Usame Bin Ladin videolarına dikkat!

Usame bin Ladin'in ölümünü fırsat bilen hacker'ların kullandığı bu yöntemlere dikkat edin!

Usame Bin Ladin videolarına dikkat!

ESET'in Sanal Tehdit Analiz Merkezi Eğitim Müdürü Randy Abrams, bilgisayar kullanıcılarını Usame Bin Ladin ile ilgili haberleri fırsat bilen dolandırıcılara karşı uyardı. "Kötü adamlar kullanıcıları çok iyi tanıyor" diyen Abrams, şu açıklamayı yaptı: "Hackerler, tek yapmaları gerekenin Bin Ladin hakkında video ya da resim olduğunu bildiren bir link yayınlamak olduğunu biliyorlar, çünkü kullanıcıların hiç düşünmeden merak ederek tıklayacaklarından eminler.

Bu tür büyük haberlerde mutlaka ortalığa yayılan kandırmaya yönelik video görüntüleri oluyor, tabi ki amaç bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmak. Usame Bin Ladin videolarına dikkat! aynı zamanda arama motorlarının nasıl optimize edileceğini de biliyorlar. Bu sayede virüslü siteler arama sonuçlarında hep üst sıralarda geliyor. Gerçek şu ki, ne aradığınızın pek bir önemi yok, dolandırıcılar bulmanızı istedikleri şeyi size zaten buldururlar fakat doğa felaketi, ünlü biri ya da terörist saldırılar hakkında önemli haberler çıktığı zamanlarda bu tür kandırma eylemleri de artıyor."

Peki nelere dikkat etmeli?

Randy Abrams, şu uyarılarda bulunuyor:

Haberleri her zaman bilinen sitelerden okumaya gayret edin. Hiç bilmediğiniz bir siteye sadece bir arkadaşınızın tavsiyesi üzerine o da arkadaşınızın kullandığından emin olduğunuz sürece girin. E-posta, anında mesajlaşma programı ya da Facebook gibi ortamlarda paylaşılan bağlantılar zararsız oldukları anlamına gelmez, arkadaşınızın hesabı çalınmış olabilir. Sadece yüz yüze yapılan tavsiyelerden emin olabilirsiniz.

Uyanık olun, arama sonuçlarınıza dikkatli bakın ve bildiğiniz sitelerden şaşmamaya çalışın. Örneğin YouTube 'bilinen' bir site kapsamında değildir çünkü yöneticilerin içerik üzerinde tam bir kontrolü yok. YouTube yöneticileri, zararlı içeriği temizleme konusunda iyiler ama temizleme işi zaman alır, bu arada kullanıcıların kandırılması işten bile değil.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

SandBoxie kullanın birşey olmaz !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play