var. Kapatma kararı vererek bu firmaların uğradığı zararı ortaya çıkan mağduriyeti kim giderecek. Verilen karar kamu yararına olmalıdır. Tahrip edici değil. Komik duruma düşmemek içinde uygulanabilir yasak koyacaksınız. Şimdi olduğu gibi bütün dünya ya kendinizi rezil etmeyeceksiniz.

@23 Mar 2014 03:23 al işte yine biri çıkıp siyaset çığırtkanlığı yapıyor. bi gidin ya. adam ne anlatıyor sen ne diyorsun.

@23 Mar 2014 03:23 Rezil mi ? :):):) Yürü git böyle yerlerde yazma sen. Anlamazsın

@23 Mar 2014 00:13 Arkadaşımız kesintisiz bir savunmaya girmiş ancak atladığı okadar çok şey varki.. * VPN üzerinden sadece profesyonel kullanıcıların girebileceğini. * Muhtemelen yasaklanma nedeni olan kullanıcıların profesyonel kullanıcı olduğu. * İçerikte ahlak dışı hareket etmeyenleri edenlere oranı %99 olduğu * Ve normal kullanıcıların cezalandırılıp Üst düzey kullanıcıların Ödüllendirildiği. * Bir sitenin iç tüzüğünde yer alan KULLANICI GİZLİLİĞİ ilkesi nedeni ile hiçbir gurup yada ülkeye bilgi paylaşılmadığı. * Her sitenin her ülkede bir ofis açmak gibi bir yükümlülüğünün olmadığı. * Her ülkeye açılan ofis olsa dahi bu sitenin kendisini insaz etmesi anlamına geldiği. * Reklam kazançlarının firmanın kendisine ait olduğu ve bir başka devlet gurup yada kişi tarafından sorgulanamayacağı. .... Ve daha nicesini atlıyor.

@23 Mar 2014 00:13 Tek sormak istediğim bu düşünceye son 1 haftadır mı hakim oldun. Yani 1 hafta önce Twitter'ın adını biliyor muydun?

O zaman kendi sosyal ağını yapsın.Twitter'ı kapaması kolay.Twitter'dan iyisini yapsın.

İlk yorumu yapan arkadaş boş konuşmuş

03:02 hadi ordan usa aşıgı

Twitter bir uygulama, Hiçbir uygulama hukuk kurallarının üzerinde olamaz. Twitter USA hukuk kurallarına göre hazırlanmış birbaşka ülke kanunlarını tanımıyor. Amerikan vergi sistemi, adalet sistemi kişi haklarını dikkate aldığı gibi Türkiye, Rusya, İspanya, Fransa ve diğer ülke hukuk ve kanunlarını da dikkate almak zorunda. Internet global yayın yapabiliyor fakat yasal boşluklardan, teknik yetersizliklerden dolayı kişiler birbirlerine hakaret edebileceklerini düşünüyorlar. Bir yerlerde hakaret etmiş kişiler. Bu içeriklerini kısa sürede silme temizleme yada özür yoluna gitmelerinde fayda var. Yakında kamboçyadan dahi birini incitici bir cümle söylediğinizde hakkınızda yasal işlem yapılabilecek. Bu bir uygulamanın global ve yerel yasa uyumsuzluğundan kaynaklı bir oluşumdur. Türkiye Cumhuriyeti yöntemi tasvip edilemez fakat yaşanan küfür ve hakaretlerle mağdur olan kişilerin haklarini Türkiye Cumhuriyeti Adaleti korumak zorundadır. Teknik yönden ise HTML dokümanı karakterset kümeleri diğer diller ve kanunlar hakkında yapılandırılmamıştır. Özgürlük ve insanlık sınırları yeniden çizilerek daha uygun çözümler üretilmek zorundadır.

@23 Mar 2014 12:49 simdi twitter yasaklaninca o kisinin hakki korunmus mu oldu. Yani tavsan daga kusmus dagin umrunda olmamis. Yani yurt disindan herkes o kisiye kufredince sorun degilde ulkemizden edincemi sorun. Yani dunyaya karsi gozumuzu kapatmak mi korumak. Eger acik olrsa o kisi kendi hakkini savunacak yada savunacaklar. Simdi boyle oluncaayni platformda kendini savunma ozgurlugude elinden alinmis olmuyormu. Yani mahkeme tek taraflimi isliyor.

@23 Mar 2014 20:44 tabi korunmuş oldu. twitter hukuk kurullarını tanımıyor, ne zaman tanır. o zaman muhatap alınır.

Kim kime hakaret ettiğse o engellesin yada hakaret edilen kişi-kişiler bu platformlara girmesinler, neden milyonları birileri için mağdur ediyorlar, hukuksuzluk burda işte...

23/03 00.13 arkadas twitteri kapatmak rezillikse dunyays boyle rezil olalim kafamiza cuval gecirterek degil

bir sitenin iç tüzüğünde yazan "kullanıcı gizliliği" ilkesi nedeniyle içerisinde her türlü yazının yer alabilmesi düşünülemez. herkes her istediğini yazamaz. bu özgürlük değildir. Haraket, iftira ve suç unsurları PAŞA PAŞA sorgulanır ve cezalandırılabilir olmalıdır. Aksi halde o sosyal paylaşım sitesi değil, suç sitesi underground sitesi olur. Kullanıcıların%99 unun bu konuyla ilgili olmaması da bir şeyi değiştirmez. Twitter bir zahmet mahkeme kararlarını dikkate alsın. Ne demek kullanıcı gizliliği var insanların bilgilerini veremem, onlar istediklerini yazsın, eklesin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost