USB 3.0 nihayet resmiyet kazandı!

Hakkında çok fazla konuşulan yeni USB standardı, yapılan açıklamayla nihayet resmiyet kazandı.

  • Selim Öztürk
USB 3.0'ün ayak sesleri
USB 3.0, saniyede yaklaşık 4,8 Gbit'lik bir veri aktarımı sunuyor.

USB 2.0'nin varisi olan yeni süper hızlı USB 3.0, daha önce de duyurduğumuz gibi, SuperSpeed USB Developers konferasında ilk kez resmiyet kazandı. USB 3.0 spesifikasyonları, konferansta resmi olarak duyuruldu.

2009'un ikinci yarısında yüzünü ilk kez göstermesi beklenen yeni USB standardının 2010 yılında ise tüm tüketicilere ulaşarak tamamen standartlaşması öngörülüyor. SuperSpeed USB'nin dünyada kullanılan birçok teknolojik cihazı yakından etkileyeceğini belirten USB-IF (USB Implementers Forum)başkanı Jeff Ravencraft, USB 3.0'ün USB 2.0'den sonra çıtayı biraz daha yükselteceğini vurguladı.

Ravencraft, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günümüzde tüketicilerin büyük bir bölümü zengin medya ve dolayısıyla devasa boyutlardaki dijital dosyalarla ilgileniyor. Bu verilerin en hızlı şekilde cihazlardan PC'lere ve PC'lerden cihazlara iletilebilmesi için USB 3.0 büyük bir adım oalcak."

Saniyede yaklaşık 4,8 Gbit'lik bir veri aktarımı sağlayabilen USB 3.0, HP, Intel, Microsoft, NEC, ST-NXP Wireless ve Texas Instruments ortaklığı ile geliştirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

''Saniyede yaklaşık 4,8 Gbit'lik bir veri aktarımı ''

Saniyede bunun yarısını yazabilen HDD var mı ?

USB 2.0 saniyede kaç byt atabiliyor acaba bileniniz varmı???

cok güçlü platformlar doğuyor, dünyada nerdeyse tekel olma noktasına gelmiş firmaların bu denli ortak bir çalışmaya imza atmaları da buna işarettir saniyede 4 gb bağlantıdan bahsediliyrsa 1 tb memory disklerde az kalmış demektir

züperrrrrrrrrr

iyi, güzel, hoş da bu bant genişliğini kullanacak herhangi bir aygır bilmiyorum ben. harici disklerin çoğunun daha 8mb önbelleiğ varken bilgisayarımızın içindeki sataII standardından daha yüksek bir bağlantıyla ne yapacağız. şahsen şu an gereksiz bir gelişme olarak görüyorum.

zaten ne yapacaksın usb 3.0 firewire 800 yetmiyormu

vaybe =D usb 3.0 ha daha dün 2.0 cıktıgını hatırlıyorum zaman ve teknoloji cok hızlı ilerliyor :)

Gözle görülür bir hız farkı olacağını düşünmüyorum. Teoride gerçek olabilir hızları ama uygulamada okadar hızlı olmaz bana kalırsa...

kullanılan cihazlar daha usb 2.0 standartlarındaki hızlara erişemezken, şu an için gereksiz bence

hey yavrum hey 4,8 gbit saniyede abooooooo!!!! uçcazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz arkadaşlar ya süper ama USB 3 oturana kadar baya zaman lazım ondan da öte ilk çıktığındaki fiyatı düşünemiyorum:(

Sen de yorum yaz