Microsoft'tan uzmanlar için ücretsiz araçlar

Microsoft'un Sysinternals sitesinde kullanıcılara sunduğu ücretsiz araçları bir araya getirdik.

Her şey yerli yerinde: Sabit Disk İçin Araçlar

Windows sorun çıkardığında, çözüm her zaman Windows'u baştan kurmak değildir. Bu ücretsiz araçlar, sisteminizdeki sorunları çözmede size yardımcı olmayı vaat ediyorlar.

PageDefrag

Her şey yerli yerinde: Sabit Disk İçin AraçlarDisk birleştirme araçlarının çoğu, o an çalışan dosyalara erişim sağlayamaz. Bu dosyalar arasında kayıtlar ve takas dosyası da (page file) vardır. Sistemi önemli ölçüde hızlandırmak için tam da bu dosyaların birleştirilmesi gerekmektedir.

PageDefrag bu görevi üstüne alıyor ve söz konusu dosyaları birleştiriyor. Araç, aynı zamanda Windows 2000 ve XP'de uyku modunda (hibernation) kaydedilen dosyaları da birleştirebiliyor.

Ücretsiz PageDefrag, Windows'un dahili disk birleştiricisine yararlı bir eklenti niteliği taşıyor.

Download: PageDefrag


Her şey yerli yerinde: Sabit Disk İçin AraçlarDiskView

Bu ücretsiz Windows aracı, sabit diskinizdeki dosyaların dağılımını grafiksel olarak görüntülüyor.

Sabit diskte en çok alana hangi programın ihtiyaç duyduğunu bilmek, veya Windows'un hangi dizinlerde sabit diske yeni dosyalar eklediğini görmek istediğinizde DiskView'u başlatmanız yeterli olacaktır.

İlk taramadan sonra bir dosya topluluğuna veya tek bir dosyaya tıkladığınızda, ilgili dosyanın veya bloğun sabit diskinizde ne kadar yer kapladığını ve bunların, diskin hangi bölümünde yer aldığını sorgulayabilirsiniz.

Download: DiskView

İlker Düzgören

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu araçları uzun zamandır kullanıyorum tek kelimeyle mükemmel programlar hatta microsoft com da sysinternals suite var hepsi bir arada sadece 7 mb ve çözemediği problem yok

Chip in anlatış şekli çok hoşuma gitti. Tebrik ederim.

Elinize sağlık. Harika olmuş.

ya hazırladığınız ve sunduğunuz herşey birbirinden güzel herşey için teşekkürler tek kelimeyle harikasınız ben bir çok bilgisayar dergisi ve sitesi takip ediyorum sizin gibisi yok abi emeğinize sağlık devam

vürüs de temizliyomu

bu araçların hangisi ne alanda işe yarıyor nasıl öğrenebilirim

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir