Ubuntu Phone için 2015'i bekleyeceğiz

Bu yıl içerisinde çıkması beklenen iddialı telefonun 2014 hayalleri yalan oldu. Şimdi sıra 2015'te!

Ubuntu sistemli telefon 2015'e kaldı

Canonical firması, Ubuntu'nun mobil sürümünü hazırladıklarını ve iki telefon üreticisinin Ubuntu sistemli telefonlar üretmek üzere hazırlık yaptığını duyurmuş ve telefonların 2014'ün sonunda piyasada olacağını bildirmişti.

Ancak yeni gelen haberler, üreticilerin telefonları 2015'e sarkıttığını gösteriyor. Gecikmenin, üreticilerin telefonlara eklemek istedikleri özel arayüz tasarımlarının gecikmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Arayüz çalışmaları bittikten sonra Çinli telefon üreticileri Meizu ve bq, Ubuntu telefonları Avrupa ve Çin pazarına sürecekler. Meizu'nun telefonları Çin pazarında satılacak. bg'nin telefonları ise Avrupa'da satışa çıkacak. Ancak her iki telefon için de kesin bir tarih yok; tek bildiğimiz, 2015 yılının ilk yarısında raflarda olacakları...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ubuntu'nun 'Edge' adını verdiği ve ilk resimde görülen telefon tasarımı harika. Bilgisayarımda Ubuntu'yu severek kullanan biri olarak telefonumda da Ubuntuyu görmek isterim açıkçası.

@23 Ara 2014 17:58 ubuntu yu sadece 10 kişinin kullandığını biliyormuydunuz. fakat linux ların içinde en çok ubuntu kullanılıyor 10 kişi ile. (yapımcılarla beraber)

@23 Ara 2014 18:35 Bu kadar düşmanlık niye yapıyorsun anlamıyorum. Eminim Android'li bir telefonun var. Android Linux kerneli üzerine kurulmuş bir sistemdir. Ubuntuya düşman olacaksanız Android kullanmayacaksınız. Çoğu elektronik ev eşyasında da Linux kullanılmaktadır. Hem düşman olup hem faydalanıyorsun, birader sen ne yapıyorsun? :)

@23 Ara 2014 17:58 Ben de Ubuntu kullanıyorum. Telefon olarak da Galaxy Nexus kullanıyorum. Ubuntu'nun daha ilk adımlarını Nexus 4 ve Galaxy Nexus üzerinde attığı dönemlerde işletim sistemini denemiştim. Ciddi anlamda yenilikçi bir sistem tasarlamışlardı fakat bizim cihazlar için uzun ömürlü olamadı. Şimdi ben de yazılım-donanım bütünlüğü sağlayacakları bir telefon bekliyorum.

umarım ülkemize de gelir. Ama gönlüm bir linux mint li telefon da ister açıkcası.

Android çakması olmuş, başarılı olması çok zor ne yazık ki.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir