Twitter yasağına yürütmeyi durdurma!

Ülkemizdeki Twitter'a erişim yasağı konusunda yürütmeyi durdurma kararı geldi... Şimdi ne olacak?

Twitter yasağına yürütmeyi durdurma!

Ankara 15. İdare Mahkemesi, Twıtter'a erişimin engellenmesine dair TİB'in idare kararının yürütmesini durdurdu.

İdare Mahkemesi'ne başvurular

Hürriyet'in haberine göre, Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, MHP'li Oktay Vural Twitter yasağının kalkması için idare mahkemesine başvurdu. Dava dilekçelerinde mahkeme kararının Twitter'ın tümüne değil bazı linklere erişimin engellenmesine yönelik olduğu vurgusu yapıldı.

Anayasa Mahkemesi de Twitter yasağıyla ilgili başvuruları bugün görüşmek üzere gündemine aldı. Yüksek Mahkeme, kararını bugün açıklayacak. En son CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yasağı Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Kanunlar gereği, TİB bu kararı derhal yürürlüğe koymak zorunda. Yani TİB'in mahkeme kararı kendisine resmen tebliğ edildiği anda Twitter'ı açması gerekiyor.

Yasalar uyarınca, TİB'in Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itirazda bulunma hakkı var.

TİB, itirazını Bölge İdare Mahkemesi'ne yapabilecek. Ancak TİB, bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etse bile, önce Twitter'ı açmak zorunda. Yani itiraz başvurusu yapsa bile TİB'in artık Twitter'a erişimi engelleme hakkı bulunmuyor. Twitter ancak, itiraz haklı bulunursa kapatılabilir. Ancak bu süre içinde TİB, yasal olarak Twitter'a erişimi açık tutmak zorunda. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Neden yasaklandığı anlayabilmek de hiç mümkün değil, son derece aptalca ve saçma.

@26 Mar 2014 12:34 hatta bu yasaklama kararı ""ödlekçe"" bir karardı. bknz yasaklama kararından sonra dış basındaki tabirler...

@26 Mar 2014 12:34 sen anlayamazsın da ben anlatayım; 1- bu ülkede yayın yapıyor ve ofisi yok, vergi vermiyor: vergi kaçakçısı, 2- bu ülkede dilediğine dilediğin gibi hakaret edip dilediğin gibi davranıyorsun ama hiçbir yaptırımı olmuyor, düşünsene kendini onun yerine koysana, neler verilmiş internete ama engelleyemiyorsun ve birileri buna dur dediğinde de gericilikle suçluyorsun. o halde abd, ingiltere, almanya ve fransa kökten yobaz ve gerici.

@26 Mar 2014 12:34 Bir kadının fotograflarını kullanan bir kişi yuzunden. kadın mahkemeye verıyor davayı kazanıyor. twitter'a o fotoğrafların kaldırılması tebl,ğ edıyor tabı twitter da bunu yapmıyor. işin aslı budur. Aynı twitter başka ülkelerde linkleri kaldırıyor Türkiyeye gelince yok. Bizim yeminli hükümet düşmanları ile twitterda kıçı kırık iki kelime yazanlar da bu gerçeği görmüyor. Umarım o kadının başına gelenler bu gerçeği göz ardı edenlerin de başına gelir.

kendi reklam ve beyin yıkama aktivitelerini de engelleyince r yaptılar

13:46 da baktım, açık şimdi twitter

Ooofff sunlarin ikisi gitse su ulkeden de ulke nefes alsa bu ne gundem abi ya

ülkemiz padişahlıkla yönetildiği sürece bu tür yasaklar olur.

Televizyon seyrediyorsan ya da internetin varsa yasaklanma sebebinin ne olduğunu gayet rahat öğrenebilirsin.

26.03.2014 12:34 de yazan ziyaterçi bozuntusu ulan çapulcuların yazışıp ayağa kalktıkları yegane kışkırtıldıkları ülkelerce düzenlenen oyunlara yegane ortak olanlar nerde kandırıldı .

Bunlarin hepsi bahane ya o kadar adalet kelimesini agzina almasini biliyor yok cogunluga uyacaksiniz diyor o zaman ciksin da adam gibi yasaklari halka sorsun bak bakayim hangi istegi oluyor

Twitter vergi kaçakçısı ise internete kullanıcı sırtında vergisiz, kesintisiz para kazanan çok site var. O zaman TRde internetin şalterini indirmen lazım, diyorsun ki twitter üzerinden hakaret ve tehdit ediliyor. Bakansan-Sanatçıysan sevmeyenin varsa sosyal ağ kullanma yaptığın işler ile gündeme gel.. 2009 twitter hesabını açmisim 5 senede salladığım twit 1000 küsür, 500 yakın takipiçi var. KULLANMIYORUM ilgimi çekmiyorDU. Yasaktı şuydu buydu derken şimdi Proxy ile Twitter kullanıyorum:)))) daha heyecanlı oluyor. Yasaklamak çözüm değil Feysbuk,Yutube'da kapatılsın o Tapeler yada yapılan hakaret yada tehditler internetde başka mecralarda yine yapılacak, Başkasının düşüncesi ile değil Kendi düşünceni yaz Twitter Vergiymiş-Hakaretmiş boş savunmalar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir