Ücretsiz XP Araçları

Microsoft, Windows XP’nin yayınlanmasından kısa bir süre önce Powertoys paketini ücretsiz olarak kullanıma sundu. CHIP, bu paketle neler yapabileceğinizi ve çeşitli XP araçlarını sizler için inceledi.

Powertoys for Windows XP paketi, Microsoft çalışanlarının hazırladıkları işletim sistemlerinden pek de memnun olmadıklarının en büyük kanıtı olarak gösterilebilir. Çünkü yeni işletim sisteminin piyasaya sunulmasından kısa bir süre sonra kullanıcıların çalışmasını kolaylaştıran ve XP’nin çalışma konforunu artıran küçük araçlar geliştirdiler. Söz konusu araçların bir arada bulunduğu Powertoys paketi, artık ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

Powertoys for Windows XP
Powertoys paketindeki programları ve bunları kullanarak neler yapabileceğinizi bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Tweak UI ile Windows XP için ince ayarlar
Menüler, dosyalar, klasörler ve sistem ile ilgili ayarlar eski versiyonlara kıyasla Windows XP’de daha fazla gizlenmişler. Bu nedenle, söz konusu gizlenmiş ayarlara daha rahat ulaşılmasını sağlayan Tweak UI for Windows XP aracı, Windows XP Powertoys paketinin en önemli parçalarından biri olarak göze çarpıyor. Windows 95’den itibaren her işletim sistemi için özel olarak sunulan Tweak UI aracı, kullanışlı ve basit arayüzü ile kullanıcıların işletim sistemi ayarlarına rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlıyor. Program penceresinin altında yer alan açıklamalar sayesinde, istenilen değişiklikler rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor ve yapılan değişikliklerin sonuçları önceden kestirilebiliyor.

Windows XP ile yeni bir görünüm kazanan Tweak UI aracında sıkça karşılaşmak zorunda kalabileceğiniz en önemli fonksiyonları aşağıda görebilirsiniz.

General: General penceresi üzerinde bulunan liste yardımıyla Başlat menüsü animasyonlarını kapatarak ve menülerin yavaş yavaş ekrandan kaybolmalarını engelleyerek Windows’un biraz daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yine buradan Windows’un çok seyrek kullandığınız menü öğelerini kaldırdığınızda ekrana gelen “Where is my favorites?” gibi açıklama pencerelerinin artık görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

Mouse: Denetim masası içerisinde yer alan Mouse öğesinden farklı olarak fare imlecinin bir nesne üzerine taşındığındaki algılama hassasiyetini ve süresini belirleyebilir veya fare imlecinin üzerine geldiği pencerenin aktif olmasını sağlayan XMouse yani “Activation follows mouse” fonksiyonunu aktif hale getirebilir ve gerekli ayarları yapabilirsiniz. Bunun haricinde çift tıklama ve taşıma ayarlarını değiştirebilir ve eğer farenizin Scroll özelliği
varsa, bir seferde atlayacağı satır sayısını belirleyebilir veya bunun yerine sayfa kaydırılmasını sağlayabilirsiniz.

Explorer: Windows masaüstünün bir web sayfası gibi görüntülenmesini sağlayan Active Desktop fonksiyonunu buradan çalıştırabilir ve Windows’un son kullanılan dosyaların bir listesini tutmasını sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde kısayolların önüne “Shortcut to” ön ekinin koyulmasını ve simgelerinde ok resminin bulunmasını engelleyebilir, çeşitli özelliklerdeki (sıkıştırılmış ve şifrelenmiş dosyalar, imlecin üzerinde bulunduğu nesneler) dosyaların daha kolay farkedilmelerini sağlamak için görüntülenecekleri renkleri belirleyebilir, resimlerin önizleme kalite ve büyüklüğünü değiştirebilir ve klavyenizdeki özel tuşlar için (şayet mevcutsa) çeşitli görevler atayabilirsiniz.

Taskbar: Görev çubuğu üzerindeki benzer pencerelerin tek bir düğme üzerinde toplanmasını Grouping altından kontrol edebilir ve XP Start Menu penceresinde bulunan “Frequently Used Programs” (Sık Kullanılan Programlar) listesindeki öğelerden istediğinizin Başlat menüsünde yer almasını sağlayabilirsiniz.

My Computer: Autoplay altından CD, DVD MP3 dosyaları veya fotoğrafların hangi programlar kullanılarak açılacağını belirleyebilir ve Special Folders penceresini kullanarak “Favorites” veya “My Documents” gibi sistem dosyalarının konumlarını değiştirebilirsiniz. Bunlar haricinde Desktop altından, normalde hiçbir simge bulunmayan Windows XP masaüstünde görüntülenmesini istediğiniz özel simgeleri işaretleyebilir, Control Panel penceresindeki listeden Denetim Masası’nda görüntülenmesini istemediğiniz simgeleri kaldırabilir, Templates penceresinden sağ tuşla açılan nesne menüsündeki New alt menüsündeki dosya şablonlarını kaldırabilir veya yenilerini ekleyebilir, Internet Explorer penceresinden Browser ve Windows Gezgini penceresindeki araç çubuklarında kullanılacak pencere art alanlarını belirleyebilirsiniz.

Microsoft Powertoys for XP paketi içerisinde yer alan Tweak UI, ilk defa tek başına çalıştırılabilir bir dosya içerisinde sunuluyor. Bu nedenle problemlere neden olabilecek tüm eski versiyonları kaldırmalısınız. Daha önceleri sadece Denetim Masası içerisinden çalıştırılan Tweak UI aracını artık “TweakUI.exe” dosyası sayesinde istediğiniz konumdan çalıştırabilirsiniz.

Powertoys paketiyle XP’de kolay kullanıcı yönetimi Windows XP altında kullanıcı profilleri için masaüstü, Başlat menüsü ve verilerin saklanacakları ortamlar özel olarak belirlenebilir. Ayrıca Powertoys paketi içerisinde yer alan Super Fast User Switcher (Süper hızlı kullanıcı değiştirici) ve nesne menüsüne eklenen “Open Command Windows here” araçları sayesinde XP altında kullanıcı değiştirme işlemi daha da hızlandırılabilir.

İlk olarak Windows XP Home ve Professional sürümlerinde karşımıza çıkan Fast User Switching fonksiyonu sayesinde bir domain’e dahil olmayan bilgisayarlarda, sistemi kapatmaya gerek kalmadan aktif kullanıcıyı değiştirmek mümkündür. Bu sayede çalışan programları kapatmadan, birden çok kullanıcı, tek bir bilgisayarı simültane olarak paylaşabilirler. Super Fast User Switcher’ın kullanılabilmesi için kullanıcıların kayıtlı olması yeterlidir. Yeni bir Login işlemi ve kayıt animasyonundan tasarruf etmek için Başlat menüsünde yer alan Log Off düğmesine ve ardından ekrana gelen pencere üzerindeki Switch User düğmesine tıklayın veya [Windows]+[L] tuş kombinasyonunu uygulayın. Bunun sonucunda ekrana gelen liste üzerinden kayıtlı kullanıcıları ve halen kaç tane program çalıştırdıklarını görebilir ve istediğiniz kullanıcı üzerine tıklayarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede seçilen kullanıcının çalışma ortamı (masaüstü, Başlat menüsü ve özel ayarları ile) ekrana gelecektir.

Dikkat! Fast User Switching fonksiyonunun kullanılabilmesi için Denetim Masası’ndaki Accounts aracı kullanılarak istenen kullanıcılar için aktif hale getirilmelidir. Ancak bu işlemi yapacak kullanıcının Administrator haklarına sahip olması gereklidir. İşletim sistemi olarak Windows XP kullanmasına rağmen halen DOS’tan kopamamış kullanıcıların ise, Powertoys’un daha önceki versiyonlarında bulunan Nesne menüsü üzerinden DOS komut satırına ulaşması mümkün. Kullanıcılar, Explorer kabuk eklentisinden epey faydalanabilirler. Bu sayede klasörlerin Nesne menüsüne eklenen “Open Command Windows here” komutu ile açılan DOS penceresinden DOS oyun ve programlarını rahatlıkla çalıştırmak mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Ücretsiz XP Araçları
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir