USB 3.0 fena çarpacak!

USB 3.0 standardı ortaya çıktığından beri bu kadar "güçlü" bir değişimi hiç yaşamamıştı!

100 watt güç sağlayabilen USB yolda

USB standardını geliştiren USB Promoter Group, popüler bağlantı standardına ekleyeceği güç özelliği ile bizi pek çok ağır adaptörü taşımaktan kurtarmayı amaçlıyor.

Grubun genel fikri, USB üzerinden 100 watt'a kadar enerji sağlayabilmek. Bu seviyedeki bir elektrik, gruba göre laptop'ları, harici sabit diskleri ve "geleneksel 5V köprü gücünü yeterli bulmayan cihazları" çalıştıracak gücü sunacak. USB 3.0 Promoter Group başkanı Brad Saunders, özellikle laptop'larda evrensel bir şarj sistemine geçmek istediklerini söylüyor. Düşünülen yenilikler arasında monitörler içine eklenecek olan USB güç sağlayıcısı var. Grup, hub'lara bağlı, birden çok cihazı şarj edebilen bir USB şarj cihazından da bahsediyor.

Grup, gelecek için plandığı USB'leri 5 profile ayırıyor. Bu profillerin sağladığı güçler 5V 2.0A'dan 12V ve 20V 5A'ya değişiyor. Eski USB kablolarının hala kullanılabileceği, ancak ek elektrik yükünü kaldırmayacağı söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

benim monster laptop un adaptörü 180watt(19V 9.47A)...

çok ağır adaptörleri taşımaktan kurtarmak yerine , 100 lerce dolar ödememizi sağlasalar daha güzel olurdu bence

bence bi sakınca olmaz zaten usb girişine parmak filan deymesi imkansız bu yüzden kimse illa ben kurcalıcam orayı demezse 300 v olmaz bile bi tehlike olmaz kullanıcı açısından :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir