Unutulmayan Android tabletler

Bazıları çok eski, bazıları yakın geçmişe ait... İşte Android tabletler tarihinin unutulmaz 9 modeli

  • Kürşat Zaman
Unutulmayan Android tabletler
Nexus 7 (2013 Edition)

Android tabletler, uzunca bir zamandır hayatımızdalar. Her biri iPad katili olarak yola çıksa da, bu tabletlerin çok azı gerçekten iPad'e rakip olmayı başardı. Pek çoğu ise, tarihe gömülüp yok oldu; gitti...

Bu yazımızda, Android tablet tarihine son 4 yıllık dönemde damgasını vuran, bazıları halen satın alınabilen 9 unutulmaz cihazı hatırlatmak istedik. İlk sıradaysa, tabii ki Google'ın Nexus 7'si yer aldı.

Nexus 7 (2013 Edition)

Asus tarafından Google'ın talepleri doğrultusunda üretilen Nexus 7'nin 2013 sürümü, dünyanın parasını harcamadan da satın alınabilecek kaliteli Android tabletler olduğunu ispatladı. 1.5 Ghz'lik dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci seti, 2GB DDR3L belleği, 16-32 GB depolama kapasitesi, 7 inç'lik 323 ppi piksel yoğunluğundaki 1080p ekranı, son derece başarılı 5 megapiksel arka kamerasıyla, elimizde bugün için bile oldukça etkileyici bir tablet var.

Android 4.4 KitKat ile gelen Nexus 7'nin, şimdilik sadece Wi-Fi sürümü için Android 5.0 Lollipop güncellemesi mevcut. Slimport sayesinde HD çözünürlükte görüntüyü dışarı aktarabilen Nexus 7 övgüyü hak ediyor. 

Editör Yorumu:

Snapdragon4 Pro işlemcisi, dört çekirdekli Adreno 320 grafik işlemcisinin gücü, boyutları ve Android 5.0'a güncelleme olanağı ile beraber, bugün için bile oldukça iyi bir Android tablet.

Sony Xperia Tablet Z

Sony Xperia Tablet Z

Sony'nin ülkemiz sınırları içine giriş yapması biraz zaman alan, etkileyici Android tableti... Kutudan çıkarttığınız anda bir Sony Xperia klasiği olarak tasarımına aşık olabileceğiniz bu tablet, 1080p çözünürlük ve 224 ppi piksel yoğunluğundaki 10.1 inç'lik ekran, tıpkı Nexus7'de olduğu gibi 1.5Ghz'lik Snapdragon4 Pro işlemci, 2 GB RAM, MicroSD kartla arttırılabilen 16/32GB kapasitesi ve 8MP'lik Exmor R kamerası ile geliyor. Yine bir Sony Xperia klasiği olarak bir metre derinliğindeki suda, bir saate kadar su geçirmeyen (su geçirmez kapakların takılı olması şartıyla), toz dayanımı üst düzeydeki IP57 standartlarındaki gövde, dönemi için 10.1 inç tabletler içinde en ince olanlarından biriydi. Bugün de bu ünvanını koruyor.

Xperia Tablet Z üzerinde Android 4.1 ile gelmesine rağmen 4.4.4 KitKat'a güncellenmiş durumda. Ancak piyasaya gürüş fiyatının çok yüksek olması, gördüğü ilgiyi azaltan etkenlerden biri olmuştu.

Editör Yorumu:

Ülkemize biraz geç girmiş olmasına, oldukça pahalı olmasına ve Z2 modelinin hali hazırda mevcut olmasına rağmen özellikler açısından geride kalmayan, aksine toz koruması, su geçirmezliği ve Playstation Suite'e direkt ulaşımı gibi konularda fark yaratabilen, kalite açısından Android tabletlerin ulaştığı üst seviyeyi temsil eden bir cihaz.

Google Nexus 10

Google Nexus 10

Google'ın 2012 yılında Samsung ile güçlerini birleştirme yoluna giderek ürettiği bu 10.1 inç tablet, her ne kadar tasarımı göz doldurmasa da, 300ppi'lik piksel yoğunluğu ve 2560 x 1600 piksel çözünürlüğü ile, 10.1 inç tabletler içinde görebileceğiz en kaliteli ekranlardan birine sahipti. Hatta bugün bile, Nexus 10'un ekranına ulaşabilen tablet sayısı çok fazla değil.

Nexus 10 beraberinde 1.7Ghz'lik çift çekirdekli ARM Cortex A15 işlemci, 2 GB RAM, 5 MP arka kamera ve eğer isterseniz 5.0.1 Lollipop'a upgrade edebileceğiniz Android 4.2.2 Jellybean ile geliyor. Donanım bugün için biraz sıradan kalıyor ama ona yüklediğiniz herhangi bir görevi yaparken, yine de oldukça hızlı ve akıcı çalıştığını belirtelim.

Kapasitesinin arttırılamıyor olması veya 3G seçeneğinin sunulmaması bir eksiklik olsa da, ucuzlayan fiyatıyla halen dikkat çekmeyi başaran bir model...

Editör Yorumu:

Nexus 10, zamanı için piyasadaki en iyi Android tabletlerden biriydi. Tasarımı cezbedici olmasa da fiyat düzeyi sayesinde iPad'e oldukça kuvvetli bir alternatifti ve harcadığınız her kuruşu da hakediyordu. Bugün 500 TL seviyesinde halen bulunabiliyor ve bu yeni fiyatını da fazlasıyla hak ediyor. Fiyat düzeyi yanında Lollipop 5.0.1 güncelleme desteği ve son derece kaliteli ekran, tabletin en kuvvetli yanları arasında.

Asus Transformer Pad TF701T

Asus Transformer Pad TF701T

Beraberinde ek klavyesi ile gelen Transformer Pad TF701T, birkaç özelliği biraz daha parlatılmış olsa zirveye oynayabilecek kalitedeki ürünlerden biri; basitçe bir tabletten isteyebileceğiniz her şeye sahip.

1.9 Ghz hızındaki Tegra 4 işlemci ile gelen ürün 2 GB RAM'e ve MicroSD kartlar ile 128 GB'a kadar arttırılabilen 32/64GB'lık kapasite seçeneklerine sahip. 300ppi pixel yoğunluğundaki LED-aydınlatmalı ekran 2560x1600 gibi muhteşem bir çözünürlük sağlıyor ve oldukça iyi performans veren 5 MP'lik autofocus özellikli bir kamera da paketin etkileyiciliğini arttırıyor.

Android 4.2.2 Jellybean ile gelen Transformer Pad şimdilik sadece 4.4'e upgrade edilebiliyor ancak iyi haber, Cyanogenmod 11 ve üzeri destekleniyor. Bugün halen piyasada bulunabilen cihazın performansı ise, güncel uygulamalar için bile yeterli seviyede.

Editör Yorumu:

Zamanı için üst sınıf bir Android tabletten beklediğimiz her şeye sahip olan Transformer Pad, bu günlerde oldukça uygun bir fiyat etiketine de sahip. Tabletleri genellikle internette sörf yapmak veya video izlemekte kullandığımız bu günlerde cihazın gücü kadar ekran çözünürlüğüne de şapka çıkartmak gerekiyor. Eğer uygun fiyata, yüksek kalitede bir tablet almayı düşünüyorsanız bu ürünün listenizin en üstlerinde olmaması için hiç bir sebep yok; 1 yaşını geçmiş olsa bile...

Amazon Kindle Fire HDX

Amazon Kindle Fire HDX

Tıpkı bir önceki modeli Fire HD gibi, şu anda ülkemiz sınırları içinde ulaşmanın pek mümkün olmadığı, rekabetçi fiyat düzeyi ve kalitesi ile buraya eklemek zorunda hissettiğimiz bir model.

2013 yılı sonunda piyasaya sürülen tablet, Android temelli Fire OS3 ile geliyor ve OS 4 sürümüne güncellenebiliyor. Üzerinde 2.2 Ghz'lik dört çekirdekli Snapdragon 805 işlemci ile gelen model 2 GB RAM'e ve 16/32/64GB'lık kapasite seçeneklerine sahip. Hem 7 inç, hem de 8.9 inç sürümleri bulunan Kindle Fire HDX minimum 323ppi'lik piksel yoğunluğuna sahip kaliteli HD ekranı ile, zamanında beklentileri oldukça yükseltmişti.

Bir e-book'un kullanım rahatlığını tabletin gücü ile birleştiren Fire OS, aynı zamanda Mayday butonu adında oldukça keyifli bir özelliğe de sahip. Bu butonu kullanarak kısa sürede bir operatöre bağlanıp Kindle Fire HDX hakkında hemen her konuda teknik destek alabilmeniz mümkün.

Editör Yorumu:

Ülkemizde resmi satışı hiç olmadı ama daha önce e-book'lar sayesinde Amazon dünyasına adım atan kullanıcılar için muhteşem bir seçenek. Donanımı ise, bugünün şartları için son derece yeterli.

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Samsung, Note serisi tabletlerin ikincisi olan bu modeli 2013 sonuna doğru piyasaya sürerken en fazla üzerinde durduğu özelliği, tabii ki ürünün yanında verilen stylus kalem, yani S Pen olmuştu.

Dört çekirdekli, 1.9 Ghz hızındaki Exynos 5420 işlemciye, 3 GB RAM'e, MicroSD ile kapasitesi arttılabilen 16/32/64 GB kapasite seçeneklerine sahip olan Galaxy Note 10.1, 2560x1600 çözünürlükte görüntü veren bir TFT ekrana ve 8 MP kameraya sahip olmasıyla rakipleri içinde öne çıkıyordu; doğruyu söylemek gerekirse halen de çıkıyor...

Editör Yorumu:

Önceki sürümün işçilik kalitesi ve rakiplerine göre zayıf kalan ekranı 2014 Edition modelinde birer artıya dönüşmüş. Beraberinde gelen S Pen kesinlikle denemeniz gereken bir keyif. 1 yaşını geçmiş de olsa, düşen fiyatıyla, kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir tablet...

Samsung Galaxy Note 8.0

Samsung Galaxy Note 8.0

Tıpkı Galaxy Note 10.1 - 2014 Edition gibi, Samsung'un Galaxy Note ailesinin ikinci dalgasını temsil eden Galaxy Note 8.0, son derece hafif olması, tek elinizde tutup iki parmağınız ile kontrol edebilme kolaylığı gibi son derece keyifli özellikler ile beraber geliyor.

1.6 Ghz'lik dört çekirdeki Exynos 4412 işlemci, 2 GB RAM ve genişletilebilen 16/32 GB kapasite seçenekleri ile sunulan tablet, 720p çözünürlüğünde görüntü veren TFT ekrana sahip. iPad Mini ve Nexus 7C ile hemen hemen aynı ebatta olan tablet 189ppi'lık piksel yoğunluğu ile bu alanda iPad Mini'nin önünde yer alıyor.

Galaxy Note 8.0 piyasaya Android 4.1.2 kurulu olarak, 2013 yılı başında sürülmüştü. Ve şu anda Android 4.4.2 güncellemesi mevcut. Gerçek manada cihazı eleştirebileceğimiz tek nokta, 5 MP'lik arka kamerasında flaş bulunmaması. Ama bunun dışında tablet, kolay taşınabilir bir cihaz arayanlar için, uygun fiyatı da eklendiğinde, halen önemli bir alternatif...

Editör Yorumu:

7 inç tabletleri küçük bulan, 10.1 inç tabletleri ise Obradovic'in taktik tahtasına benzetenler için son derece ideal olan boyutları, Note 8.0'ı piyasada albenisi en yüksek tabletlerden biri haline getirdi. Android 5.0 Lollipop desteği sunulmamış olmasına rağmen, iyi bir 8 inç alternatif olmayı sürdürüyor...

Asus Transformer Pad TF300T

Asus Transformer Pad TF300T

Transformer Pad TF300T, büyük ağabeyi Transformer Prime'dan daha ucuz fiyata 12 saat batarya ömrü, 4 çekirdekli Tegra 3 işlemci ve 10.1'' ekran sunuyor.

1.3 Ghz'lik Tegra 3 işlemcisinin yanında cihaz, 1 GB RAM, 16/32 GB harfıza seçenekleri ve 149ppi piksel aralığına sahip 720p çözünürlüğündeki 10 inç ekran, 8 MP'lik autofocus özellikli kamera ile geliyor. Bugün için yetersi kalacağı kesin ama bu özellikler, 2012 yılı için son derece iyi sayılıyordu. 

Tabletin aldığı son güncelleme, Android 4.2 olmuştu. Bugün piyasada bulmanız neredeyse imkansız ama bu durum, tabletin unutulmazlar arasına girmesi için bir engel değil.

Editör Yorumu:

Bugünün şartlarında bir performans canavarı olmadığı ortada. Ama zaten listemizdeki en eski tabletlerden biri TF300T ve bugün piyasada bulunması neredeyse imkansız. Ancak Asus'un, tabletlerin de çok şık olabileceğini ispatladığı model olarak unutulmazlar arasındaki yerini alıyor.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1

Galaxy Tab 10.1'in piyasaya direkt olarak iPad 2 katili olarak sürüldüğü günler daha dün gibi, lakin zaman geçiyor ve 2011 yılına ait bu model artık zirveye aday gösterilebilmek için çok fazla yaşlandı. Apple'ın iPad 2 tanıtımında üzerinde durduğu 'incelik' konusunda dahi rakibini geride bırakan ve Tegra 2 işlemcisiyle teknik açıdan da karşısında dik durabilen bu modeli şu an bulmanız mümkün değil; bulsanız da çok iyi bir performans alamayacağınız kesin.

1Ghz'lik çift çekirdekli Tegra 2 işlemcisi yanında 1 GB RAM, 16/32/64 GB kapasite seçenekleri, 149ppi piksel yoğunluğu, 720p çözünürlüğündeki Super PLS ekranı yanında 8 MP'lik kamera seçeneğine sahip model, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ile yolun sonunu gördü.

Editör Yorumu:

Listemizdeki 9 tablet arasında en eskisi... Ama Galaxy Tab serisinin başlangıcını temsil ediyor ve bu açıdan son derece önemli bir cihaz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Galaxy tab 10.1 2011 surumu var bende hala her oyunu tikir tikir aciyor no problemo

2 senedir tablet z kullanıyorum hediye geldi ama aşırı memnun kaldım. Şu an bile güncel bir cihaz bence

Şimdi de Nokia N1 geliyor. Dünya pazarına açılırlarsa unutulmazlar arasına girmeyi hak eder. Android tablet alacak olsam kesinlikle onu tercih ederdim ama sadece Çin'de satılıyor. iPad mini 2 yetiyor şimdilik.

Galaxy tabletler çok kötü hrp donup kasılıyor

@30 Oca 2015 11:13 300 tl lik tabletlerinden bahsediyosan fiyatına göre normal ama tab s gibi tabletlerinde kolay kolay kasma falan göremezsin

Asus Memopad 7 fiyatı 380 lira her türlü oyunda en ufak kasma yok tavsiye ederim

Çeşke samsunglarla doldurmasaydiniz yinede android mi android gerisi hikaye

Listenin sonundaki Galaxy tab 10.1 var şu an elimde 2011den beri kullanıyorum canavar gibi cihaz son derece memnunum eğer başına bir kaza gelmezse daha birkaç yıl rahat rahat kullanabileceğimi düşünüyorum

unutulmayan android tabletler mi? herhalde bir an evvel unutulması gereken android tabletler diye yazacaktınız galiba....

@01 Şub 2015 19:21 Bazıları çok eski yazınca dedim acaba tabletlerin en az 20-30 yıllık geçmişleri vardı da ben mi bilmiyodum?? :)

samsung p1000 ?

Samsung ile dolu olmasi gayet dogal IPad sonrasi ilk cesaret eden ve bu ise girisen firma Samsung ilk modeli oldukca basarisiz sayilabilir ama denemeydi neticede Galaxy tab bendede var halada calisiyor saglam cihazdi.

bende hala ilk gunku gibi duruyor chip dergisine bilgi turkiyede satilan modeli on 640x480 megapixel camera arka 3.1 megapixel flash li camera ve 3g li modeldi aldim arkasi beyaz olan modeli 2011 den beri kullaniyorum halada bir cok tabletten hizli ama en yenilere yetisemez tabiki ama inanin cihazin dizayni cok guzel hala bir tarz i oldugu belli inani n su an 2 nci tabletim tab 4 pro 8.4 den yaziyorum tadi baska tab 10.1 in hala da kullaniyorum.Oyunlar disinda her isinizi rahat rahat gorur cok gorselligi olmayan cogu oyunu sorunsuzca oynarsiniz.birde ona aliminyum klavyede almistim tam bir takim oldu.

Concord'u unutmuşsunuz. :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost