Ücretsiz uygulamaların maliyeti!

Sizden hiç para talep etmeyen, ancak reklam gösteren uygulamalar, bakın cebinizi nasıl etkiliyor?

Ücretsiz uygulamaların maliyeti!

Yeni araştırmaların sonuçları, ücretli uygulamalarla, reklam destekli ücretsiz uygulamalar arasında seçim yapmanız mümkün olduğunda, ücretli olanları satın almanızı söylüyor.

University of Southern California, Rochester Institute of Technology ve Queen's University araştırmalarına göre içerisinde reklam barındıran uygulamalar, reklamsız uygulamalara göre çok daha fazla pil, işlem gücü ve veri tüketiyor. Uygulamalardaki reklamların kaynak tükettiğini ilk defa duymuyoruz, ancak araştırmanın sunduğu veriler tüketim hakkında daha net bir fikir veriyor.

Rapora göre bu uygulamalar, onları nasıl kullandığınıza bağlı olarak telefonunuzun pil ömrünü 0,4 - 0,8 saat daha çabuk tükenmesine neden oluyor. Bellek tüketiminin artması, telefonunuzun yavaşlayacağı anlamına da geliyor. Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere bu tür uygulamalar, yüzde 79 ile en çok veri tüketiminde kendilerini gösteriyorlar.

Araştırma, ücretsiz uygulamaları tamamen çöpe atmamız gerektiğini elbette söylemiyor, ancak her şeyi bedavaya yapmanın da bir maliyetinin olduğunu açıkça göstermekte.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

0,4 - 0,8 saat ne demek 24 dk ile 48 dk demek. Günlük kullanımda çok önemsenecek bir rakam değil. Ki reklam olamamsı yani ücretli uygulamalar arka planda veri toplamıyor. İnternet kotanızı yemiyor , pili işlemciyi harcamıyor anlamına gelmiyor. Onlarda bu işi yapıyor bence gereksiz yere para vermeye gerek yok

Root yapıp reklamları engelle sorun çözülsün.

@27 Nisan 2015 21:49 adam işi biliyor

En basit çözümü internetten bağımsız uygulamalarda kesin interneti reklam meklam kalmaz.

Paralı uygulamalrı androidte ücretsiz zaten kullanabiliyorsunuz.Ayrıca adblock ve adfree ile uygulamalar dahil internet sitelerindeki reklamları bile engelleyebiliyorsunuz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost