Herkes için "Ultimate" Vista

Vista'nın ucuz sürümlerini "Ultimate"e çevirecek en iyi ücretsiz araçlar...

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemek

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemek

Vista'yı yeni özelliklerinin yanında ilgi çekici yapan bir diğer unsur çekici kullanıcı arabirimi. Fakat Home-Basic sürümüne sahip olanlar ne Aero Glass, ne Flip3D ne de görev çubuğundaki önizleme resimleri gibi güzel efektlerden yararlanamıyor.

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekWinFlip
Ücretsiz araç WinFlip ile Aero Glass görseline sahip olabilirsiniz. Araç, klasik [Alt]+[Tab] tuş kombinasyonunu üç boyutlu bir sürüme yükseltiyor. Aynen atası Flip3D'de olduğu gibi burada da [Win]+[Tab] ile açık olan program pencereleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Orijinaline nazaran bir dezavantajı var: Geçiş sırasında oynatılan videolar gösterilemiyor. WinFlip buna rağmen birkaç pencere açtığınız zaman son derece eğlenceli olabiliyor.

Download: WinFlip

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekVisual Task Tips
Microsoft'un en küçük Vista sürümünde unuttuğu bir diğer Aero Glass özelliği "Task Tips". Visual Task Tips ile bu özelliği de sonradan ekleyebilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda görev çubuğunda açık olan programlar üzerinde fare ile gezdiğinizde bunların ufak önizlemelerini göreceksiniz. Sistem tepsisindeki program ikonuna çift tıkladığınızda Visual Task Tips ayarlarını değiştirebilirsiniz. "Thumbnail Size" ile önizleme resimlerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Fare ile görev çubuğunda dolaşırken ufak resimlerin ne kadar süre sonra çıkması gerektiğini "Popup delay" ile, "Refresh rate" ile önizleme resminin ne kadar sıklıkla güncellenmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Download: Visual Task Tips

Göze hitap: Ucuz Vista'yı görsel açıdan süslemekGlass efekti
Büyük Vista sürümlerinde arka plandaki görüntü, pencerelerin kenarından hafifçe gözüküyor. Bu efekti şu an itibariyle Home Basic'te yüzde 100 taklit edemiyorsunuz. Ama ille de şeffaf pencereler isteyenler SimpleGlass yazılımını kurabilir. Araç program pencerelerini ve görev çubuğunu (yarı) şeffaf yapabiliyor. Efekt şiddetini bir kaydıraç ile ayarlayabiliyorsunuz. Fakat SimpleGlass sadece pencere kenarlarını değil, pencerenin tamamını içeriğiyle beraber transparan hale getiriyor.

Programın bir diğer dezavantajı da Almanca olarak hazırlamış olması diyebiliriz.

Ayrıca: Birçok yerde alıntı yapılan ve Home Basic'te de Aero Glass'ı açık hale getiren kayıt defteri hilesi güvenilir bir şekilde çalışmıyor.

Download: SimpleGlass

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

süper özellikle winflip sağol chip

Windows XP SP3'e 'eski sürüm' demenizi kabul edemem. Bari 'önceki windows' sürümü diyin. :)

iyi bilgisayar sade ve az ram harcayandır. (kalP)

Vistanın kendi imaj alma programı var. Xpde yok ek programlarla yapılıyor.

Ama bilgisayarınız benimki gibi dandikse :) Hiren boot gibi cdleri kullanın. Tavsiye ederim

windows home versiyonundan sonra neden iki versiyonla yetinmisler. Vista Home Ultimate niye yok. Vista Business Ultimate niye yok. Sadece Vista Ultimate var.Vista server Ultimate niye yok.Niye Windows 2008 yok da windows server 2008 var? Windows 2008 o serversiz cikarmiyorlar.

hadi onlar cikarmiyor windows 2008 i serversiz biz cikaralim birseyle varya 2008 kedicik hadi cikaralim diyemiyoruz kolay degil dimi Home Server var Windows Home XP ve Vista Home P lisi de var Basic liside var.EFS hakikaten cok can yakiyor bir suru zaman ve elektrik de kayip oluyor.Demek birseylerin sinirini da goruyorlar baska birseye yoneltirken XP uretilen programlarla kullanimi azalacak ama satisi devam ediyor....Simdi maliyeti artar hem ona kurulsun hem Vista ortamina.Kolayi sadece Vista icin uretilecek olmasi programlarin.

evet arkadaşım haklısın xp sp3 eski demeyin

forever xp

Vista'nın hafifletilmesi lazım, günümüz teknolojisine sahip makinelerde dahi uzun işlemlerde ciddi ağırlaşmalar sözkonusu... Bu nedenle hafifletilmesi lazım diyorum; Microsoft, Vista'nın Lite (Hafif) sürümünü çıkarmalı...

Yazıya dönersek, Vista'nın yavaşlıklarından dert yanarken neden bu lüzumsuz eklentileri kullanayım ki?

Pencereler arası geçiş efekti aşırı lüzumsuz mesela...

paralı ama nero home de bir alternatif olabilir

Bu Program Super Birsey Bende Xp Pro Vardı Simdi Ultimate Bu Program Sayesınde

arkadaslar iide xp için bu program sanırım ben home basıc kullanıyorum yada home kullananlar ne yapıcak?

birde arkadaslar ben acer aspire marka notebook kullanıyorum ondada
data securıty dıe bısı var ondada dosya fılan kilitlenebiliyor

kim bu açıklamayı yaptıysa ona teşekkürlerimi sunuyorum.
xp'm süper oldu :D

glass yapmak isteyen windowblinds 6 kullanabilir gerçek glass pencere kenarı desteği var ve devantta bulabileceğiniz tonla teması mevcut.

arkadaşlar visul task tips güzel çalışıyor. benim bilgisayarımda skystar2 uydu kartım var transparan görünüm etkin durumdayken tvim etkilendi.3d görünümse bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra siz komut vermeyince devreye girmiyor.

siz geri misiniz ya? bazıları demiş ki, vista home ultimate niye yok diye? geri misiniz siz? ultimate zaten eksiksiz anlamındadır. eksiksiz olan bir ürünün en iyi olması gerektir. ultimate home, ultimate basic, ultimate business, ultimate ultimate ultimate professional, ulti ulti ultimate, multi multi ultimate olmasını falan mı istiyorsunuz?

bi vista çok ram yiyor kasıyor diyorsunuz bide xp ve dier vista sürümleri için harici yazılımlar yükleyerek görselliğinizi zenginleştirmek istiyorsunuz. bu yazılımlar sanki sistem belleğini kullanmadan çalışıyormuş gibi dawraanıyorsunuz. vista facia oldu gibim yorunlarda gördüm madem facia neden vista özelliklerine sahip olmak istiyorsunuz.??

link yok mu? ben göremedim

arkadaşlar ben vistayı gecen yıl ilk çıktığında yükledim sistem özelliklerim şunlar: p4 3.2 işlemci 512 MB ram 128 MB ekran kartı ve vista sorunsuz çalışıyordu sistemimi bu yıl yeniledim.ram 2 GB oldu ekran kartını ise 256 MB a yükselttim ve vistanın kullanmadığım özelliği yok ve hiç bir sorunda yaşamıyorum.Bu arada eğer sisteminiz yeni bir sistem değil ise 512 MB lık bir ram ile home basic sürümünü rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.Yok vista kasıyor yok ram çok yiyior alakası yok arkadaşlar sadece bilinçli yaklaşmak gerekiyor.512 MB lık ram li bir makineye gidipte ultimate sürümünü yüklerlerse tabi sistem cevap vermez adı olur vista kötü.inanmayın derim ve araştırıpta kullanın.
bir VİSTA ULTİMATE Kullanıcısı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir