Ucuz tablet alırken nelere dikkat etmeli?

iPad'in çeyreği fiyatına satılan tabletlerden almak istiyorsanız, bu 5 şeye çok dikkat etmelisiniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Ucuz tablet alırken dikkat etmeniz gereken 5 nokta

Tabletlerin ne kadar faydalı, işe yarar cihazlar oldukları bir süredir tartışılıyor. Zira bu cihazlar genellikle iş üretmekten çok, içerik tüketmeye yönelikler. Ancak yine de elinde bir tablete rastladığımız insanların sayısı giderek artıyor. Tabletler, büyük ekranlarıyla evimizde PC'mizin başına geçmeden internette gezinmeye veya dışarıdayken ağır bir laptop'a gerek kalmadan e-postalarımızı okuyup cevaplamamıza izin veriyor.

Ancak piyasadaki bir tablet, diğerinden oldukça farklı olabiliyor. iPad, Galaxy Note 10.1 veya Microsoft Surface (ki ülkemizde satılmıyor) gibi tabletlere paranız yetmiyorsa, daha hesaplı seçenekler gözünüze çarpmaya başlıyor. Öyle ki teknoloji mağazalarında 150 TL'lık tabletler bulmanız bile mümkün. Ancak "ucuz" bir tablet alırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var; aksi halde onu kullanırken eğlenmekten çok canınız sıkılabilir.

İşletim sistemleri

Bazı tabletlerdeki işletim sistemleri eski veya işe yaramaz olabilir. Aşağıdaki işletim sistemlerine sahip tabletleri satın almamanız birçok durumda yerinde olacaktır.

Android 2.3 ve öncesi: Android, 3.0 ve daha sonraki sürümlerde tabletler için tasarlanmış bulunuyor. Dolayısıyla Android 2.3 ve öncesindeki sürümler, genellikle tabletlerde iyi bir performans vermiyor.

WebOS: HP TouchPad'in işletim sistemi olan WebOS, incelemelerde olumlu notlar alsa da artık terkedilmiş bir işletim sistemi. TouchPad'de Android veya Linux çalıştırmanız mümkün, ancak cihazınızı kurcalamakla uğraşmak istemiyoranız, TouchPad'den uzak durmalısınız.

Windows CE: Bugün bazı tabletlerde hala Windows CE bulmanız mümkün. Ancak Windows 8'in tabletlere geldiği günümüzde Windows CE beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Uygulamalar, ekran ve diğer noktalar

Uygulamalar

Android'in uygulama mağazasında şu an yaklaşık 500 bin uygulama bulunuyor. Apple'ın iTunes App Store'unda ise 650 bin uygulama var. Windows 8'in uygulama mağazası ise bu rakamlardan şimdilik oldukça uzak, ancak zamanla büyüyebilir.

Uygulama mağazası zengin bir işletim sistemini tercih etmenizin, istediğiniz uygulama ve oyunları bulmanız bakımından daha yerinde olacağını aklınızda bulundurmalısınız.

Ekranı resistif mi, kapasitif mi?

Resistif ekranlara dokunurken ekrana bir miktar baskı uygulamanız gerekirken, kapasitif ekranlarda parmağınızın ekrana değmesi yeterlidir. Tabletlerde resistif ekranların kullanım deneyiminizi önemli derecede olumsuz etkileyeceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Bunun yanında ucuz tabletlerdeki ekran çözünürlüğünün, bakış açısının ve görüntü kalitesinin genellikle daha düşük olduğunu söyleyelim.

Bağlantı sorunları

Ucuz tabletlerin çoğunun 3G bağlantısına sahip olmayacağını, sadece Wi-Fi ile donatılmış olacağını unutmayın. Bunun yanında bazı ucuz tabletlerin Wi-Fi çekim gücü, diğerlerininkine göre düşük olabiliyor. Dolayısıyla bu konuda da araştırma yapmanız yerinde olacaktır.

Pil ömrü

Apple'ın iPad'leri, 10 saat boyunca size hizmet verebiliyorlar. Galaxy Note 10.1'de buna yakın bir süre açık kalabiliyor. Asus Transformer Pad ise tam 14 saat ayakta kalabiliyor. Ancak ucuz tabletlerin pil ömrü, tek şarjda genellikle 2-4 saati geçemiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

android marketle app storedaki uygulama sayısı nasıl karşılaştırılabiliyor aklım almıyor. birine ıvır zıvır dandirik 100000lerce uygulama girebilirken diğerinde her uygulama teker teker denetimden geçiyor.. komik..

@26 Kas 2012 16:57 Uygulamaların altında yorumlar var, örneğin çok dandik sakın indirmeyin, kilitlenip kalıyor, hiç de güzel değil gibi yorumlar oluyor, sen de o yorumları okuyup boşuna indirmiyorsun.

apple fan detected....

@26 Kasım 2012 21:23 apple tarikatı:) kusursuz çalışsın gelişime kişiselleştirmeye açık olması gerekmesin, yaratıcılık gerekmesin, dışı cilalı ve fiyatı aşırı pahalı olsun, masanın üzerine koyunca kızların ilgisini çeksin,:) ve en önemlisi milyonlarca insanın almak için böbreğinden bile vazgeçebildiği bir akımın ürünü olsun. milyarlarca insan yanılıyor olamaz:)

iPad'den başka bir cihaza iPad denmez.

Android 4 ve üzeri yüklenmiş olmalı (yüklenecek değil, çünkü sonradan söz yerine getirilmeyip de yüklenmeyenler elde öylece kalıyor..)... Teknik özeliiklerinde bellek belirtilmemişse bilin ki 512 MB'dır, bellek en az 1 GB olmalı... Ayrıca ekran çözünürlüğü youtube videolarını rahatlıkla oynatabilecek çözünürlükte olmalı, yani en azından 1024x768 ve üzeri olmalı... Ekran kapasitif olmalı. İşlemci en az 1 GHz, işlemciçekirdeği sayısı 2 ve üzeri olmalı. Ekran 10" ve üzeri olmalı... 3G modemi ve simkart yuvası olmalı... Fiyatı da 500-600 liradan ucuz olmaz zaten. Ama 300-400 liralıklarda da önemli eksiklikler sonra canınızı sıkabilir.

1+ gb ram, 1+Ghz çift çekirdek işlemci, 8+gb hafıza, 32+gb kart okuyucu, blutooth, wifi, 3g, usb girişi, 9-11" fullhd kapasitif ekran, hafif, ince, 5+saat şarj max 600 tl, acaba bu kriterlere uygun bildiğiniz bi tablet var mı?

@02 Ara 2012 04:35 150-200 lira arasında Mini Android PC diye küçük kutular çıktı, HDMI girişi olan TV / Monitor vb. ile kablosuz fare ve klavye ile kullanılabiliyor. 1080 Full HD, 1 GHz ve 1 GB bellekli. Bana oldukça ucuz gibi geldi, evde ve HDMI girişli ekran olan yerlerde kullanılabilir tabii ki...

@02 Ara 2012 04:35 Ainol Novo 10 Hero'nun fiyatı 450 liranın altında.

var sana site adı vereyim oradan bulabilirsin kaliteli ve çok uygun

@02 Ara 2012 04:35 var kardesım dpad flash tv reklamı tam senlık 199tl dene bence

@23 Oca 2013 18:01 yalnız 199 tl.bende öyle birçok tablet buldum ama nekadar dayanabilir 199 tl lik bir tablet...hem ne kadar işimize yarayacak...boşu boşuna alıyorsanız sorun yok sadece paranız gider ama her yer söylüyor ucuz tablet alıcağınıza kemeri biraz sıkıp daha iyisini alın derim ben...

en iyisi piranha aristo tab

reeder 4 şiddetle tavsiye ederim

Hyundai 7 inch x600 HD, Dualcore 1.6Ghz fiyati hollandada 125 euro civarinda ;))

hocm 300 tl tablet önerleriniz olabilirmi

kotu iste diyim plansetden yoxdu men istediyim samsung tap 3 mini

Sen de yorum yaz