USB 3.0: Beklenenden de hızlı çıktı...

USB 3.0 beklenenden de çabuk gelecek: Çok yakında USB 3.0'a geçeceğiz; peki ya sonrası?

Gelecek yıllarda büyük rakamlara ulaşacak
Standart B micro USB 3.0

USB 3.0 ile ilgili makalemizde yıl bitmeden bu standarda sahip bilgisayarların hazır olacağını belirtmiştik. New York Times kaynaklı yeni bir habere göre, seri imalat için gereken donanım hazır ve iki ay içerisinde de seri imalat başlayacak.

İlk USB 3.0 kontrol çipini üreten NEC bu hazırlıklara erkenden başlamıştı. NEC'in tahminine göre 2011 yılında USB 3.0 kullanan bilgisayar sayısı 140 milyon olacak. 2012 yılında ise bu sayı 340 milyona ulaşacak. NEC piyasa payının tamamına yakınını elde tutmasının gayet yüksek bir ihtimal olduğunu kendine güvenle söylüyor.

USB 3.0 5Gb/s tranfer hızıyla yeni USB standardı olacak. Özellikle yüksek kalitede video transferi için bu hız gerekiyor. HDMI gibi en iyi video aktarım standartlarından daha iyi olan USB 3.0 pek çok şeyi farklı yapısı ve güçlü özellikleri ile değiştirecek. Mesela USB 3.0 daha önceki USB standartlarının aksine çift yönlü veri transferi yapabiliyor.

A'dan Z'ye USB 3.0 rehberi için tıklayın...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

SÜPER BİR GELİŞME BU

USB 2 den iyi olması benim için bir ölçü olamaz. ama derseki HDMI den daha hızlı ve işlevsel ozaman orada duracaksın arkadaş. alkış

ben size demiştim. bazı arkadaşlar hala usb 3'ü kötülüyor. beklenenden daha hızlı girecek evinize. ben şimdiden ıcyboxa usb 3 hdd kutusu siparişi verdim. gerçi 2sene sonra üretilcekmiş ama olsun çıkar çıkmaz elimde :D

çift yonlu veri transferi olayını acıklayabilir misiniz? Benim bilgiğim olay ise 2.0 ile de yapılabiliyordu ?

harika bir yenilik..

desene 1080p film aktarırken dakikalarca beklemicez saniyeler sürecek :P

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir