Ultra ince görünmezlik pelerini geliştirildi

Mikroskobik nesneleri gizleyebilen görünmezlik pelerini, daha büyük nesneler için de devrede...

Ultra ince görünmezlik pelerini geliştirildi

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarları'nda görev yapan metalurji mühendisleri, mikroskobik nesneleri gizleyebilen ultra ince bir görünmezlik pelerini geliştirmeyi başardılar. Bu pelerini önceki girişimlerden ayıran fark her şekilde nesneyi gizleyebilmesi ve havada çalışabilmesi.

Ekipte yer alan Xiang Zhang, ultra ince pelerinin bir ceket gibi göründüğünü ifade ederek, bunun tasarlanma ve uygulanmasının kolay olduğunu söyledi. Zhang ayrıca yeni buluşun potansiyel olarak "makroskopik" nesnelerin gizlenmesi için ölçeklenebileceğini açıkladı.

Buluş, diğer görünmez pelerinler gibi pelerin kenarlarında metamalzemeler kullanılarak ışığın eğilmesiyle çalışıyor. Geliştirme ekibi testlerde birkaç biyolojik hücrelerin büyüklüğünün başarıyla gizlendiği bildirerek, görünmezlik alanındaki bu buluşun başarıyla tamamlandığını duyurmuş oldu.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Büyük olanını istiyoruz :) Ama çıkarsa güvenlik işi zorlaşır. Yapsalar da satmazlar askeri olur.

@21 Eylül 2015 21:11 askeri olacaktır. Önce ABD özel kuvvetleri kullanır. Dünya halinde standart olana kadar zaten kameralarda hareket sensörü standart olacaktır.

görünmezlik pelerini yapmışlar bu kadar büyük bişeyin videosu bile yok sizce bu gerçekçi mi.. büyük ihtimal yamuk yumuk görünüyordur arkası o bile şüpheli. ünlü olmak için bol keseden sallıyor insanlar.

@21 Eylül 2015 21:56 Bir kaç hücreyi saklamaktan bahsediyor mikroskopla görünen şeyler öylece kameraya çekilmez heralde.

@21 Eylül 2015 21:56 Sende görmediğin bir şey hakkında nasıl bu kadar atabiliyorsun peki? Görmediğini söylüyorsun, görmüş gibi yok şöyledir böyledir diyorsun! Klasik yurdum insanı işte. Fikir sahibi olmadan zikir sahibi oluyorlar.

Türkiye ye ne zaman gelir acaba. Gerçi pahalı olur bizde.

Turkiye ye gelirse sapıklar artar.

Bekle beni 51. bölge ben geliyorum!

@22 Eylül 2015 22:13 51. Bölgede ısıya duyarlı kameralar ultradonlar yüksek çözünürlüklü kameralar senin tırnağındaki hücre sayısında güvenlik var

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir