Uyanık tarayıcı yumruğu yedi!

Yaptığı inanılmaz hilelerle Internet Explorer'ı bile deviren tarayıcının foyası sonunda ortaya çıktı

Hileci tarayıcıya Apple şoku!

Çin'in en tanınmış internet tarayıcısı olan ve hemen her platform için bir sürümü bulunan 360 Safe Browser, geçtiğimiz günlerde Apple'ın aldığı net bir tavırla, iTunes'dan adeta "def edildi". Qihoo isimli firmanın ürettiği güvelik paketi, anlık mesajlaşma kurulumu da Çin iTunes'undan kaldırılmış durumda...

Tarayıcı, piyasada sadece üç yıl gibi kısa bir süre kalmasına rağmen Çin'de, Microsoft'un Internet Exolorer'ından daha çok kullanıcıya hizmet vermeye başlamıştı. Pek tabi bunların hiçbirisi tarayıcının mükemmelliği yüzünden olmadı.

Qihoo, piyasaya ilk girdiğinde sadece anti virüs yazılımları üretiyordu. Kendi reklamlarını iyi yapan ve yeterli müşteri kitlesine ulaşan firma, sattığı anti virüs yazılımları içerisine, 2008 yılından başlayarak bir de internet tarayıcı yerleştirdi. Nitekim tarayıcının yönlendirdiği site, aslen Qihoo'nun reklam kaynağı olan bir siteydi ve firma sadece 2011 yılının son üç ayında 35.1 milyon dolar para kazandı.

Ama tarayıcının yaptıkları bu kadar da değil... İşte uyanık Çinliler'in büyük numaraları... Haberimizin ikinci sayfasında...

Çin'in "uyanık" tarayıcısı neler yapmış neler...

Qihoo'nun yaptığı anti virüs paketi, kullanıcı başka bir tarayıcı ile arama yaptığı her an kendisini ortaya atıyor ve "360 Safe Browser"ın çok daha iyi bir kullanım sunduğunu ve her türlü virüse karşı koruma sağladığını belirtiyor. Dahası, Internet Explorer ile yapılan aramalarda program otomatik olarak hata sinyali veriyor; böylece kullanıcılar tek tek firmanın kendi internet tarayıcısını kurmaya başlıyorlar.

İşlerin daha da ilginçleştiği yerse işte tam burası zira Qihoo'nun tarayıcısı bir kez yüklendiği zaman otomatik olarak varsayılan tarayıcı haline geliyor ve silinmeye çalışıldığı taktirde kendisini sisteme yeniden kuruyor. Dosyaları tamamen silen kullanıcılardan verilen bilgiye göreyse, program hiçbir şekilde bilgisayardan tam anlamıyla silinemiyor.

Qihoo'nun iOS ürünleri halen kendi sitesi üzerinden satılıyor ama gelecekte ne olacağı bilinmez; malum bahsettiğimiz ülke Çin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu çinlilerde var bizim bi bağımız :D

insana diyecek laf bırakmıyorlar yuhh artık..

Çinlilerden korkucaksın :)

Üç değil bir kaç yüz kagit

Uyanık tarayıcı yumruğu yedi!
--------------------------------------
Uyanık tarayıcı! :S

"bu çinlilerde var bizim bi bağımız :D"

Bize fırsat vermiyorlar yoksa Çin'liler yanımıza bile yaklaşamazlar!

Microsoft'a da laf çarpılmış ama saçma. Microsoft Windows'a kendi hesap makinesini koyabiliyorsa tarayıcısını da koyabilmeli!..

Ne yazikki kan bagimiz bile var :D, neyse 360 browser i burada biliyorum her yeni satiloan makinada kurulu geliyor cinde birde ucretsiz oldugundan bu cinlilerin hepsi kullaniyor... ben cevremdekileri avasta falan yonlendirmeye calisiyorum fakat nafile :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play