"Universal Store Apps" sızdı!

"Windows Phone ve Windows'ta Android uygulamaları çalışacak" haberinden sonra, bir bomba daha!

"Universal Store Apps" sızdı!

Microsoft'un akıllı cep ve PC uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmak istediğini, bunun için yaptığı planları bir süredir duyuyoruz. Firmanın bunu nasıl yapacağı konusunda birçok söylenti var. Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir iddiaya göre, Android uygulamalarının Windows'lar altında çalışması isteniyor. Ama yeni bir iddia daha var: Bu iddiaya göre Windows Phone ve Windows RT, tek bir işletim sisteminde birleşebilir.

Twitter'daki @AngelWZR hesabı ise sızıntılarla Microsoft'un gelecekteki planlarına ışık tuttu. Yukarıda gördüğünüz slaytta "Universal Store apps" yani evrensel mağaza uygulamalarından bahsediliyor. Bu yenilik, geliştiricilerin Windows Phone ve Windows'ta çalışan tek bir uygulama geliştirmelerine izin veriyor.

İkinci bir slaytta ise Windows ve Windows Phone'daki ortak kullanıcı arayüzü öğelerinin yüzde 80'inin aynı XAML'yi kullandığını, herhangi bir değişiklik olmaksızın paylaşılabileceğini söylüyor.

Slayta göre uygulamanın geliştirilmesi tamamlandığında, Visual Studio iki AppX paketi ortaya çıkarıyor. Bunların bir tanesi Windows Store'da, diğer ise Windows Phone Store'da kullanılıyor. Bu gelişme, Microsoft'un XAP uygulama paketlemeyi AppX için çöpe atacağının bir işareti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Ortalık karışıyor.Bir yanda Jolla `nın Sailfish Os u diğer yandan WindowsPhone 8.1 güncellemesi ve bu haber. Jolla`nın Android uygulamarı çalıştırması ve Galaxy S ve S2 modellerine güncelleme getirecek olması haberi.Ve tabiki Samsung un Tizeni.Bakalım bizleri daha neler bekliyor.

@15 Şub 2014 11:46 tizen tizen deyip duruyorlar da daha ortaya çıkamadı. bada v2 bence bu.

@15 Şub 2014 11:46 galaxy s ve s2 ye jolla gelecek yani rom olarak yayınlanacak arkadaş iimden s2 almak geldi haberi okuyunca

Anladığım kadarıyla Windows Phone ar-ge ekibi arı gibi çalışıyor.

@15 Şub 2014 12:02 o yüzden ayrılmış ses seviyeleri bile daha gelemedi değil mi..

Windows 8'i tamamen bırakıp Windows 7 yi tabana alıp tekrar geliştirmeleri gerekli. En azından Masa üstü işletim sistemi için bu şart.

Blackberry bu yolu kullanmayı seçti ve şimdi çoğu işletim sistemi bu yönde aslında tek bir uzantı destekleseler ne de güzel olur öyle değil mi? Tüm uygulamalar tüm işletim sistemlerine uygun .

kesinlikle tüm platformların kullanacağı ortak bir uygulama mağazası olmalı..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir