Ubisoft ve Assassin's Creed skandalı

Assassin's Creed'den DirectX 10.1 desteğinin çıkarılmasının ardından rüşvet iddiaları ortaya atıldı.

Ubisoft ve Assassin's Creed skandalı
Nvidia, Ubisot ve ATI üçgeninde neler oluyor?

PC dünyasında en çok ses getiren yeni oyunlardan olan Assassin's Creed'in içerisinden DirectX 10.1 desteğinin çıkarılmasının ardında ne yatıyor? Kulislerde duyulan iddialar, bu şekilde oyunda ATI'nin Radeon serisi kartlarının yakaladığı performans avantajının yok edildiği ve bu sayede de Nvidia'nın öne geçirildiği şeklinde! Nvidia'nın bu operasyonda parmağı olup olmadığı araştırılıyor.

Teknik olarak bakıldığında Assassin's Creed içerisinde yer alan DX10.1 API'si Anti-Aliasing'i tek seferde gerçekleştirebiliyor, bu sayede DX10.1'i destekleyen ATI Radeon HD 3000 kartlar sadece DX10.0 desteği veren Nvidia kartlara karşı bariz bir performans avantajına sahip oluyorlar. Ayrıca Assassin's Creed'de özellikle Nvidia donanımlarda geniş ekran desteğindeki problemler ve kilitlenmeler yaşanıyor.

Ubisoft bu problemleri gidermek için bir yama yayınladı. Ancak bu yamayı yükleyen kullanıcılar oyunun daha stabil (Nvidia kartlar için) çalıştığına fakat bu sefer de DX10.1 desteğinin oyundan çıkarıldığına şahit oldular. Donanım forumları bir anda bu konuyu irdeleyen ve Ubisoft - Nvidia ilişkisini sorgulayan mesajlarla dolup taşmaya başladı.

Nvidia sessizliğini korurken Ubisoft teknik bir açıklama yaptı, ancak kimseyi tatmin edemedi. Bu arada Assassin's Creed'in Nvidia destekli (The Way It's Meant To Be Played) bir oyun olduğu için rüşvet iddiaları ayyuka çıkmış durumda. Ne de olsa Nvidia Assassin's Creed'in reklamları için 2 milyon dolar yatırım yapmış durumda ve bu desteği her an çekmesi mümkün.

ATI ise bu konuda http://www.rage3d.com/articles/assassinscreed sayfasında teknik bir açıklama yapmakla yetindi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bazen haksız rekabet olabiliyor. Yoksa neden durup duruken, geçerli bir neden yokken DX 10.1 desteği çıkarılsın ki...

İnanırım..
Nvidia tekel olmak istiyor.Bunu her yerde görebilirsiniz ve bir yama ile daha önce 10.1 desteği veren bir oyunun o desteğinin çekilmesinin ardında başka birşey yatması mümkün değil gibi gözüküyor...

Yıllarca süregelmiş ezici üstünlük hatta tekelden sonra, fiyat/performans ve sunduğu dx 10.1 avantajıyla Nvidia'yı yerle bir eden Ati'nin önü bir şekilde kesilmek zorundaydı. Bu ticaret dünyası. Başarıya giden her yol mübahtır .

nvidia buna benzer işleri daha önce de sergiledi. bu role çok ta yabancı kalan bir oyuncu değil. ati iyi ki var. umarım da var olmaya devam edecek. tek başına pazarın nvidia ya ya kalmasını düşünemiyorum.

nvidia'ya inat sonuna kadar ati

bende msi nvidia geforce 8800 gt ekran kartı var. ekran kartımı almaya kalktığım zaman en performanslı ekran kartı buydu ve bende onu satın aldım. ama ati veya nvidia diye özel bi tercihim yok. en iyisi diye birşeyde yok sanırsam. çünkü; belirli aralıklarla veya araklıksız devamlı ekran kartı çıkıyor piyasaya. bir ati ileri geçiyor bir de nvidia. yani alayacağınız bu pazar sabit değil. satışlar aynı ürün ile yapılmıyor. devamlı gelişen bir pazar. bu yüzdendir ki rakebet bizim için çok önemli. rekabet içinde böyle oyunlar (hileler) yapılabilir diye düşünüyor ve yapanları kınıyorum. ama bizim yapacağımız bir şey yok diyor ve son ol alarak gelişen piyasa ve oyunlar için kart alacağımız zaman en performanslı ya da en iyi olanı (bütçe içinde düşünülebilir) almak zorunda kalıyoruz. sevgiler ve saygılar :-)))))))))))))))))

AMD & ATI No:1 MANUFACTURER
Her Zaman.....

Bu olay tam bir skandal... Yazıklar olsun Nvidia yuh be bu kadar da olmazki.
Bir yanda Intel in hileleri diğer yanda Nvidia nın hileleri bu iş böyle gitmez. Intel ve Nvidia şunu iyi bilmelilerki AMD & ATI nin ne yaparlarsa yapsınlar önünü kapatamazlar....
AMD & ATI No:1 MANUFACTURER.....

Nvdia'nın kartlarında 10.1 desteği vermemesinin anlamı nedir, ben anlamıyorum?

nvidia ya İNAT sonuna kadar ~ATİ~ kimse atiyi geçemez

Eğer bu işte nVidia'nın parmağı varsa kaybeden yine nVidia olur. Güneş balçıkla sıvanamaz.

bir yandan bu şekilde davranmaları korsan satışlarını artırır; Yamasızını bulurlar alırlar, bir diğer yandan firmaya reklam oluyor ati içinde ilerde yama yaparlar 2. reklamda oradan gelir . reklamın iyisi kötüsü olmaz 38xx atili biri olarak yapılan bu davranışı kınıyorum.
Ati mi Nvdia mı tartışmasıda çok saçma ati 38xx serisi ayarında Nvdianın kartı yok (ddr4) çok azda olsa şuan ati önde bu 38xx ler çıkmadan evelinde de Nvidia nın kartları iyidi sonuç olarak..Ati fiyat/performansta önde...

Nvidia asla tek el olamaz çünkü hepsi bizim bilmediğimiz anlaşmalarr yapıyolar buda oyunların yada yeniliklerin her markadan ayrı ayrı aynı anda çıkmasına neden oluyor ayrıca ekran kartım ati ve donanım desteğim oyuna göre hali yüksek ama yinede çoğu yerde oyundan anlamsız bişekilde atıyor anlamadım gitti kaş yaparken göz çıkarmışlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir