Unity oyun motoru Flash'a tekmeyi attı!

Herhalde Steve Jobs bile, "Flash'a hayır" derken işlerin buraya kadar geleceğini tahmin edemezdi!

Unity oyun motoru Flash'a tekmeyi attı!

Flash'ın eskidiğini düşünüp onu terk edenlerin arasına önemli bir isim eklendi. Unity Technologies, yaptığı açıklamada Adobe Flash'ın geliştiriciler arasında popülerliğini kaybettiğini ve Adobe'un onu yeterince desteklemediğini sebep göstererek, Unity oyun geliştirme araçlarındaki Flash desteğini kaldırdı.

Unity, ilk olarak Mart 2012'de Adobe ile ortak çalıştığını açıklamış, platformu üzerinden bir Flash yayınlama eklentisi geliştirdiklerini duyurmuştu. Unity kurucusu ve CEO'su David Helgason blog gönderisinde yaptığı açıklamada Flash kurulum lisansı dağıtmayı durdurduklarını, 4.x döngüsü boyunca varolan Flash müşterilerini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
 
Aynı dönemlerde Adobe, donanım hızlandırmalı Flash içeriği için bir gelir paylaşım modeli ortaya çıkarmıştı. Buna göre 50.000 doların üzerinde gelir elde eden uygulamalar, Adobe'a yüzde 9 telif hakkı ödeyecekti.

İlk başlarda Unity'nin olumlu karşıladığı bu hamle, oyun geliştiricilerinin pek hoşuna gitmedi. Çoğuna göre yüzde 9'luk kesinti, geliştiricilerin zaten az olan kârlarını ellerinden alacaktı. Şikâyetlere dayanamayan Adobe, Ocak 2013'te Flash API'ları için artık telif hakkı istemeyeceğini duyurdu.

Ancak Helgason'a göre bir gelir paylaşım modeli oluşturup sonra onu bırakan Adobe, bu davranışıyla geliştiricilerin (ve Unity'nin) Flash'ın güvenilir ve sürekli gelişen bir platform olmasına dair güvenini kaybetmişti. Helgason, popülerliğini giderek kaybeden Adobe'un Flash'ın geleceğini gerçekten düşünüp düşünmediği konusuyla ilgili şüphelerini de dile getirdi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Şu flash artık bitsin!

O değil firefox unda başını yakmasına az kalmıştı...

bencede boşu boşuna sistemi kasmaktan başka hiç bir halta yaradığı yok donanım haber yavaş yavaş html5' e geçmeye başladı html5 olan kısımları işlemci olarak % 1 ram olarakta 2 mb tüketiyor yarım gb ram boşu boşuna tüketiliyor flash tarafından. aynı işi silverlight bile yapıyor ve örnek sitelerde mevcut sadece silverlight ile yapılmış.

çok güzel bir gelişme umarım diğer firmalarda akıllanır....

Gardaşlar engelleyin flashı olsun bitsin. Sizene hem flashtan ondan bundan son kullanıcıyla alakalı bir şey değil bu. Gene her zamanki gibi Laf-ı Güzaf :):)

@27 Nis 2013 18:44 zekasız.....

aynen bitmesi cok güzel olurdu :)

steve jobs boşuna uzak durmadı bundan. çok geç kaldınız..

Tavşan dağa küsmüş

Adamlar iyi para kaldirdi ama :D

Androidde surekli problem play storede yok adobe sitesinden yuklemek gerekitor tam bir bas agrisi

Birileri Flash'ı kaldırın, yerine HTML5 gelsin diyorlar ama kimsenin parmağını oynattığı yok. Bu işi yapacak olan gene Adobe'un kendisidir. Flash'ın "HTML5 Designer" versiyonunu yaparlar ve bu işi kapatırlar. Gördüğüm en iyi tasarım ve animasyon yazılımlarından biridir Flash. Kısaca sadece tavır almak ile olmuyor bu işler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir