USB cihazlara WebUSB geliyor!

WebUSB arayüzü sayesinde, USB cihazların kurulumu çok daha kolay hale geliyor!

  • Cenk Atlı
USB cihazlara WebUSB geliyor!

USB bağlantısına sahip yeni cihazların kurulum süreci birçok kullanıcı için kafa karıştırıcı olabiliyor. Kullanıcılar söz konusu cihazların içerdiği yazılımı ve sürücüleri yüklerken üretici firmanın konuyla ilgili destek sunduğu web siteleri de çoğu defa pek yardımcı olamıyor.

Peki, ya USB cihazınız internete doğrudan kendisi bağlanıp ihtiyaç duyduğu bütün sürücüleri ve yazılımı kendisi alsaydı?

Google bünyesinden Reilly Grant ve Ken Rockot, GitHub'da yaptıkları bir duyuruda WebUSB'nin işte tam da böyle bir işlevi olabileceğini belirtiyor. Bu özellikle birlikte USB cihazları bir web sayfası ve söz konusu cihaz arasındaki bir etkileşimle özel olarak haritalandırılabilecek. Bu haritalandırma sayesinde gereksiz web kaynakları da USB cihazlarıyla iletişime geçmeyecek.

Kullanıcılar yeni aldıkları USB cihazlarını bilgisayarlarına bağladıklarında, cihazın tanındığına dair bir karşılama mesajıyla birlikte doğrudan bağlanmaları gereken web sayfasının adresi de görünecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yanlış anlamışsın WebUSB bu değil

Peki, ya kötü amaçlı USB cihazınız internete doğrudan kendisi bağlanıp ihtiyaç duyduğu bütün keylogger ve trojanları alsaydı? %100 güvenlik açığı

bu zaten ben az 8 yıldır var olan birsey DRPSU İSİMLİ BIR YAZILIM BU İSİ FAZLASIYLA GÖRÜYOR ESKİDEN ONLİNE BAGLANIP DRİVER KURMASI YOKTU SON 2 YILDRI ONUDA YAPIYORLAR

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost