USB 3.0 standardında ilk hayal kırıklığı

Hayal kırıklığı: CES 2009'da ilk kez sahneye çıkan USB 3.0 standardı beklentilerin çok altında kaldı

  • Ümit Öncel
USB 3.0 standardında ilk hayal kırıklığı
Sahneye çıktığı gün, USB 3.0 beklentilerin çok altında kaldı.

Aslında aynı şey 2001 yılında da olmuştu. O zaman yeni duyurulmuş olan USB 2.0'ın ilk kez tanıtıldığı zamanlarda, beklenen performansın çok altında kaldığını görmüştük. USB 2.0, saniyede 480 Mbit'lik veri transferi imkanına sahip olduğu duyurulmuştu ama ilk testlerde ancak saniyede 250 Mbit'e ulaşabilmişti. Vaat edilen saniyede 480 Mbit'lik hız ancak zamanla teknoloji geliştirilerek yakalanabilmişti. CES 2009 öncesi USB 3.0 için bahsi geçen saniyede 5 Gbit'lik veri transferi sözleri ise şimdilik doğru çıkmadı.

CES 2009'da tanıtılan ilk USB 3.0 prototipinin erişebildiği en yüksek hız saniyede 1320 Mbit ile sınırlı kaldı. Uzmanlar bunun ilk prototip olduğunu ve yaygın kullanımla beraber hızın artacağını söylüyor olsalar da, biraz daha gerçekçi bir perspektiften baktığımızda piyasaya sürülecek ilk USB 3.0'larda ortalama olarak saniyede 1200 Mbit civarı bir hız beklemek daha uygun olacak gibi görünüyor. Her ne kadar bu rakam vaat edilen saniyede 5000 Mbit'in neredeyse 4'te biri olsa da, var olan sabit disklerin çok azı bu hıza oluşabiliyor ve beklenen ortalama hız yine de oldukça büyük bir rakam. Ayrıca zaman içinde USB 3.0'ın daha da geliştirlerek saniyede 5 Gbit'e ulaşacağı ihtimali yüksek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

RJ45'e yetişemeyecek desenize :)

usb3.0 yaygınlaşana kadar toparlanır bence ama hiçbir zaman vaad ettiği gibi olamaz.

bence hayal kırıklığı değil.. USB 2.0 daki 500mbit/sn nerdee, 1.300 Mbit/sn nerde.. zamanla olur bunlar.. hele bi yaygınlaşsında..

bunun böle olacağı belliydi tamam güzel ama bir yerden açık vereceği belliydi....

rj 45 in tek eksigi poe power over lan olmaması olması için ek ekipman maliyeti getiriyor oda cok fazla
intel yeni cıkartıcagı lan larda bunu ele alsa cok iyi olur aslında voip telefon setleri ofis bilgisayarı entegre kullanılırdı hem

bu hız internette(türkiye için:D) olsa süper olurdu :)

Sen de yorum yaz