Ünlü yazılım bize kazık atmış

Birçok bilgisayarda yüklü olan bu popüler yazılım, meğer bakın arkamızdan ne işler çevirmiş...

  • Zeynel A. Öztürk

ISO diskleri sanal sürücü olarak bağlamakta kullanılan ünlü yazılım Daemon Tools'un topladığı "isimsiz verilerin" pek de "isimsiz" olmadığı ve hatta bu seçeneği kapatmanın işe yaramadığı ortaya çıktı.

Daemon Tools, MountSpace adlı araç yardımıyla kullanılan ISO dosyalarının bir kaydını tutuyor. ISO dosyalarının nasıl kullanıldığını kaydeden MountSpace, bu bilgileri internetten geri gönderiyor. Dolayısıyla IP adresiniz ve daha önce kullandığınız ISO dosyaları da biliniyor. Daemon Tools, yükleme sırasında MountSpace'i kapatmanıza izin veriyor ancak bu işlem, onu istatistik toplamaktan alıkoymuyor. Ayardan da anlaşılacağı üzere toplanan bilgilerin sadece "kullanılmamasını" sağlayabiliyorsunuz. MountSpace'e ait bir gizlilik politikası ise hemen hemen bulunmuyor.

MountSpace'in günlüğe kaydettiği ISO'ların çoğunun yasal yazılımlara benzemediği dikkat çekiyor (The Sims 3 - Razor1911 MAXSPEED.torrentz.iso gibi). Bilgiler, dosyalar ve sahibi hakkında veriler içerdiğinden, herhangi bir dava açılması durumunda dosya sahiplerinin başını ağrıtabilir gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

en az Apple kadar kalles bunlar...

neden hiç şaşırmadım

oyun forum siteleride zorlasın hala daemon tools la kurulup yapın diye. halbuki winrar programını kurarken orada .iso diye seçenek vardır yani .iso şeklindeki dosya indirildiği zaman winrar programıyla sağ tıklayıp dosyaya çıkartıp oyunu kurabilirsiniz.gerçi winrar da belki bilgi topluyordur.bilgi toplamayan program yoktur kanımca.ama en iyisi orjinal oyun almak. tabi fiyatları uygun olduğu ve ülkemizde gerçekten bu oyunlar dışındaki sorunların çözüme ulaştığını gördüğümüz zaman.

poweriso akarrrr gider ,

Power iso varken hala bunu kullanmak saçma zaten.

Bence bomba haber. BSAyı uyandırmayın beyler

windows kullanırken hep magic disc kullanırdım.daemon toolsu nedense hiç sevmezdim.şimdi zaten kullanma gibi bir ihtimalim yok ubuntuda komutla bile iso bağlamak mümkün:D ama ben kolaylık olsun diye gmount tercih ediyorum.daemon tools iyi ki kullanmamışım.zaten magic disc ona bin basar.

VirtualClone Drive <3 en iyi yazılın yok yeniden başaltmaymış yok istatistikmiş derdi yok ve deamon tools gibi ağır bir yazılımda değil başlangıca olumsuz bir etkisi yok

Açıkçası ben pek ilgilendirmiyor desem yalan olmaz çünkü deamon tools kullanmıyorum power iso hem kullanım kolylığı açısından hemde bedava olması açısında diğer sanal sürücü prograqmlarına tercih ettiğim bir yazılım...

bütün türkiyeye mi açcak yandık naparız :D

meraklı derki:BABASININ HAYRINA FARE TUTAN KEDİYE RASTLADINIZMI???
ben rastlamadımda..googlenin kurulum amacı neydi şimdi nereye gidiyor..

VirtualClone Drive open source super bence.

WinCD Emu varken daemon tools kullanmakda neymiş.. daemon toolsu hiçbir zaman beğenmedim.Daemon tools ünlü olduğu zamanlarda bile Alcohol %120 kullanırdım.

ISO dosyalarını mount edemeyen ve sizi 3. parti yazılımlara mecbur bırakan bir işletim sistemi kullanmayın siz de. Sonra windows kötü dediğimde nesi kötü diye soruyorsunuz.

önce kendi yazılımına sahip çıksın çok kolay bir patch ile kırılabiliyor. sonra diğerlerini düşünsün. hem onamı kalmış bu.

en temiz pc internet fişi çekilmiş pc. internetin fişini çek istedikleri kadar toplasınlar... toplayabilirlerse tabii...

Vay canına.. hemen kaldırıp Power iso kuruyorum.. Cidden kıllandım şimdi.

en temiz pc internet fişi çekilmiş pc. internetin fişini çek istedikleri kadar toplasınlar... toplayabilirlerse tabii...
************************************************************

Dur tahmin edeyim; arkadaşların sana Einstein diye hitap ediyordur!

hemen kaldırdım, gözümden düştü güzel bir darbe yer inş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play