USB Type-C''ye rakip: Thunderbolt 3 geldi!

Dünya USB Type-C'nin heyecanını yaşarken, Thunderbolt 3 standardı oyunun kuralını değiştirebilir!

USB Type-C''ye rakip: Thunderbolt 3 geldi!

Intel, yeni kablolu bağlantı standardını tanıttı. Apple'ın USB Type-C portunu kullanmaya başlamasından sonra Thunderbolt 3 kablolu bağlantı standardını tanıtan Intel, bu tanıtımıyla birlikte tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Zira yeni standart tam 40 Gbps hızda veri aktarımını destekliyor.

Apple'ın tüm iletişimi üzerinden yürütme kararı alarak 12 inçlik MacBook'unda yer verdiği tek port olan USB Type-C bağlantısından sonra bu defa da Intel tarafından gelen yeni nesil veri aktarım standardı olan Thunderbolt 3, USB Type-C ile uyumlu yapıda. USB 3.1'den tam dört kat daha yüksek hızda veri transferi sağlayan Thunderbolt 3, ayırca 2 adet 4K ekrana görüntü aktarımı da yapabilecek kapasitede.

Thunderbolt'un USB Type-C'nin yanı sıra USB 3.1, PCI Express ve DisplayPort ile uyumlu olduğunu da söyleyelim.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Olayı fiyatı belirler. Eskisi gibi pahallı olursa yeterince özellikli olan usb-c karşısında hiç bir Varlığı olamaz.

Hep daha iyi teknolojilerin, daha zayıf ama daha populer olanlara yenildiğini görerek bugünlere geldik. Yeter artık ! Nasılsa USB Type-C uyumu da varmış, öyleyse tutun şunun elinden de bundan sonra en azından üst seviye olma iddiasındaki her anakart ve dizüstünde mutlaka yeralsın şu Thunderbolt 3....

Uyumluluktan kasıt ne acaba aynı soket yapısı mı?

thunderbolt teknolojisi açık ara çok daha üstün bir teknoloji ama her cihazda yok ne yazık ki...

Ev kablo doldu standartinizi belirleyin artik!!

Thunderbolt, HDMI, DisplayPort ve USB modülasyon tekniği yani elektriksel ortam katmanında uyumlu, paket seviyesinde uyumsuzdur. Yani bir USB-C portundan bir Thunderbolt televizyon alacılığıyla USB sabitdiske bağlanamayabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir