Ünlü isimden efsane yazılıma çok sert sözler!

Ünlü isim, neredeyse hepimizin PC'sinde bulunan efsane yazılıma öyle bir "salladı" ki...

  • Cem Şancı
MS Word'e inanılmaz suçlamalar!

Microsoft'un kelime işlem yazılımı Word, kelime işlem yazılımları alanında standartları belirleyen bir konumda bulunuyor. Ancak bu pozisyonu, yazarların çok hoşuna gitmiyor gibi görünüyor. İngiliz bilimkurgu yazarı Charles Stross'un da MS Word hakkında yayınladığı eleştiri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Microsoft'un domine ettiği kelime işlemci alanında, yayınevlerinin de sürekli Word yazılımını kullandığını ve yazarları da Word formatında yazı yazmaya zorladıklarını vurgulayarak şikayet eden Charles Stross, Word'un işleri zorlaştıran ve fazladan iş gücü harcamasına neden olan yapısından son derece rahatsız olduğunu yazdı.

Microsoft'un neredeyse bir monopol haline geldiğini, bağımsız yazılım üreticilerinin de beynini yıkadığını ve herkesin Word "gibi" kelime işlemciler üretmek için çabaladığını, bağımsız yazılımcıların daha pratik, daha zekice, daha yaratıcı yöntemlerle çalışan yazılımlar üretmek için hiçbir çaba sarf etmediğini anlatan yazar, Word'un çok sorunlu bir imla kontrol sisteminin olduğunu, otomatik tamamlama sisteminin felaket olduğunu, formatlama ve şekillendirme araçlarının yeterince hızlı olmadığını, .doc formatıyla açılan dosyaların bilgisayarları çok fazla yorduğunu ve çok sayıda sayfayla çalışan yazarların Word'un tüm bu eksiklikleri yüzünden gereksiz zaman ve iş gücü harcamak zorunda kaldığını vurgulayarak adeta isyan etti.

Word'den şikayet eden çoğu kullanıcı, açık kaynak kodlu ofis yazılımlarına geçiş yapıyorlar ama Microsoft'un geliştirdiği .doc dosya formatı standart olarak kabul edildiği için tüm bu yazılımların .doc formatı ile uyumlu dosyaları üretmesi gerekiyor. Bağımsız yazılımcılar da kelime işlem yazılımları geliştirirken "Word ile uyumlu" gibi ifadeler kullanarak daha fazla tercih edilmeye çalışıyorlar. İş dünyasına da çok büyük oranda nüfuz eden MS Word'un hakimiyetini kırmak son derece zor görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

2013 çok rahat panpaaa

adam haklı beyler

ne içmiş bu adam yaw

kullanmasını bilmiyorlar sonrada laf ediyorlar... git notepad kullan o zaman onun kullanımı daha kolay :p

word' ten memnun olsak kingsoft' u indirirdik

Word gerçekten büyük ve kaliteli bir program ama adamın dediklerinde doğruluk payı var ne yazık ki...

Adam hakli :):) yazana kadar yoruluyorsun yok kaydi yok tam altina gelmedi:) adam hakli dagilin :):)

Çok doğru söylemiş,ağzına sağlık. Microsoft hep para canlısı oldu,öylede devam edecek. Yaşasın özgür yazılım !

@ThekT0niC yaşasın linux!

Adam haklı beyler :)

Bilgisayar derslerinde (sanki bilgisayar sadece Microsoft Office'den ibaretmiş gibi) bahsetmeleri asıl sinir bozucu kısmı.

@23 Eki 2013 19:27 Bilgisayar derslerine zaten meb mal gibi bir isim koydu bilişim teknolojileri diye.Bize photoshop öğretecekerine word exel öğreyiorlar.

Adam yerden göğe kadar haklı, bizim gibi bir iki sayfa yazmıyor ki, sayfalar dolusu kitaplar yazıyor, oldukça ciddi bir sorun...

Evet, kral çıplak

Microsoftttan nefret ederim. Ürünlerini mecbur kullaniyoruz napalim. Libreoffice kullaniyorum ucretsiz diye. Crackla filan isim olmaz

Birkaç gün önce size bir metin göndermiştim. Aslında o metni bir test için gönderdim. Hani şu vajinal patlamalarla falan filan ile ilgili metin! O metni okuduğunuz zaman ne düşündünüz? A) Vay be ne çocukmuş lan bu! B) Hadi lan oradan, puşt! Puştluğunu gizlemek için böyle bir yazı göndermiş. Eğer B şıkkı sizin düşüncelerinizi tarif ediyorsa, siz şeytanın avukatı düzülesi bir pisliksiniz; çünkü orada anlatılan şeyler doğrudur ama üzülmeyin bunu kimse bilmeyecek. Tek bir kişinin dışında. Bunu siz bileceksiniz. Benim için de önemli olan bu!:)..

başarı genelde rakibler tarafından takdir edilmez..eleştirilir... eğer muadilleri bedavadan ortada dolaşan çuvallada para olan bir ürün, ezici bir şekilde kullanılıyorsa bunun arkasında politaka aramak çapsızlık değilde nedir... microsoft oldukça başarılı..kimse sağa sola bk atmasın..komik oluyorlar çünkü...! hele birde word ön plana çekiyorlar diğerlerinden söz etmiyorlar.. yüzde bilmem kaç dilimlik olduğu belli bile olmayan bir ürüne kim neden yatırım yapsın,anlatsın..öğretsin..hele bir izah?!

word un kullanilmayan pek cok ozelligi car. bolsunler writer edition personal editor diye. bak o zmn sikinti oluyomu. ama yok illa herkese dayatcaklar o fiyati...

Adam haklı buna kanıt da adobe'nin pdf sistemi. Office bu kadar rezalet olmasa bu konuma gelemezdi. Piyasada tekel olmasından dolayı microsoft da üstüne düşmüyor. Senelerdir adam gibi tek yapılan yenilik ribbon arayüzü...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play