USB 3.0 ile Thunderbolt kapışmak üzere mi?

USB 3.0 ve Intel'in Thunderbolt'u... Çok hızlı 2 arabirimin savaşında kazanan kim olacak?

  • Zeynel A. Öztürk
USB 3.0 ile Thunderbolt savaşı başlamak üzere mi?
USB 3.0'dan iki kat hızlı, ancak bununla yetinmiyor

2009'dan beri Intel tarafından geliştirilen Thunderbolt, eğer hiç duymadıysanız, bir aygıt girişi standardı. Apple'ın en son MacBook Pro laptop'larında ve iMac 'lerde bulunan arabirim, 10Gbps tam çift yönlü veri aktarım hızı sunuyor.

Thunderbolt'un 24 Şubat'tan beri yeni MacBook Pro'larla gelmesine rağmen, şu an hiçbir Windows'lu sistem Thunderbolt'u sunmuyor. Intel'den Dave Salvator, buna şöyle yanıt veriyor: '2012'de Thunderbolt'u çok daha fazla yerde görmeyi bekleyebilirsiniz.' Intel'in şu an Thunderbolt denetim çipinin tek satıcısı konumunda olduğunu söyleyelim.

Şu an Thunderbolt tabanlı herhangi bir çevrebirim cihazı da mevcut değil, ancak Apple yetkilileri bu cihazların 'yazın' geleceğini söylüyorlar.

USB 3.0 ve Thunderbolt

Thunderbolt portuna USB aygıtı bağlanmıyor

USB 3.0 ise Windows laptop ve masaüstü'lerde 2010'dan beri mevcut. Intel, USB 3.0'ı anakart çipsetlerinde doğal olarak desteklemese de, birkaç satıcı gerekli USB 3.0 denetim çipini sağlıyor. USB 3.0, en yüksek 5Gbps veri aktarım hızına ulaşabiliyor, ancak USB 2.0 cihazları ile de uyumlu. Thunderbolt'un tersine, USB 3.0 video geçidi ve görüntü standartları için doğal bir destek sağlamıyor.

Sadece teknik açıdan bakıldığında Thunderbolt, USB 3.0'ı hızıyla ve sunduğu video ve grafik cihazları uyumuyla geçiyor. USB 3.0 ise bugün kullanımda. USB 3.0 sabit diskleri bulmak bugün mümkün. Bir Thunderbolt portuna şu an bağlayabileceğiniz tek şey, Mini-DisplayPort kablosu yoluyla bir monitör.

Ancak iki standardın birbirine karşı olması sözkonusu olmayabilir. Intel, bu senenin sonunda çıkması beklenen sonraki jenerasyon Ivy Bridge CPU mimarisinde her iki standardı da doğal olarak destekleyeceğini söylüyor.

Apple, USB 3.0 yerine Thunderbolt'u seçerek tercihini belli etti. HP ve diğer önde gelen PC satıcıları ise Thunderbolt'a geçmeden önce müşterilerinin çıkarlarını daha çok düşünmeleri gerekebilir. Intel, önümüzdeki sene Thunderbolt ve USB 3.0 için doğal chipset desteği sağlayana dek iki standardı birden destekleyen PC'lerin çıkacağını düşünmüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Uff be ne gerek var buna.Şimdi cihaz port uyuşmazlığı yaşıycaz durduk yere.USB 3.0 bile daha tam yerleşmemişken birde bu işleri karıştırır ancak.

PC de SSD olmadığını farzedelim, bu Thunderbolt HDD'lere bu teorik hızlarda nasıl yazacak?

Thunderbolt bu savasi kazanirmi pek emin degilim... Ama teknolojik acidan baktigimiz zaman USB 3.0 cok cok onunde...

Usb 3 Olayını Hiç Anlamıyorum Günlük Hayatta Ne Kadar Taşınabilir Bellek Kullanıyorsunuzki Saniye Başı Takmıyorsunuz 1-2 Haftada Bir Oda 50-60 Mb Resim.Müzik Falan Oluyor Zaten Ayda Yılda Bir Yaptıgım Bi İşlem İçin 2 Dk Beklesem Ne Olcak 30 Dk Beklesem Ne Olucak O Sırada Oyun Falan Oynarım Nasaya Veri Götürmüyoruz Sonuçta Hızlı Olması Bazı Kişiler İçin Önemli Ama O Kişiler 30-40 Gb Bellek Almak Yerine Gider 1 TB Taşınabilir Hard Disk Alır Bence Usb 3 Gibi Teknolojileri Geliştirmek Yerine Harddisk Sektörüne El Atsınlar Mesele
Mesele Sata4 Gibi Sata5 Gibi Ama Uggun Fiyata Olsun Hdd Entegre SSD Gibi Şeylerde Olabilir

Tekel olabilecek ürünlerden uzak durmak ve yaşamalarına izin vermemek lazım diye düşünüyorum...
İntelin niyeti iyi olsa Thunderboltun ; USB gibi yaygınlaşmasına destek verirdi... Niyeti en başta belli Apple gibi Tekel olmaya çalışmak.. Ve sevmediğiniz (sözüm elmacılara) MS biz tüketiciyi (vermediği destek ile dolaylı olarak) şu an korumakta...
Rekabet olan piyasa , biz tüketiciler için her zaman en karlı piyasadır unutmayın...

Intel tek uretici olmayi planliyorsa RD-RAM'deki gibi hezimete ugrar. Fahis fiyata sattiginiz surece urunun hizi son kullaniciyi hic ilgilendirmez. Tabii savasin sonunu DDR-RAM'deki gibi USB 3.0 kazanir.

Thunderbolt benim gözümde aynen IEEE 1394 (Firewire). Bence bir farkı yok. Muhtemelen yine tek kullanım alanı video aktarımı gibi işler olacak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play