Ünlü eserin asırlık sırrı çözüldü!

Bilimadamları ünlü sanat eserinin sırrını çözdü: Nasıl yapıldı, gerçekten gizli mesajlar mı veriyor?

  • Gökay Özbudak
Mona Lisa'nın asırlık sırrı çözüldü!
X ışınlarıyla araştırıldı...

Şimdiye kadar Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'yı tam olarak nasıl resmettiği bir sır olarak kalmıştı. Ancak bilimadamları ünlü resmi X-ışınlarıyla inceledikten sonra Da Vinci'nin tekniğini anlamaya çok yaklaştı.

Bilimadamlarının keşfettiğine göre Da Vinci, rönesans döneminde kullanılan ve sfumato adıyla anılan bir teknik kullandı. Sfumato; ince boyaların, hafif tabakaların ve yağın karışımıyla gerçeğe yakın gölgeler yapabilme tekniğidir. Da Vinci'nin farkı ise kullandığı tabakaların oldukça ince olması. Leonardo 30 katman boyayı, yalnızca 40 mikrometre kalınlığa getirerek oluşturmayı başardı. Bu kalınlık insan saç telinin yarısına denk geliyor.

X- ışınlarıyla resmi inceleyen bilimadamları, bugünün teknolojisine rağmen Mona Lisa'da fırça darbelerini görebilmenin imkansız olduğunu söylüyorlar. Resmin içinde gizli mesajlara dair herhangi bir ipucu ise görülemedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Şu portrenin aslını görmek istiyorum. Yıllardır üzerinde neden bu kadar inceleme yapıldığını merak ediyorum artık. Özelliği fırça izinin belli olmamasımıymış şimdi?

fotokopi olmasın :D

bana biraz abartiyorlar gibi geliyorya neyse kimseye faydasi olmayan bir tablo 40 mikrometre degilde nanometre olsa ne olur. adamin resim meraki varmis ozenmis bezenmis bir tablo yapmis ne var bunda abartacak.

mr. bean e sorsalarmış o kadar eziyete gerek yok..

fırça darbeleri yılları sonra kuruyup dökülmüştür belki o yüzden muhteşem görünüyordur tablo:D benim resimlerde öyle olmuştu:d

Özelliği resimdeki kadının suratında hiç bir duygunun tam olarak belli olmamasıdır

uzaylılar yapmıştır...

Bir arkadaş:
"Bana biraz abartiyorlar gibi geliyorya neyse kimseye faydasi olmayan bir tablo 40 mikrometre degilde nanometre olsa ne olur. adamin resim meraki varmis ozenmis bezenmis bir tablo yapmis ne var bunda abartacak."
demiş:

Loenardo da Vinci'in eseri yüzyılların sanat ve beğeni denetiminden başarıyla geçmiştir.
Dolayısıyla artık burada sınanan "Mona Lisa" tablosu'nun sanat olup olmadığı değil, Siz'siniz.

adamlar tabloyu üşenmeden inceliyorlar. bu kadar bilim teknik aşkı olur.

İşte Türk halkının kafa yapısı... (yarası olan gocunsun)

Böyle bir tabloyu özenip bezenmekle yapamazsın. Günümüzün en iyi ressami otursun 10 sene bir tablo üzerinde çalışsın yapabilmesi mucize olur. Özellikle ressam olmayanlar resimde ki inceliği anlamaya yaklaşamazlar bile... Bu tablo inanılmaz bir tablo...

korkmaya başladım artık bu tablodan:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play