Ünlü yazar, hala MS-DOS kullanıyormuş!

Windows varken işinizi eski bir PC'de, MS-DOS ile yapmayı düşünür müsünüz? Bu ünlü isim öyle yapıyor

  • Zeynel A. Öztürk
Ünlü yazar, hala MS-DOS kullanıyormuş!

Windows 8'in satışları kötü gitmese de işletim sistemi, kullanıcıları Windows XP'den uzaklaştırmada başarısız olmuş görünüyor. Zaman zaman Vista benzetmesi de yapılan Windows 8, internette sıkça eleştiriliyor. Bu seferki eleştiri oku ise Games of Thrones'un yazarından geldi.

Fantezi roman türünün yaşayan en önemli isimlerinden George RR Martin, işletim sistemi tartışmalarını alevlendirecek sıra dışı görüşlerini bir bir açıkladı. Conan O'Brien'ın programında konuşan Martin, şu an TV'deki en ünlü dizilerden biri olan Game of Thrones'un temel alındığı ilk 5 romanı Windows XP'de değil, DOS'ta yazdığını söyledi ve şöyle konuştu: "Aslında iki bilgisayarım var. İnterneti dolaştığım, e-postalarımı aldığım bilgisayarım. Bir de internete bağlı olmayan, DOS makinem. DOS'u hatırlıyor musunuz? Kelime-işlem sistemim olarak WordStar 4.0'ı kullanıyorum.

Aslında onu seviyorum, bir kelime işleme programından beklentilerinizi yerine getiriyor ve fazlası da yok. Zaten yardıma da ihtiyacım yok.

Küçük harfle başladığımda onu büyük harfe çeviren modern sistemlerin bazılarından nefret ediyorum. Büyük harf istemiyorum. Büyük harf isteseydim, büyük harf yazardım. Shift tuşuyla nasıl çalışacağımı biliyorum. Bunu tamir etmeyi bırakın."

Martin, serinin ilk romanı olan A Game of Thrones'u 1991'de yazmaya başlamıştı. 2011'de kendi blog'una bir yorum yapan Martin (blog'unun adının "bu bir blog değil" olduğunu da belirtelim), bir dinazor olduğunu, bu yazıyı Windows ile yazmasına rağmen tüm yazılarını eski bir DOS makinesinde, WordStar 4.0'da yazdığını söylemişti. Martin'in Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları kullanmadığını da söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

facebook twitter kullanmaması ile taktirimi kazandı

birde eski klavyelerde çok güzeldi [kast ettiğim en son 90`larda üretilen klavyeler (şimdiki mekanik klavyeleri karşılaştırarak söylüyorum )]

adamsın martin aynı kafadanız

manyaklık :))

Sevdim bu amcayı. Herşey para değil. Yeni özellikler sadece bilgisayarın daha fazla güç harcamasına ve her işleme yetişememesine neden olur. Ama işiniz basit bir işse örneğin amcamın yaptığı gibi bir metin yazacaksan eğer dos bile yeter. Piyasada 1,5 MB yer kaplayan işletim sistemleri ile işimizi halledebiliyorsak, bu kadar veri kalabalığı boşunadır... :)

Adamın dibisin.

amca ahiretten yok yazılıyor hala MS-DOS peşinde

@20 May 2014 16:30 Adam bugün Dünyanın en çok izlenen dizisinin eser sahibi. Küçümsemen çok komik kaçıyor.

Bende sadece bilgisayarı yazı yazmak için, hele de düz text ler yazmak için kullansaydım; değil WordStar, Pw bile kullanabilirdim...

WP8'de bi yazınca Bi olurdu önceden harbi sinir ediciydi...

Şimdi bir çok kişi çıkar bu adamı eleştirir. Ama adam çok doğru söylemiş. İhtiyacım olanı dos karşılıyorken neden gidip kullanmayacağım birsürü özellliği olan bir yazılım (cihaz ) alayım ki ? Sonuçta hiçbir kimse işe gidip gelmek için otobüs satın almaz değilmi ?

Geçmişe tıkılıp kalan biri daha

Seni görelim bakalım 30 sene sonra tercihlerin nasıl olacak hem keyif adamın tercih adamın sana ne arkadaşım

windows'sa normal :)

En iyisini yapmış amcamız. Ne kadar çok özellik, o kadar kafa karışıklığı.

Aslında yazar burada "ihtiyacından fazlasına gerek olmadığı" kanısına vurgu yapmak istemiş. Bence haklı da. İnsanlar son zamanlarda asıl ihtiyaçlarını bir kenara bırakıp "başkaları ne düşünür" fikriyle ihtiyaç karşılamaya çalışır oldu. Sonuç hüsran tabiki.

Doğru yanlış demek olmaz bu tercih meselesi ama şu otomatik düzeltme işine ben de gıcığım ya. :-) Bide tamamen kendi kontrolümüze alamayınca daha da sinir bozucu oluyor. :-)

Diğer bilgisayarı da kullanmasın madem tam olsun. Böyle biraz hava yapmış oluyor.

Sen de yorum yaz