Üçüncü boyutta müthiş buluş!

Eğer bu yeni teknoloji rayına oturursa, 3D hakkında şu an bildiğiniz her şey tarih olabilir!

  • Gökay Özbudak
Üçüncü boyutta müthiş buluş!
Gözlük 3D'ye büyük bir eksi katıyor...

Mevcut 3D teknolojisinin en zayıf yanı şüphesiz izleyicilerin takmak zorunda oldukları gözlükler. Japon araştırmacılar bu sorunu ortadan kaldıracak yeni bir yöntem üzerinde çalışıyorlar. Bildik hologram teknolojisine yeni bir boyut getiren araştırmacılar tam renkli üç boyutlu görüntüler elde ettiler.

Bilindiği üzere şimdiki hologram görüntüler tek renkli lazer kullanılarak yapılıyor. Ancak bu yeni yöntemle araştırmacılar ince metal bir filmin üzerine üç çeşit beyaz ışığı farklı açılardan gönderiyorlar. Her ışık dalgası farklı renkleri canlandırırken, tam renkli bir üç boyutlu görüntü oluşturulmasını sağlıyor.

Bu yeni yöntemle oluşturan hologramlar gözlük ya da belirli bir bakış açısı gerektirmiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Üreticilerin elinde zaten "Gözlüksüz 3D teknolojisi" var ama bunu "Piyasadaki gözlüklü televizyonlarımız, laptoplarımız aman elimizde patlamasın" diye piyasaya sürmüyorlar. Nintendo 3DS bunun en büyük kanıtıdır.

var evet bunlar ellerinde olan teknolojiyi daha satmıyorlar.ama gözlüksüz 3d de de bakış açısı sorunu var.bu japon araştırmasıda kısa zamanda yerini bırakacaktır yeni teknolojilere.benim beklentim ilerde silinddir yada kare şeklinde ekran mesela insanın arkasına bakcaz taa ense kökünü görme olanağımız olcak.
düşünün üreticiler ellerindeki gözlüksüz 3d teknolojiyi bize gözlüklü 3 d üretimlerini satmak için kullanıyorlar benim dediğim teknoloji b ir hayli geç ulaşacağa benziyor.yalnız mümkün olmayacak bir ışınlanma olcak onuda 100 sene sonra yapacaklardır.

adamlar çalışıyor bizimkiler uyuyor.Nede olsa diğerleri yapıyor biz parasını verir alırız diyoruz ondan hep kazık yiyen biz oluyoruz

geçen gün yazınca millet katılmamıştı bana şimdi 3000-6000 tl arası değişen tv leri 2 sene sonra 1000 tl ye satamayacaklar bunlar ederinden pahalı demiştim istediğiniz kadar katılmayın sonuç ortada doğru doğrudur sizler para verip aldıkçada böyle olacak ben hala tüplü 84 ekran tv mi kullanıyorum ne zaman ürünler ederine satılır o zaman alırım ;)

chip verdiği gözlükleri denemiştim. hiç beğenmedim. gözlüksüz kullanım olayının çıkması iyi olacak.

Bu japonlarda dur durak bilmiyor abi, bi durun bi yas tutun, yok.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural 6 yıl evvel holografik tv konusunda AB destekli 7 ülkeden bilimadamlarının da katılımıyla araştırma geliştirme çalışması başlatmıştı, oldukça da iddialıydı, bu teknolojide dünyanın çok ilerisinde olduğuklarını söylüyordu sonuçtan haber var mı ?

bunu biliyorum fakat bu teknoloji için çok yüksek herz gerek normal tv nin 5 katı bu da gözü yoruyor ve bozuyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play