Üst seviye BlackBerry "Rio" yolda olabilir!

Hakkında çok şey bilmesek de, BlackBerry'nin sıradaki amiral gemisinden ilk haberler gelmeye başladı

Üst seviye BlackBerry "Rio" yolda olabilir!

Son yıllarda ayakta kalma mücadelesi veren BlackBerry, alışılmadık tasarıma sahip Passport'un ardından kendini bataklıktan çıkaracak bir telefon arayışını sürdürüyor. Son iddialara göre bu telefon, "Rio" olabilir.

N4BB'nin haberine göre BlackBerry'nin üzerinde çalıştığı Rio kod adlı cihaz, herhangi bir telefon değil, üst düzey, tamamen dokunmatik bir telefon. İddia doğruysa bu telefon, 2013'te çıkan BlackBerry Z30'dan sonraki ilk tamamen dokunmatik, üst seviye telefon olacak demektir.

Verilen tüm bilgiler şimdilik bunlardan ibaret olduğu için, Rio'nun teknik özellikleri konusunda herhangi bir fikrimiz yok. Ancak cihazın BlackBerry için çok önemli olacağı, onu tekrar canlandıracak (veya tamamen batıracak) kapasitede olacağı anlaşılıyor.

Cihaz henüz ilk aşamalarında olduğundan daha fazla bilgi için biraz beklememiz gerekebilir. Bu aşamadaki bir cihazın iptal edilme şansını da bir kenarda bulundurmak gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

En kritik hatasını bb10 işletim sistemini çıkarırken ilk z10 U i-phone ile aynı fiyatla piyasaya sürmesi oldu harika bi işletim sistemi ama pazara girişi zaten sıkıntılı bi dönemde oldu artık herhangi bişey için cidden çok geç hale bakın bu habere yorum yazan bile olmamış

17:14 te yorum yapan arkadaşa katılıyorum Z10 ve Note 3 kullanıcısıyım BB10 gerçekten muazzam bir sistem hiç bir telefonda öyle bir pratiklik henüz göremedim ki daha yolun başında çok daha gelişecektir. BB en çok fiyat politikasından ve telefonlara yeterince güncelleme vermemesinden kaybediyor. Daha yeni yeni güncelleme vermeye başladı telefonlara o da BB10 döneminde fiyat politikası ise çok çok yanlış Z10 1900 küsürle çıktı bakın şuan 800 - 900 lira civarlarında ve neredeyse epey satıyor bu fiyatla en baştan bu fiyatla çıkarsa insanlar bir kere denemek için alacak çünkü gerçekten karizmatik bir telefondu z10

Z30 kullanıyorum ve bence işletim sistemleri içinde en iyi olan sisteme sahip BlackBerry. Qnx apayrı bir şey. Yorum yapmadan önce araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Donanım olarak da çıkardığı telefonlar z3 ve q5 hariç hep dönemin üst seviye telefonları oldu. 2 gb ram z10 ile birlikte bir çok Android telefonundan önce geldi. Pasaport ise tam profesyonel kullanım amaçlı üretilmiş bir ürün kendi pazarında yok satıyor. Son kullanıcı oyun istiyor kullanmayacak olsada çok yazılım olsun istiyor. BlackBerry nin sıkıntısı buydu. Ama 10.3.1 güncellemesi ile Amazon uygulamaları doğrudan telefonda çalışır durumda olacak. Yani kendi marketi gibi kullanılacak. Ayrıca Yazılımsal olarak Qnx 64 biti ilk destekleyen mobil işletim sistemi. Umarım gelecek Yeni ürünler bunu kullanır.

wp gibi ilk önce ucuz telefonlarla pazarpayını elegeçirmeye çalışmalı. ama bb direk amiral gemisi üreterek bodoslama dalıyor ve hep hüsranda. androidin bile ilk başlardaki o dandik froyolarını, samsungun galaxy mini, gio vb. ile appleın payını aldıktan sonra amirallere yüklendiler. simdi samsung 1500tl nin altında tel üretmiyor. koskoca asus bile en pahalısı 800 tl olan zenfonlarla pazar yokladı. sonuç olarak bbde para var çünkü tonla patenti var. nokia gibi hepten batana kadar rahat durmayacak. nokia şanslıydı ms elini uzattı dabdik symbian telefon üreterek daha da kötüye gitmesine engel oldu ama bb tek başına ve kendini hala bişey sanıyor.

@22 Kas 2014 23:12 Symbian hiç bir zaman dandik olmadı sadecegoogle ın geliştiricilere tonla para yedirmesi sayesinden geri kaldı. Aurıca Nokıa batmadı batırıldı. İnanmazsan stephan ellp. nokıa ilişkisini araştır. S. e nokıa ya köstebek olarak girdi sistemli olarak batırdı ve micro s. a sattırdı.

Abi telekomdan bb playbook almıştım. Bb bu tablete bb10 işletim sistemini çıkaracağız diyordu. 1.5 sene bekledim ve çıkarmayacakları söylediler. Bu kazıktan sonra 500e satsa falan telefonlarını anca alırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir