Ubuntu forumlarına hack şoku!

Yazılım devi, maruz kaldığı saldırı karşısında bu bölümünü apar topar kapatmak zorunda kaldı!

  • Ertuğrul Süngü
Ubuntu forumlarına hack şoku!
1,8 milyon hesap aynı anda ele geçirildi

Ubuntu son zamanların en büyük şoklarından bir tanesini yaşıyor; zira Linux'un dünyaya açılan online topluluk sitesi Ubuntuforums.org, sisteme yapılan izinsiz giriş ardından şimdilik kapatıldı.

Sitenin adminlerinden gelen açıklamaya göre yapılan saldırı, düşünülenden çok daha büyük. "Ne yazık ki saldırıyı yapanlar, Ubuntu Forum'larında kayıtlı bulunan tüm kullanıcı isimlerini, şifrelerini ve elektronik posta adreslerini ele geçmiş durumdalar." şeklinde durumu özetleyen site uzmanları, yine de şifrelerin düz metin olarak saklanmadıklarından dolayı, bir nebze içlerinin rahat olduğunu dile getirdiler.

Saldırının yarattığı bir diğer sorunsa, siteye girildiği zaman toplamda 1,824,159 üyenin, sadece 19,493'ünün aktif kisvesi altında yer alması oldu. Bu da demek oluyor ki büyük miktardaki kullanıcı sitenin ele geçirildiğinin farkında bile değil ki bu durumu değiştirebilmek ve mağduriyeti en aza indirgemek için site üzerinden "Eğer halen Ubuntu Forumlarında kullandığınız aynı kullanıcı adı ve şifreyi bir başka yerde de kullanıyorsanız, en kısa zamanda bilgilerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz." şeklide bir uyarı mesajı geçildi.

Site Cumartesi akşam saatlerinde saldırıya uğradı ve o zamandan beri kapalı. Diğer Ubuntu sunucuları olan Ubuntu One ve Launchpad ise saldırıdan hiçbir şekilde etkilenmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ubuntu? yazılım devi? zeki müren?....

@23 Tem 2013 14:23 Ubuntu.Yazılım devi. Evet. Windows kullanmayanlar için linux dünyasının en önemli parçası. Hafife almayalım. Bir çok dünya markası olmuş şirket linux kullanıyor. Neden? Sizin beğenmediğiniz o linuxun windows gibi zamanla yıpranmamasından dolayı. Bilmem anlatabildim mi?Anlatabildim. Ama sen anlamadın :D

@23 Tem 2013 14:23 arkaadaş sen mars tan mı geldin aç wikipedi yi öğren....

@23 Tem 2013 15:17 yıpranmaz tabi windows deveyse linuxte kulağı koca vücudun yıpranmasıyla tek bir organ bir olurmu. Anlatabildim. Ama sen anlamadın :DD

@23 Tem 2013 17:33 sen ne saçmalıyorsun ezik... Windows tasarımındaki hatadan dolayı kullandıkça şişer ve yavaşlar ubuntu ise dahada hızlanır... cahil windows fanboyu...

@23 Tem 2013 20:26 uzman kardeş o tasarımdaki hatayı madem biliyorsun gir microsofta düzelt kendinide kurtar bizide delide para alırsın ama anca laf var sizde herşeyi çok iyi bilirsiniz icraat sıfır.

@24 Tem 2013 01:19 bize ne dosya sistemindeki hatadan düzeltilmesinide istemeyiz... ntfs ile çile çekin siz...

allah mustakımınızı ya ubuntuyuda artık listeye almışlarmı ya daha ne diyim size :)

Bu olay olalı 2 gün geçti. Chip ne kadar da hızlısın(!).

Yazılım devi ama kendi çapında chip bu açıdan baktı olaya bence :)

Yine fanboy kavgası başladı. Hadi burda linux kullanmayi bilip laf atan olsa anlicamda hic sanmiyorum öyle bisey

Arkadaş, Windows'tan başka işletim sistemi kullanmamışsın, bilmiyorsun. Zaten cahillikle mutluluk aynı oranda artıyor, normal böylesi.

Rahmetli vBulletin kullanıyordu.

bazı arkadaşlar bilip bilmeden yazıyor işte :) şimdi onlara ext3, ext4 diyeceğim ama anlamayacaklar ki, fat32 ve ntfs gibi saçma sapan sülük gibi yavaş ilerleyen sistemlerle devam, şu oyun şirketleri oyunları windows destekli çıkartmasalar görürüm ben o zaman windows'u, tek piyasayı şu oyun şirketleri yüzünden yapıyor. yoksa beş para etmez.

Ubuntu bes para etmeyen zirt pirt coken isletim sistemi tavsiye etmiyorum hava civaymis anladim .adamlar kendini oyuna vermisler

Sen de yorum yaz