Ücretsiz internet telefonları

Son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanan ücretsiz internet telefonları, bilgisayarınız üzerinden size bedava görüşme yapma imkanı sağlıyor.

İnternetin hayatımıza girdiği ilk zamanlardan bu yana, anında mesajlaşma ve haberleşme adına birçok yazılım geliştirildi ve kullanıcıların beğenisine sunuldu. Tabi ki bu yazılımlar yıllar geçtikçe kendini geliştirdi. Örneğin: İnternetin ilk ülkemize geldiği yıllarda, yolladığınız bir e-postanın alıcıya en geç 1 hafta içinde ulaşacağına dair bir mesaj alırdınız. Şu anda bunu duymak sizi güldürüyordur sanırım. Fakat hiçbir şekilde yaygın olmayan internet ve internet kullanıcılarının yapacağı daha iyi bir şey ya da kullanacakları daha hızlı bir yöntem maalesef yoktu. Fakat dediğim gibi yıllar geçtikçe bu tür haberleşme yazılımları gelişmelerini sürdürdüler. Günümüzde ise e-postaların kullanıcılara ulaşması an meselesi halini aldı. Zamanla artan internet kullanıcısı ve bilgisayar kullanıcısını takiben IM yani “anında mesajlaşma” yazılımları da çoğalmaya başladılar. Bu sayede kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde sohbet etme imkanı buldular.

Bunlara en yaygın olarak kullanılan ICQ programını örnek gösterebiliriz. Daha öncede belirttiğim gibi, günümüzde eskiye nazaran sayısı milyonlara ulaşan internet kullanıcıları için, internette pek çok anında mesajlaşma yazılımı bulmak kolay bir hal aldı. Fakat işin birde farklı bir yönü var: internet telefonu. Bu zamana kadar kullanılan anında mesajlaşma yazılımları bu tür bir destek vermiyorlardı. Artık internet üzerinden telefon görüşmesi yapabileceğimiz yazılımlar mevcut.

Dünya elinizin altında

Hepimiz çoğu zaman telefon görüşmeleri yaparız ve bunların tümü sizinde tahmin ettiğiniz gibi doğal olarak ücretlidirler. Bundan birkaç yıl önce bir arkadaşınız size; “bilgisayarınızla internete bağlanın ve daha sonra bir yazılım aracılığıyla tüm dünya üzerinden istediğiniz kişiyle sohbet edin ve bunun için bir lira bile ücret ödemeyin” deseydi, sanırım sizin tarafınızdan deli muamelesi görürdü. Fakat artık bu hizmet oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Teknolojisi oldukça gelişmiş ve bir o kadar da kullanımı kolay olan bu tür yazılımlar sayesinde, süre kısıtlaması olmaksızın dilediğiniz kişiyle görüşme yapmanız mümkün. Genellikle üstün ses kalitesi sağlayan bu yazılımların en cazip tarafı ise, süre kısıtlaması olmadığı gibi lokasyon kısıtlamasının da olmaması. Bunun anlamı: dünyanın neresinde olursanız olun, her ülkeden istediğiniz herkesle görüşme yapabiliyor olmanız. Bu tür yazılımların en çekici yanları ise; uzun süren kayıtlar, değişmesi geren onlarca ayar, telefon görüşmesi yapabilmeniz için gereken birçok prosedür ve benzeri sizi bıktıracak türden işlemleri sizden istememeleri. Oldukça kolay yüklenebiliyor ve çok kısa bir süre içinde kullanıma hazır hale gelebiliyorlar. Size sadece kulaklığınızı takıp sohbet etmek kalıyor.

- PC-Telephone

İnternet üzerinden ücretsiz olarak görüşme yapmanızı sağlayacak bir başka programda PC Telephone. PC Telephone, İnternet üzerinden istediğiniz kişiyle ücretsiz sesli görüşmenize imkan sağlamasının yanı sıra, veri transferine de imkan sağlıyor. PC Telephone, yollayacağınız verileri istediğiniz zaman yollamanıza imkan sağlayacak bir yapıya sahip. İlginç özelliklerinden biri de, ses kutusu oluşturmanıza imkan sağlaması. DTMF şifresi ile, onlara bırakacağınız mesajlara ulaşabiliyorlar. Eğer isterseniz gelen veya giden aramalara sınırlama koyabiliyorsunuz. Size gelen bir numarayı aktarmanıza da imkan sağlayan program, telefon konuşması yapmanız için ses kartı zorunluluğu gerektirmiyor. Belirlediğiniz bir saatte herhangi birisini arayabiliyor, arayanı bekletebiliyor ve konferans düzenleyebiliyorsunuz.

Bilgi için: www.pc-telephone.com

- Skype

Tamamen ücretsiz, oldukça kolay kuruluma ve kullanıma sahip olan Skype, P2P teknolojisi üzerine kurulmuş bir internet telefonu yazılımı. Oldukça kaliteli bir ses desteği olan yazılım, neredeyse normal telefonlardan daha üstün ses alışverişi yapabiliyor. Bu tür yazılımlarda oldukça önemli bir unsur. Benzerlerinden noktaya yüksek korumalı şifreleme sistemini ile ayrılabilen Skype, yine oldukça başarılı bir örnek olarak, herhangi bir Firewall, NAT ya da Router ayarlarınızı yapmanızı istemiyor. Skype, aynı uygulamadaki kullanıcılarla sınırsız görüşme imkanı sağlıyor. Oldukça basit bir kullanıma sahip olan yazılımın ana ekranında onine ve ofşine olan kişiler yer alıyor. Buradan listenizi görmeniz veya yenileri için aratma yapmanız mümkün. Skype’nin ayrıca listenizde yer alan kullanıcılarla anında mesajlaşma ve MAC Tiger desteği de mevcut.

Bilgi için: www.skype.com

- Net2Phone CommCenter

Net2Phone, Internet, özel internet protokol ağları (IP) ve genişbant ağları aracılığı ile bilgisayarlardan, telefonlardan ve faks makinelerinden yine bilgisayarlara, telefonlara veya faks makinelerine dünya çapında ses hizmetleri sağlayan bir firma. Net2Phone CommCenter yazılımı ile standart bir PC ile dünya üzerindeki herhangi bir bilgisayar kullanıcısıyla ücretsiz olarak görüşme yapılabilir. İsterseniz eğer ücret karşılığı PSTN telefon veya GSM telefon da arayabilirsiniz. Net2Phone CommCenter, sizi kayıt aşamasında uğraştırmıyor ve oldukça yalın arayüzü sayesinde rahatlıkla görüşme yapmanızı sağlıyor. PC’nize entegre edeceğiniz kulaklık aparatı ile görüşme yapabilirsiniz. Net2Phone CommCenter ayrıca anında mesajlaşma desteği de sağlıyor.

Bilgi için: www.net2phone.com

- ICQ 5

Adından da tahmin ettiğiniz gibi ICQ 5, bilinen en yaygın ve en iyi anında mesajlaşma programının son sürümü. Bu yeni sürümde, kullanıcıların sıkça kullanmadıkları bazı özellikler kaldırılmış ve bunun yerine daha farklı ve yeni özellikler katılmış. Bu sayede hem programın boyutu küçültülmüş hem de böylelikle sistem kaynaklarının tüketimi azaltılmış. Yeni sürümde, kendi içinde resim galerisi, video bölümü, süper mesaj ekranı, uyarıcı, grup sohbeti desteği ve en önemlilerinden biri olan bas-konuş özelliği eklenmiş. Bas-konuş özelliği sayesinde, listenizde yer alan arkadaşlarınızla ücretsiz olarak görüşme yapabilmeniz mümkün. Ayrıca yeni sürümde, yeni temalar, Google arama motoru desteği, çift ekran özelliği, geliştirilmiş oyun desteği gibi özelliklere de yer verilmiş. Uzun zamandan bu yana kullandığımız ICQ programını artık sesli mesajlaşma alanında da kullanabilecek olmamız gerçekten sevindirici.

Bilgi için: www.icq.com

- MediaRing PC Phone

MediaRing PC Phone, bilgisayarınızın İnternet bağlantısı üzerinden yüksek kaliteli ses iletişimi sağlayan programlara başka bir örnek. Diğer programlarda da olduğu gibi MediaRing PC Phone, uluslar arası görüşmelere dahi ücret talep etmiyor. Programı kurmanızın ardından yapacağınız bazı ufak kayıt işlemlerinin ardından ücretsiz olarak bir başka bilgisayar kullanıcısıyla görüşme yapmanız mümkün. Tabi ki MediaRing PC Phone’un da ücretli servisleri mevcut. Kolay bir kullanıma sahip olan yazılımın ana ekranında, adres defteri, arama kayıtları, sıkça sorulan sorular, öneri ve görüşleriniz için bir bölüm ve ayarların yapıldığı başka bir bölüm yer alıyor. Oldukça kullanışlı olan yazılımın arayüzü kolay olmasına rağmen daha da geliştirilebilir olmalıydı.

Bilgi için: www.mediaring.com

İlkay Zaman
ilkay@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yaziniz icin tesekkur ederim ama sorun sadece bu degil ki yani bilgisayardan bilgisayara konusmak artik bir sir degil zaten bunu milyarlarca kisi yapıyor anck bir dusunun evinizden cok uzaktasiniz ve evdeki anneniz ve babaniz bilgisayar kullanamıyor.Sizin internet baglantiniz zaten yeterince pahali. Ayrica birde para odemeden ev telefonlarini aramak istiyorsunuz. Ben acıkcasi yazidan bunlari bekliyordum. En azindan gelecek ay bir yazi yazarsaniz sevinirim.

Arkadaşa katılıyorum yani bilgisayardan bilgisayara zaten konuşturan bir sürü program var bunu her kes biliyor ve kullanıyor ben yazınızı da tam okumadan ev telefonlarını araya bileceğimi düşünerek programı pc ye kurdum sonra gördüm ki düşündüğüm gibi değilmiş o kadar ciddi bir şekilde anlatmışsınız ve okadar olağan üstü göstermişsiniz ki insanlar yanlış anlıyorlar yinede teşekkür ler ilgi ve alakanızdan dolayı kolay gelsin hoşçakalın...

allahtan yorumları okumuşum yoksa bende kurucaktım

ben skype kullanıyorum memnunum

dünyanın her yerinde telefon konusmaları internet üzerinden bedava yapılıyor neden bu aptalların ülkesinde telefona ayrı internete ayrı para ödeniyor biri bunu bana açıklasın bıktım artık............

ücretsiz arama istiyorsanız her üyelik için yaklaşık 20dk lık bedava konuşma veren ebayın bir programı var adı globe7 ben devamlı yeni üyelik ekliyorum ve konuşma yapıyorum. tavsiye edrim en az 1 saat bedava konuştum şimdiden :)

arkadaşlar bunlarla ugrşmayın tamamen türk yazılımı olan bedava t3elefon görüşmesi saglayan programı bu siteden indirin üyeolun ve görüşmeye başlayın http://www.primxxl.tr.gg/%26%23304%3B%26%23351%3Be-Yarar-%26%23350%3Beyler.htm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir