Ücretsiz bir yardımcı ile şifre yönetimi...

Her yıl binlerce kullanıcının şifresi çalınıyor. Ama bu bedava araç sizi kurban olmaktan koruyacak!

  • Ümit Öncel
Ücretsiz bir yardımcı ile şifre yönetimi
LastPass ile tüm şifrelerinizi tek bir merkezden yönetebilirsiniz.

Kolay yoldan para kazanmayı kafaya koymuş hacker'lar her yıl yüz binlerce kullanıcının farklı amaçlar için kullandıkları şifrelerini çalıyorlar. Sanıldığı gibi sadece banka hesaplarının peşinde olmayan hacker'lar artık e-posta ve Facebook hesaplarına ait şifrelerle de yakından ilgilenir hale geldiler.

Şifrenizi çalmak için yemleme (phishing) saldırıları veya keylogger'lar kullanan hacker'lara karşı tamamen korunmasız değilsiniz. Kullanabileceğiniz pek çok güvenlik yazılımı var ama ücretsiz bir şifre yönetim programının da faydasını görebilirsiniz. LastPass bu konudaki iyi alternatiflerden biri. Tüm şifrelerinizi yönetebileceğiniz LastPass ile farklı siteler için kullandığınız şifrelerinizi tek bir yerde saklayabilir ve sitelere şifrenizi elle yazmadan giriş yapabilirsiniz.

Hem Firefox, hem de IE için indirin!

LastPass şifrelerinizi hem bilgisayarınızda, hem de kendi sunucularında saklıyor. Özel 256-bit AES şifreleme yöntemi sayesinde güvenle saklanan şifrelerinizi daha da iyi yönetebilmek için programın bazı ayarlarını değiştirmenizde fayda var. Örneğin normal şartlarda giriş yaptığınız bir siteyi kapatsanız bile LastPass sayesinde 2 hafta boyunca otomatik olarak siteye tekrar girişiniz gerçekleşiyor. Eğer paylaşımlı bir bilgisayar kullanıyorsanız bu süreyi 1 saate kadar düşürmek, ve bir saat sonrasında tekrar giriş yapmak daha sağlıklı olabilir. Böylece site kapandıktan sonra bilgisayarınızın başına oturan kişilerin aynı siteye sizin hesabınızla erişimini engelleyebilirsiniz.

Firefox ve Intrenet Explorer eklentisi olarak kullanabileceğiniz LastPassşu adresten indirebilirsiniz.

Download: LastPass

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Uzun süredir kullanıyorum çok kullanışlı otomatik profil doldurma özelliği çok işime yarıyor ( forum vb kayıtlarda ) Güvenlik Notları da çok kullanışlı ama ayarlarıyla oynamak şart her yerden fırlıyor kayıt edeyimmi felan...Şifre sorma sormama özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor.Tabi ki şüphe de var acaba bişe olur mu diye :S çok kullanılmaya başlanırsa bu program,kapatcam :D

Peki bu program ne kadar güvenilir ? Sunucularında şifrelerimin kaydını tutan bi program ? :D

Roboform mu iyidir sizce bumu ?

Bu programı FireFox eklentilerinden buldum yükledim gayet güzel

keepas kullanıyorum ben.

Çok yararlı bir şeye benziyor da...Haniya eskiden derlerdi tüm yumurtaları bir sepete koymak akıllı işi değil diye...Şimdi burada bütün şifrelerimizi saklar da sonradan oldu ki oldu, bir şekilde bir yerlerden bu dosyaya bir hacker ya da her kim ise erişebilirse o zaman ''yandı gülüm keten helva'' olmaz mı...? O zaman bu programın adı da ''At Last-passed away'' olur. (Sonunda rahmetlik oldu diye de çevrilebilinir.)

Hala roboform rakipsiz...

Bu araç kulanıcı koruyacağına indirip kuranları kurban seçmesin sakın:)

ii ama bna gore deil

sticky password deneyin görün :))

lasspass ı hafife almayın. Özellikle hem firefox hem ie kullananlar için çok iyi. Birinde girdiğiniz şifre diğerinde de geçerli oluyor.

Gerçekten bilmek istiyorum bunu; Bu tür programlar bizim her şifremizi elde edebiliyorsa bizim şifrelerimizi gizlemimizin manası nedir? Yani bu işin bir güvencesi var mı? Ben o firmada çalışan birinin benim şifrelerimi çalmayacağını nereden bilebilirim ve buna nasıl güvenebilirim?

Bunun mantıklı bir açıklaması var mı?

Sen de yorum yaz