Update 1'de hangi değişiklikler var?

Windows 8.1 Update 1'i denedik... işte gözümüze ilk çarpan değişiklikler!

Update 1'de hangi değişiklikler var?

Mart ayında indirilmeye sunulması beklenen Windows 8.1 Update 1 güncellemesi, çeşitli dosya paylaşım sitelerine indirilebilir durumda. 9600.16596.WINBLUES14_ GDR_LEAN.140114-0237 numaralı yapı, 64-bit İngilizce işletim sistemlerine yüklenebiliyor. Peki Windows 8.1 Update 1'de hangi değişiklikler var?

Göze ilk çarpan değişiklikler arasında giriş ekranındaki kullanıcı simgesinin yanına eklenen arama ve kapatma düğmeleri. Arama düğmesine bastığınızda ekrana, CTRL+F veya Charms çubuğu yoluyla da erişebildiğiniz arama çubuğu geliyor. Kapatma düğmesine tıkladığınızda ise cihazınızı uyku moduna alabiliyor, kapatabiliyor veya baştan başlatabiliyorsunuz.

Menü çubuksuz giriş ekranı: Giriş ekranındaki kutucuklara sağ tıkladığınızda artık ekranın altnda bir çubuk açılmıyor. Bunun yerine sağ tıkladığınız yerde küçük bir işlev menüsü görünüyor. Sağ tuş her zaman menüyü açtığından, birden çok kutucuğu seçmek için CTRL tuşunu basılı tutmanız gerekiyor.

Uygulamaları masaüstünden çalıştırma: Metro uygulamalarını görev çubuğuna sabitlemeniz artık mümkün. Ancak bu uygulamalara tıkladığınızda pencerede değil, tam ekranda çalışıyorlar.

Artık uygulamaların başlık çubuğu var: Metro uygulamalarının hespi artık siyah bir başlık çubuğuna sahipler. İlk birkaç saniye görünen ve ardından gizlenen bu çubuk, uygulamayı küçültmenize ve kapatmanıza yardımcı oluyor.

Masaüstü varsayılan değildi: Söylentiler, Update 1'in varsayılan olarak masaüstünü açacağını söylüyor. Ancak testimizde durumun böyle olmadığını gördük. Masaüstünün direkt olarak açılması için ayar değişikliği gerekiyordu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Benim ilk dediğime geldiler. Charm çubuğundaki bütün işlevleri tek tek ekrana taşıyorlar.

fotoğraf koyar mısınız?

Microsoft'un şu otomatik gizlenen başlık çubuğunu Windows Media Player dahil her programına uygulaması gerek bence.

Tam ekranda çalışmaları çok kötü olmuş :/

Olmamış. Özellikle metro uygulamalarına sağ tıklama şeyi tam anlamıyla rezalet.

@05 Şub 2014 20:38 Aynen... Tam bir çocuk kandırmaca olmuş.

8.1'de bitmeliydi bu 8 serüveni. İyice saçmalamaya başladılar! Zaten bi yarım kalmışlık hissi veren 8, artık iyice melezleşmeye başladı. Windows'un o olgun karakterinden eser yok!

@05 Şub 2014 22:24 Tüm cihazlarda çalışabilen aynı bir sistem yapmak istediler, insanların istek ve itirazlarını dikkate almadılar, sonra 8.1'de geri adım attılar ve biraz düzeldi ama tuhaflık devam ediyor, bilgisayarı kapatmak için kendi yazdığım kısa yolu kullanmak zorunda kalıyorum, fareyi oraya buraya sallamak istemiyorum, çünkü bazen Windows biraz tuhaflaşırsa bilgisayarı kapatmak bir dakikayı bile bulabiliyor. Hızlı yüklenip geç kapanıyor. Ve en doğru tanıyı koymuşsun ki; bilinmeyen maceralara doğru melezleşiyor. Halk dilinde "sıvıyor" da derler.

Asil sorun insanlara 7 nin ustune tema koyulmuscasina bu sistemi vermem oldu her programi metro arayuzunde acicak tarza bi sey yapsaydin yani internete bu tarz yazilimlari yayip programcilarin metro arayuzunde calisicak tarzda ayarlasaydin ve millet bilgisayarinin temasinin acilmasinin isaret seceneklerinin nasil olucagina kendisi karar verseydi hem insanlar istedigi gibi bir bilgisayara tam anlamiyla kavusurdu piyasaya cesitli baslat secenekleri surulurdu emin olsunlar bu tarz ozellestirilebilen bir isletim sistemi zirveye cikar ama windows su an kendini apple zannetti ben ne yaparsam onu kabul edeceksiniz diyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir