Unuttuğunuz Windows parolasını geri getirin!

Eğer bir gün Windows parolanızı unutursanız, bu araçlar sayesinde onu kurtarabilirsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk

Birçoğumuzun parolalarla çok da iyi olmayan bir ilişkisi bulunuyor. Kırılmasını zorlaştırmak için seçtiğimiz zor parolaları unuttuğumuzda ise başımız ağrıyabiliyor. Windows'da parolanızı unutmanıza karşı bir kurtarma diski oluşturmanız mümkün. Ancak bu diski oluşturmadıysanız ve parolanızı unuttuysanız ne olacak?

Bu durumda size yardımcı olabilecek birkaç araç var. Bu makalemizde kurtarma diskinizin olmaması durumunda parolanızı kurtarmanıza yönelik bir araçtan bahsedecek, daha ciddi durumlar için parolanızı sıfırlamanıza yardımcı olacak bir aracı sizlere tanıtacağız. Son olarak ise parolanızı unuttuğunuzda tekrar zor durumda kalmamanız için Windows'da bir parola sıfırlama diskini nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

Ophcrack ile Windows parolasını kırmak

Bu araçlardan en iyisi, Ophcrack. Araç ile Windows'ta Security Accounts Manager (SAM) dosyalarını okuyarak LAN Manager'daki (LM) veya NT LAN Manager'daki (NTLM) kullanıcı hesabı parolalarına erişebilmeniz mümkün. Araç, parolaları çözmek için önceden hesaplanmış gökkuşağı tablolarını kullanıyor.

GPL lisanslı aracı Windows ve Linux için buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kayıp parolayı elde etmek için, PC'nizi farklı diskte veya bölümde yüklü bir işletim sisteminden başlatmanız gerekmektedir. Ophcrack'i Live CD'si yoluyla kullandığınızda ise buna ihtiyacınız kalmıyor. Live CD, bir SliTaz Linux dağıtımını temel alıyor.

Ophcrack ISO dosyasını bir CD'ye yazabilir, veya YUMI Multiboot USB Creator ile bir USB sürücüsüne yazabilirsiniz.

Live CD'nin iki çeşidi bulunuyor. Bunlardan birincisi, Windows XP parolarlarını kırmak. İkincisi ise Windows Vista kurulumlarını hedef alıyor.

Ophcrack Live CD'sini kullanma

Live CD sayesinde farklı bir Windows yüklemesine ihtiyacınız kalmıyor

Live CD'yi kullanma

PC'nizi Ophcrack Live CD'den başlattığınızda birkaç seçenek ile karşılaşıyorsunuz. Genellikle "Ophcrack graphic mode - automatic" seçeneğini tercih ederek işinizi halledebilirsiniz. Live CD, başladıktan sonra sizi otomatik olarak Ophcrack aracına aktaracaktır. Ardından bilgisayarda bulunan tüm kullanıcı hesapları, User sütununun altında sıralanacak ve parola, kurtarılmaya çalışılacaktır.

Parola çok karmaşık değilse, çok fazla karakter içermiyorsa ve PC'niz de eski değilse parolayı kırmak çok uzun sürmeyecektir. İşlem tamamlandığında parolalar, NT Pwd sütunu altında sıralanır. Eğer bir kullanıcının karşısında herhangi bir parola yazmıyorsa, bir parola kullanılmamış demektir.

Şimdi tüm yapmanız gereken, parolaları not edip Windows'u tekrar açmak ve bu parolalarla sisteme giriş yapmak.

Parola kırma zaman alıcı bir işlemdir, ancak Ophcrack'i işlemcinizin tüm çekirdeklerini kullanacak şekilde ayarlayarak işlemi hızlandırabilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını sonraki sayfamızda anlatıyoruz.

Çok çekirdekten faydalanma, ek tablolar

Bunu yapmak için Ophtrack'in arayüzünde Preferences sekmesine gelin ve thread sayısını çekirdek sayınızdan bir fazla olarak ayarlayın. Örneğin, dört çekirdekli bir makinede bu değeri '5' olarak ayarlamalısınız.

İşlemi hızlandırmanın diğer bir yolu ise, parolasını kurtarmak istemediğiniz kullanıcı hesaplarını silmektir.

Ek tablolar

Ek tablolar indirerek parolayı kırma şansızını artırmanız mümkündür. Ek tabloları Ophcrack'in web sitesinden indirebilirsiniz. 703MB'lık XP Free Fast tablosu, ücretsiz olarak indirilebiliyor. Özel karakterleri içeren diğer tablolar ise bir ücret karşılığında elde edilebiliyor.

Tabloyu indirdikten sonra tabloları USB sürücünüzün kök dizininde Tables dizinine kopyalamanız yeterli olacaktır. Ophcrack, başlangıçta bunları otomatik olarak algılayacaktır.

Offline NT Password and Registry Editor

Offline NT Password and Registry Editor

Parolanın karmaşıklık derecesine göre Ophcrack'ın onu kırması mümkün olmayabilir. Bu durumda Offline NT Password and Registry Editor ile parolayı sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemin bir takım dezavantajları bulunmaktadır.

Kurulum sırasında Windows'dan bazı dosyalarınızı kilitlemesini istediyseniz, sıfırlama işlemi bu dosyalara erişiminizi ortadan kaldıracaktır.

Offline NT Password and Registry Editor ile tüm Windows sürümlerinde parolaları sıfırlayabilirsiniz. 4MB live CD olarak sunulan yazılım, Windows yüklü olan sürücü ve disk bölümlerini algılayabiliyor.

İlk önce Windows'un yüklü olduğu bölümü seçmeniz gerekiyor. Windows 7, işletim sistemi dosyalarını barındıran küçük bir bölüm oluşturduğundan, bu bölümü değil daha büyük olan ikinci bölümü seçtiğinizden emin olun.

Araç parola kaydını okuduktan sonra, kullanıcıların bir listesini ekrana döküyor. Burada yeni bir parola ayarlayabilir, parolayı silebilir, kullanıcıyı etkinleştirip, devre dışı bırakabilir, yönetici haline getirebilirsiniz. Aracı terketmeden önce değişiklikleri yazdığınızdan emin olun.

Windows parola sıfırlama diski oluşturma

Windows parola sıfırlama diski oluşturma

Windows'un tüm sürümleri, bir parola sıfırlama diski oluşturmanıza izin veriyor. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar, kullandığınız Windows sürümüne göre değişiyor.

Windows XP'de Denetim Masasını açın ve Kullanıcı Hesaplarını seçin. "Değiştirilecek hesabı seçin" alanında kullanıcı adınızı seçin ve yan tarafta "İlgili görevler" altında "Parola unutmayı engelle" bağlantısına tıklayın. Sihirbaz çalışacaktır.

Windows Vista'da ise Denetim Masasında Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliğini açın. Bu pencerede Kullanıcı Hesapları altında "Bir Parola Sıfırlama Diski Oluştur" seçeneğini göreceksiniz. Windows 7'de de aynı yolu izleyebilirsiniz (Başlat menüsünü açın, arama kutucuğu yoluyla Parola Sıfırlama Diski'ni arayın).

Tüm Windows sürümlerinde sihirbaz, sizden bir çıkartılabilir disk yerleştirmenizi isteyecek, şu anki parolanızı soracak ve ardından parola sıfırlama diskini oluşturacaktır.

Parolanızı değiştirdiğinizde yeni bir disk oluşturmanıza gerek yoktur. Ancak bu diski kaybetmeniz halinde Windows'unuzun güvenliği tehlikeye girecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Çok yararlı bir konu teşekkürler

Ophcrack gelmiş geçmiş en güzel şifre bulma programı. 14 karaterli içerisinde karakter sayı ve sembol bulunan şifreyi 512 mb ramli makinede bile 1 dk içerisinde bulmuştu. Sahip olduğu algoritma tabloları çok kuvvetli. tabi windows 7 ile gelen şifreleme algoritmasının güçlenmesi bu tabloların 150 GB lara ulaşmasını sağladı. 150 GB lık algoritma tablosunu kullanarak en karışık windows 7 şifresini bile rahat bulabiliyor...

Windows parola kurtarma araçlarının çoğunun birer Linux dağıtımı olması sizce de ironik değil mi?

Parola koymayın, unutmazsınız :)

xp de güvenli modda açınca zaten parola sormuyor :D
ama vista ve win7 de zor

yeniden format atmak daha kolay değilmi

saygılarr.rrr.rr

Allahım Sana Geliyorummm ... :S

NT Password and Registry Editor programıyla admin şifresini sıfırlayamadım. Windows bölümlerini tanıdı. (1) seçerek sistemin windows yüklü bölümü de tanıttım. Kullanıcı hesaplarına başarıyla (success) bağlandı. 1.Clear password işemini yaptım sonra 2.change password işlemine geçtim lakin system32/config/sam dosyasına erişilemedi hatası verdi.

Passw0rd Changer var bunlarda ne.

Trinity Rescue Kit 3.4 hiç kafa yormadan rahatlıkla iş görüyor. Hem şifreyi iptal ediyor, hem iptal olan-kapatılan hesabı aynen geri getiriyor. Ücretsiz bir program.

bilgisayar açılırken f8 tuşuna basın, güvenli moddan parolayı iptal edebiliyorsun. formata gerek yok prg gerek yok.

Ziyaretçi yazmış: "bilgisayar açılırken f8 tuşuna basın, güvenli moddan parolayı iptal edebiliyorsun. formata gerek yok prg gerek yok.
------------------
Güvenli moddan ancak kullanıcı giriş parolasını iptal edebilirsiniz o da sadece xp için geçerlidir ve bu ancak Administrator parolası konmamışsa geçerlidir. Benim pc'de kullanıcı giriş parolasından başka, Administrator parolası vardır; güvenli mod açılsa bile, benim Administrator parolamı girmeden yönetici konumunda giriş yapılamaz. Ayrıca bu vista ve windows 7 için geçerli değildir; mesela Vista'da güvenli mod açılsa bile giriş için yine admin parolasını sorar. Böyle bilip bilmeden programa gerek yok diye yorum yazmayın, insanlarıda yanlış yönlendirmeyin.

XP için admin parolası dahil kıran admin şifre kırıcı diye basit bir program vardır 8mb gibi küçük bir programdır. Programı nero ile cd'ye nrg kalıp formatında yazdırın, cd'den boot ederek pc'yi açın bir iki adımda parolanızı 12345 diye değiştirir. Yazıda adı geçen NT password gibi programlar biraz karışık bir yönergeye sahiptir herkes kullanamayabilir.

Program için clear password yaptıktan sonra sam dosyasına erişilemedi hatası verdi demiş bir arkadaş, çünkü change password işlemine geçmeyecektin, clear password işeminden sonra sadece klavyeden shift tuşuna ve 1'e birlikte basacaktın bu ! işaretini girmeni sağlayacaktı sonra gelen kısımda program sana ne yapmak istediğini soracak, sende klavyeden q yani çıkış tuşuna basacaktın, programda değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğini soracak ve klavyeden sadece y tuşuna basacaktın, sam dosyası üzerine değişikliği yazacak ve işlem tamamlanacaktı.

Active password Changer gibi programlar ise ücretlidir; deneme versiyonu şifrelerinzi bulur ancak değiştirmez. Ücretsiz kullanılabilecek versiyonu hiren boot cd içinde vardır. Bir arkadaşta Trinity Rescue Kit 3.4 demiş, (150mb cd'den boot edilecek şekilde yazdırma ister)NT password varken gerek yok. NT password zaten bu programın adeta küçültülmüş halinden başka bir şey değil, ikisi de aynı mantık ve benzer yöntemlerle çalışır.

Ayrıca xp ve vista için (7'i desteklemez) NT'den daha basit bir yöntemle çalışan ve yine cd'den boot edilecek şekilde yazdırma isteyen pcloginnow diye bir program vardır.

Trinity Rescue Kit 3.4 Programını deneyin tüm işletim sistemleri için geçerli ve başarılı bir program.

xp özledim =( vistayla kendimi avutuyorum işte :S

biri bana yardım edebilirmi :(

Sen de yorum yaz