Üniversiteyi tehdit ediyorlar!

Bilimadamlarına tehdit e-postları geliyor. Yetkililerin ise elleri kolları bağlı! İşte sebebi...

  • Gökay Özbudak
Tehditler yağıyor!
Bilimadamları, özellikle ısınmayla ilgili yanlış bilgiler verdiler...

East Anglia Üniversitesi'ndeki iklim araştırmasın yapan bilimadamlarının birbirlerine gönderdikleri e-postalar geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Sunucularının hacklenmesi sonucu böyle bir olayın gerçekleştiğini belirten bilimadamlarının, bu e-postalar sayesinde araştırma verileri üzerinde de oynama yaptıkları açığa çıkmıştı.

İşte şimdi o bilimadamlarının başı, gelen tehdit e-postlarından dolayı biraz dertte. Bilimadamları, The Guardian'ın da yayınladığı e-postlara polisin ve yetkililerin tepkisiz kalmasından dolayı şikayetçi.

Bir e-postada "Umarım altınızda bir deprem olur ve cehennemin dibine gidersiniz" yazıyor. Ancak bilimadamları, kanun adamlarının, ülkede konuşma özgürlüğü olduğundan dolayı hiçbir şey yapmadıklarını söylüyorlar.

Stanford Üniversitesi'nden bir iklim bilimci olan Prof. Stephen Scneider, isminin bir neo-nazi ölüm listesinde yer aldığını ancak FBI'ın bu konuda hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Özgürlük denilen şey bilim adamlarını tehdit etmeye kadar vardıysa, böyle özgürlük olmasa daha iyi. Biz insanlar hiç bir zaman akıllanmayacaz. Bilim ilerliyor ama insanların ahlak ve karakter gelişimi geriye gidiyor. Herşeyi şiddetle savaşla çözmeye çalışıyoruz. elimizdeki teknolojik oyuncaklar dışında ilkel yerlilerden ne farkımız var.

Yanlış kanıya varmışsın sayın ziyaretçi. Bu bilimadamların küresel ısınma konusunda abartılı veriler ürettikleri ortaya çıkmıştı. Mevcut durumu bilmem ama bu kişiler ellerindeki verilerle insanları kandırmışlardı. Kızanlarda kandırılanlar. Yani burada ahlak geriye değil, kendi yerine gitmiş ve haklı olarak tepkiler ve kızgınlıklar ortaya çıkmış.
Bilim, insanları doğru bilgiye götürmüyorsa adı ancak palavradır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play