Twitter'ın en güçlü yanı, zayıflıyor!

Twitter, bugüne kadar en güçlü olduğu alanda, hızlı bir biçimde kan kaybediyor!

  • Levent Öztürk
Twitter'ın etkisi azalıyor!

Microblog sitesi Twitter, geçtiğimiz yıllar içerisinde haber avcıları için vazgeçilmez bir hazineye dönüşmüş durumdaydı ancak yeni bir araştırma, haber organizasyonları ve internet sitesi arasındaki haber alışverişinde ciddi bir düşüş göstermekte.

Araştırmaya göre sosyal medya platformu, şu anda standart bir haber organizasyonunun trafiğinin sadece yüzde 1.5'inden sorumlu durumda. Araştırmayı yapan sosyal analitik firması Parse.ly tarafından söylenene göre her haber yayını için 8 tweet, her tweet için 3 tıklama ve her orijinal tweet için 0.7 retweet söz konusu.

Tabii ki bu oranlar ortalamayı belirtmekte ve farklı haber organizasyonları için farklılıklar söz konusu. Parse.ly, başarının sırrının Twitter üzerinde ne kadar aktif olunduğundan ziyade, daha fazla insana hitap eden şeylerin paylaşılması olduğunu söylemekte.

Digital Trends internet sitesinin de belirttiği üzere, Facebook ve Google kadar büyük olmasa da, Twitter'ın haber ekolojisinde önemli bir yeri bulunmakta. Gerçek anlamda Twitter üzerinde "başlayan" haberler, diğer sosyal medya ağlarına yayılabiliyor.

Sitenin söylediğine göre yayıncıların üst yüzde 5'lik grubunun toplam trafiklerinin ortalama yüzde 11'i Twitter üzerinden gerçekleşmekte. Nieman Lab gibi bazı organizasyonların ise trafiklerinin yüzde 15'i Twitter'dan kaynaklanmakta.

Ancak genellemeye bakıldığında, Twitter'ın bir haber kaynağı olarak konumunun gerilemeye başladığı kolaylıkla görülebiliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Twitter'da şunu fark ettim çok ama çok sahte kadın profilleriyle troller dolaşıyor ve bir hastag Türkiye gündemi girecekse bunların 300 - 400 twitleriyle oluyor. Twitter bu konuda hiç bir şey yapmıyor hiç birini kaldırmıyor ve gerçekten ulaşmak istediğin konulara, haberlere, olaylara ve insanlara kolaylıkla ve gerçeklikle ulaşamıyorsun

@18 Nisan 2016 18:01 Melesef aynı dert neredeyse tüm sitelerde video paylaşım sitelerinde, sosyal medya sitelerinde hatta forumlarda bile var. Bunların nedeni sözde network şirketlerinin yaptığı şark kurnazlığı ve bu sadece paraya ve tık sayısına bakan sitelerin yöneticilerinin ise umurunda değil. Bir de bunun küçük versiyonları da artmaya başladı şimdi. Beğenme hilesi vs hatta YTpara gibi sitelerde adamlar resmen bot programları satıyorlar.Goo gle da çanak tutuyor mesela You tube ile.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost