Ubuntu mobil işletim sistemi mi olacak?

Android, iOS, WP derken yeni bir işletim sistemi geliyor olabilir. Hem de hiç beklenmeyen yerden...

  • Zeynel A. Öztürk

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu'nun geliştiricisi olan Canonical'ın bir iş ilanında "Ubuntu Phone OS" için bir yönetici araması, merak uyandırdı.

İş ilanından kesin bir sonuca varmak mümkün değil. İlana göre Canonical, "Ubuntu'nun akıllı cep işletim siseminin açılış çalışması için endüstri partnerleri ile güçlü ilişkiler kuracak bir iş geliştirme müdürü" arıyor. Canonical'ın bu iş için belirlediği hedef ise "Ubuntu'nun bir mobil işletim sistemi olarak etrafında ticari bir ekosistem oluşturulması." Ubuntu'nun Android ve iOS'un karşısına yeni bir işletim sistemiyle çıkmayı mı planladığı, yoksa Ubuntu for Android'den mi bahsettiği şimdilik bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

dört gözle bekliyoruz.

Umarım her telefona yüklenebilecek birşey olur. Symbian'dan bıktım :)

olsa bile tutmaz... MS fanboyları yoğunken tutmaz...

ilgi uyandırıcı bir haber

Ubuntu böyle bir işletim sistemi çıkaracağını zaten duyurmuştu. Sanırım burdaki amaçları telefon üzerinden çalışan ve taşınabilir bir sistem. Böylece dock a bağladığınız telefonunuzdan ubuntu yu çalıştırabileceksiniz. Ayrıca Ubuntu TV sayesinde televizyona da bağlayıp film ve videoları izleyebileceksiniz

Avantayı gören mobile

ben de umarım bir şekilde teknoloji dünyasına atılırım.

Ubuntu o kadar etki yapmaz zaten androidin dedeleri linux,gereksiz bir girişim olur.

çıksın iyi olur. inşallah android gibi ios çakması olmaz. merakla bekliyorum.

eee android gibi JAVA`a sarilmasa ? direk telefonun teknik ozellikleri ile bire bir ,eşit çalışır sistem yapsalar ne güzel olur

olsaydi çok sevinirdim

inşallah bilgisayarda olduğu gibi tüm telefonlarda çalışır.

beyinler gelişmedikçe zor, apple işletim sisteminin fanatikliğini yapan kaç kişi biliyor acaba geldiği yerin freebsd olduğunu.

aynı şekilde android de öyle, bence çokta iyi olur. telefonda da insanlar gnu/linux kullanabilsinler. rekabet olur iyi olur.

mozilla da çıkaracaktı bi tane o ne oldu

amerikan oyunu bunlar beyler oyuna gelmeyin :)

"çıksın iyi olur. inşallah android gibi ios çakması olmaz. merakla bekliyorum."

-----------------------------------------
Şu insanlar neyin ne olduğunu bilmeden konuşup kendini küçük düşürüyorlar ya işte bende ona gülüyorum. Bilmedikleri konular hakkında yorum yapmayı ne zaman bırakacaklar acaba cahiller. ios sakin sıfırdan doğdu o da çakma

@15 Nis 2012 03:28 ben 2 işletim sistemini de kullandım. sensin cahil.

@15 Nis 2012 03:28 ios kimden çaldı acaba? windows phone'dan çaldığını mı düşünüyorsun? ios her şeyi orijinal olduğundan dolayı bu kadar tuttu. başka işletim sistemi mi vardı o çıktığında? bir de symbian vardı ama daha dokunmatiği yoktu. blackberrynin de vardı o da dokunmatiksiz.

Hiç beklenmeyen yerden denmişte,işletim sistemini boru fabrikası yapacak değilya,ubuntuda işletim sistemi,telefonada yapar,buzdolabınada.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play