Uçakları Android ile hack'lemek mümkünmüş!

Android'li bir cep telefonunun, koca bir uçağı hack'leyebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

Uçakları Android ile hack'lemek mümkünmüş!
Teso, saldırılarını sanal uçakta ispat etti

Yapılan bir araştırma, akıllı ceplerin uçakları kontrol etmekte kullanılabileceğini ortaya çıkardı.  Alman güvenlik danışmanı Hugo Teso, Amsterdam'da düzenlenen Hack In The Box konferansında Android'li bir cep ile uçak hack'lemenin hiç de hayal olmadığını söyledi. 11 senedir IT sektöründe çalışan Teso, ticari pilotluk eğitimi görmüş ve hava bilgisayar sistemlerinin son derece güvensiz olduğunu iddia ediyor.

Net-Security'ye göre Teso, SIMON adını verdiği bir framework ve PlaneSploit adındaki Android uygulamasıyla uçağın Uçuş Yönetimi Sistemi'ne saldırı mesajları gösteriyor. Teso, bu şekilde uçağın tam denetimini ele geçirmenin nasıl mümkün olduğunu da gösteriyor.

Teso'nun saldırısı, hava trafiği denetleyicilerine uçaklar hakkında bilgi gönderen ADS-B sistemini hedef alıyor. Bu sayede bu teknolojiye sahip bir uçak, uçuş, trafik, hava ve yakınlardaki uçaklar hakkında bilgiler alabiliyor.

Diğer bir saldırı ise Aircraft Communications Addressing and Reporting System'ı (ACARS) hedef alıyor. Bu sistem, uçak ve hava trafik denetleyicileri arasında radyo veya uydu yoluyla mesaj alışverişini sağlıyor.

Teso, her iki teknolojinin de son derece güvensiz, belirli pasif ve aktif saldırılara açık olduğunu söylüyor. Saldırısında ADS-B ve ACARS'ı kötüye kullanan Teso, uçağın bilgisayarından bilgiler toplayarak onun "davranışını" etkileyecek kötü niyetli mesajlar göndermeyi başarabildi. Teso'nun geliştirdiği SIMON framework'ü, şu an sadece sanal ortamda kullanılabilecek şekilde geliştirildiğinden, gerçek uçaklarda kullanılamıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

geçenlerdede bi haber okumuştum uydu alıcısıyla hack yapmışlar. Elektriğin ve aklın oldugu herseyle hack yapar bu insanlar :)

Hava trafik işinde çalışıyorum. Hakkaten güvenlik namına hiçbir şey kullanmıyoruz bizim işte...

IOS'uda uçak kullanarak hacklerler... :P

@grezimonk iOS için değmez..

Zaten uzmanlık düzeyinde Linux bilen biri için, "Çok basit :)". Android = Linux . Anlayan anladı :D

@22 Nisan 2013 19:33 açık kaynaklı kod olduğundan mı bahsetmeye çalışıyorsun

Aynı şey 11 eylülde oldu.Wtcye çarpan uçaklar boştu.Yerden uzaktan kumandayla yönlendirildi.İşgallere bahane lazımdı çünkü.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir