USB'den şarj nasıl çalışıyor?

Cihazlarımız USB portundan nasıl şarj oluyor, yanlış portu kullanmak onları "patlatabilir" mi?

USB şarjı nasıl çalışır?

Çok değil, sadece 10 sene önce farklı her cihazınız için doğru adaptörü kullanmanız gerekmekteydi. Bugün ise telefonunuzu arkadaşınızın evinde şarj edebiliyor, tabletinizi istediğiniz bir PC'ye bağlayabiliyor ve dijital kameranızdaki fotoğrafları TV'nize aktarabiliyorsunuz. Tüm bunları standart haline gelen USB bağlantısına borçluyuz.

Ancak tüm sorunlar ortadan kalkmış değil. Tüm USB şarj adaptörleri, konektörler ve kablolar aynı olmadığından, bazıları cihazınızı şarj etmekte yetersiz kalabiliyor. Örneğin laptop'unuzdaki USB portlarından bir tanesi, diğerlerinden daha yüksek güç sağlayabiliyor. Masaüstü PC'lerin bazılarında ise USB portunu PC'niz kapalıyken bile kullanabiliyor ve telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Peki cihazınızı farklı USB portlarını kullanarak şarj etmenin ona bir zararı var mı?

Yeni spesifikasyonlar

Bugün itibariyle dört USB spesifikasyonuna (tanımlamasına) sahibiz. Bunlar 1.0, 2.0, 3.0, 3.1 ve bunların yanında yeni eklenen USB-C konektöründen oluşuyor. Bir başka önemli bilgi ise her USB ağında bir host'un ve bir cihazın bulunması. Güç her zaman host üzerinden cihaza akarken veri, her iki yönde de aktarılabilmekte.

USB 1.0 ve 2.0'da standart bir port, 500mA'e (0,5A) kadar güç taşıyabiliyor. USB 3.0'da bu kapasite 900mA'e yükseltiliyor. Özel şarj portları 1.500mA'e kadar güç sağlayabiliyor. USB 3.1, SuperSpeed+ modu sayesinde aktarım hızını 10Gbps'ye çıkarırken 5V hattı üzerinden 1,5A ve 3A güç çekebiliyor.

USB-C ise tamamen farklı bir konektöre sahip. USB'nin aksine her iki yönde de takılabilen USB-C, teoride USB 3.0'ın iki katı veri aktarabiliyor ve daha fazla güç sağlayabiliyor. Apple, yeni MacBook'unda, Google ise yeni Chromebook Pixel'inde USB-C destekli USB 3.1 portuna yer veriyor. Bununla birlikte USB 3.1'i destekleyen eski stil USB portları da var.

USB cihazınızı patlatmanız mümkün mü?

USB Type C konektörü (solda) ve standart USB konektörü

USB cihazınızı patlatmanız mümkün mü?

500mA'lik portlar ile şarja özel 3.000mA'lik portlar arasında büyük bir güç farkı var. Peki 900mA'lik bir adaptörle gelen bir telefonu 2.100mA'lik iPad adaptörüyle şarj ederseniz, cihazınız bozulur mu?

Bu sorunun kısa cevabı: hayır. USB kablonuzla istediğiniz USB cihazını bağlayabilirsiniz, cihazınıza zarar gelmeyecektir. Hatta güçlü adaptörler, pilin daha hızlı şarj olmasını sağlayabilir.

Bununla birlikte hızlı şarjdan faydalanabilmek için bunu destekleyen modern bir cihaza ihtiyacınız var. Eski cihazlar ise yeni Battery Charging Specification'ı destekleyen yeni portlarla çalışmayabilir. Bu durumda eski, 500mA'lik USB 1.0 veya USB 2.0 PC portlarını kullanmanız gerekebilir. Eski cihazlarda rastlanan bazı nadir durumlarda, şarj edebilmek için PC'nize gerekli sürücüleri yüklemeniz bile gerekebilir.

Bunun yanında PC'lerin iki tür USB portuyla gelebildiğini söyleyelim. Birçok üretici, USB şarj portunun üzerine küçük bir şimşek simgesi ekliyor. Bu portu kullanırken bilgisayarınızın kapağı ve hatta kendisi kapalıyken bile cihazınızı şarj edebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

""Peki 900mA'lik bir adaptörle gelen bir telefonu 2.100mA'lik iPad adaptörüyle şarj ederseniz, cihazınız bozulur mu?"" Düşük amper batarayaya yüksek amper verilirse, evet daha hızlı şarj olur ama adaptör bataryaya yüksek amper göndere göndere bataryayada şişmeler başlar hatta patlayabilir.... Temel felsefe olarak, telefon yada tablet, ya aynı amper adaptörler ile şarj edilmeli yada daha düşük amper ile....

@02 Nis 2015 06:51 telefonların pillerinin içinde de akım engelleyiciler mevcuttur. iPad şarjıyla iPhone 6 ve 6plus lar 2.1 amper güç çekebilirken iphone 5s ve eskileri 1.5 amper elektrik çekebilir bu sebepten dolayı iphpne 5s ve gerisinde %30 süre kısalması yaşanırken yeni modellerde bu durum %110 civarında farklılık göstermektedir. İnsanları yanlış bilgilendirmenin lüzumu yok.

@02 Nis 2015 15:05 sen iphonedan bahsediyorsun ben genelden bahsediyorum... patlayan iphone telefonlarını görmezden gelmemelisin,... yanlış bilgilendirme, sen yanlışsın demeyle başlar...

fotoğraftaki telefonu i phone sandım galaxy miş.. ilginç..

@02 Nis 2015 10:05 Home tuşu ben SAMSUNG'um diye bas bas bağırıyor nasıl görmedin :D ilginç :P

@02 Nis 2015 11:17 kinaye yapmış adam sazanlık yapma o da anlamıştır epıl olmadığını samsungun apple i bariz kopyaladığını vurgulamak için.

@02 Nis 2015 10:05 i phone sandım dan sonra galaxy miş yazısını okumadın mı saftirik? Ben galaxy olduğunu nerd3n anladım sanıyorsun, bu da bir ironi gerçi bak sana bir tek home tuşu farklı gerisi aynı hemen hemen.

Akıllı telefonlar ve tabletler.gelen akımı kontrol edebilcek teknolojiyi barındırır..yani 2000 mah çıkışlı adaptörede,Poverbanka da bağlasanız.cihaz içerisindeki pilin kapasitesine göre çeker.Öyle 2000 mah e sahip şarj vihazından 2000 mah akım geçmez. o sayı verebileceği maksimum akımı gösterir.usb den çalışan aygıtlar 4.35 ile 5.25 volt arasında şarj olur.. Lumia telefonum 2000 mah çıkışlı adaptörde 600 mah ile şarj oluyor.pil dolmaya başladığında akımı 5 lere kadar düşürüyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir