Ücretsiz Yandex.Navigasyon indirmeye hazır!

Yandex'in geçen ay müjdesini verdiği ücretsiz uygulama, iPhone ve Android için indirmeye sunuldu!

Ücretsiz Yandex.Navigasyon indirmeye hazır!

Eylül ayı başında müjdelenen Yandex.Navigasyon bugün kullanıma sunuldu. iOS ve Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılabilen ücretsiz uygulama; gerçek zamanlı trafik bilgisi sunuyor, trafik yoğunluğuna göre en hızlı alternatif rotaları öneriyor, sesli yol tarifi yapıyor ve "Nöbetçi eczane..." gibi sesli komutlardan da anlıyor.

Yandex'in kitle kaynaklı ve gerçek zamanlı trafik bilgisi içeren popüler uygulaması Yandex.Haritalar'ı temel alan ve şirketin harita servisleri konusundaki tecrübesinin son ürünü olan Yandex.Navigasyon, bugün kullanıma sunuldu.

Özellikle sürücülerin günlük ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan ve Türkiye'deki tüm şehirlerin ve yolların güncel vektörel haritalarını içeren uygulamanın öne çıkan özellikleri arasında son derece kullanıcı dostu arayüzünün yanı sıra; sesli yol tarifi özelliği, kitle kaynaklı ve gerçek zamanlı trafik bilgisi sunması, trafik yoğunluğuna bağlı olarak en hızlı alternatif rotaları önerebilmesi ve ücretsiz oluşu bulunuyor.

Yandex.Türkiye Ürün ve İş Geliştirme'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Emre Erşahin; "Yandex, her geçen gün genişleyen ürün ve hizmet yelpazesi ile kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Yandex.Navigasyon için özellikle araç kullanıcılarının ihtiyaç ve beklentilerine odaklanılarak, Yandex'in harita ve gerçek zamanlı trafik alanındaki uzmanlığı, bir dizi yenilikçi özellik ile bir araya getirildi. Eylül ayı başında yaptığımız ilk duyurudan bu yana heyecanla beklenen uygulama, trafik yoğunluğuna göre en hızlı alternatif rotaları önermesi ve ücretsiz olması açısından Türkiye'de bir ilk. Yandex.Navigasyon'un kısa sürede çok popüler olacağına inanıyoruz" dedi.

Trafik yoğunluğuna göre en uygun rotalar

Gerçek zamanlı trafik bilgisi ve trafik yoğunluğuna göre en uygun rotalar

Uygulamanın ekranında her an görülebilen ve yolların trafik yoğunluğunu 1 ile 10 arasında derecelendiren gösterge sayesinde, kullanıcılar yola çıkmak için en uygun zamanı seçebiliyor. Gerçek zamanlı trafik bilgisine göre söz konusu hedefe varış saatini gerçekçi bir şekilde tahmin edebilen uygulama, gidilecek tüm rota boyunca trafik yoğunluğunda beklenen değişimleri de göstermekle birlikte, trafik yoğunluğunda yaşanan önemli değişikliklere göre otomatik olarak daha uygun bir rota hesaplayabiliyor.

Sesli navigasyon ve sesli komutlar

Sokak sokak sesli navigasyon özelliğiyle şehir içindeki günlük seyahatlerinde veya şehirlerarası yollarda yeni hedeflere ulaşmaları konusunda kullanıcıların hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracak olan Yandex.Navigasyon, sesli komutlardan da anlıyor. Kullanıcılar gitmek istedikleri adresi sesli olarak söylediklerinde anlayan uygulama ayrıca, "En yakın postane...", "Nöbetçi eczane..." veya favorilerde kayıtlı ise "Eve git..." gibi komutları anlayarak gerekli rotayı oluşturuyor.

Uygulamada kullanım rahatlığını artırmak amacıyla, renkleriyle gözleri yormayan gece modu ve üç boyutlu görünen bina özellikleri de bulunuyor.

Hem Türkçe, hem İngilizce

Faaliyet gösterdiği her ülkede ürün ve servislerinin tamamen yerelleştirilmesine önem gösteren Yandex, Navigasyon'un haritalarını, arayüzünü ve tüm sesli özelliklerini Türkçe olarak sunuyor. Uygulama, turistlerin de kullanabilmesi amacıyla ayrıca İngilizce olarak da kullanılabiliyor.

iOS ve Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletler için kullanıma sunulan uygulamaya AppStore ve Google Play ile navi.yandex.com.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

çıktığı anda denedim yolu çok uzatıyor bazen

@11 Eki 2013 00:13 yolun kısa olması önemli değil. Trafiğin akıcı olması önemli... ;)

çevrimiçi çalışan bir sistem ve acayip download yapıyor (haritanın, internet üzerinden gezdiğiniz kısımlarını indiriyo). bence bunu düzeltirlerse o zaman en popüler navigasyon programına aday olucaktır

Gps açık 3G açık bna ragmen konumumu bir türlü bulamadı. Haritasında 1.5 yıl önce hizmete giren kockoca devlet hastanesi yok. Arka planda yandex için yapmadığı işler yok. Kısacası bedeva yahni karın doyurmuyor.

Uzun yola çıkacaklar güvenmekte acele etmesin. Eminim ilerleyen zamanlarda hataları düzeleceklerdir ama çok taze yazılım şu anda.

ben çok beğendim haritaları çevrimdışı olarak sunsalar daha da iyi olur.C?????? Yandex!

Çevrim dışı çalışmadıktan sonra ne yapayım ben bu navigasyonu :S Nokia'nın Here drive+'ın üzerine tanımam :)

@11 Eki 2013 09:21 Trafik verisini nasıl alacak ? Hiç düşündün mü bunu ?

Haritayı önceden indirip kullanmak gerek. Mobilde çok kota yer. Ya da uydu görünümünü devre dışı bırakmak gerekir.

Google'a göre çok daha yerelleşmiş bir uygulama bunun için tebrikler ama çokta hızlı sayılmaz :)

Benim hoşuma gitti bedava olupta bu kadar başarılı olanı görmedim.

bedava ve promosyonlu kampanyaları 2 kere düşünmeden kullanan yorumlarına bakmadan almam.şu an memnun olan görmedim.

Gayet guzel,

Arkadaş herşeyi açtım ama Malatya'yı bulamadı :D

cevrimdisi iken trafik bilgisini nasil alacaksin?ben rusyada da kullaniyorum.gayet basarili.insallah turkiye de basarili olur

Offline çalışmadıktan sonra bir işe yaramaz. Her noktada internet yok çünkü ülkemizde. Olsada ona verecek paramız yok!...

En iyisi kırpık sygic offline çalışıyor. ;)

çok güzel olmuş emeğinize sağlık gayet başarılı

Sesli tarif yapmıyor sadece yolu gösteriyor. Orijinali bumu yoksa kurulumundamı hata var?

yandex pc işletim sistemlerini bıraktı şimdide androitleri ele geçirmeye başladı

Sen de yorum yaz